3. tydzień PLK: Chase Simon i Paweł Kikowski z MVP

Świetny w tym sezonie Chase Simon był kluczowym graczem Anwilu przy okazji zwycięstwa z Legią, a Paweł Kikowski poprawadził zespół ze Szczecina do wygranej we Wrocławiu. Tym razem wręczamy 2 równorzędne nagrody MVP. Dla kogo jeszcze plusy i minusy?
Chase Simon / fot. A. Romański, plk.pl

co- MVP

Chase Simon (Anwil Włocławek) – 2 mecze, 41 punktów (13/25 z gry), 4 zbiórki, 4 asysty
Perfekcyjnie korzysta z możliwości gry obok takich graczy jak Tony Wroten, czy Ricky Ledo. Jeśli tylko obrońca przesunie się do pomocy, Simon jest w stanie to błyskawicznie ukarać szybką trójką, czy ścięciem do kosza. Ciężko znaleźć innego gracza w PLK, który równie szybko jak Simon składałby się do rzutu po chwycie piłki. Chase póki co to najlepszy strzelec Anwilu w tym sezonie, jednak nie można także zapominać o jego grze po drugiej stronie boiska, gdzie często jest odpowiedzialny za krycie najgroźniejszych obwodowych rywali.

Paweł Kikowski (King Szczecin) – 36 minut, 24 punkty (8/14 z gry), 3 asysty i 2 zbiórki
W meczu przeciwko Śląskowi Wrocław Paweł Kikowski pokazał, że nie należy kojarzyć go tylko z rzutami z dystansu. Kapitan Kinga Szczecin kilka razy skutecznie zagrał tyłem do kosza z niższym rywalem, ale także przytomnie podawał do kolegów z zespołu. W kolejnych meczach „Kiko” potrzebuje jednak nieco więcej odpoczynku – 36 minut to bardzo dużo.

Wyróżnienia

Carlos Medlock (Trefl Sopot) – 30 minut, 24 punkty (8/16 z gry), 3 zbiórki i 5 asyst
W spotkaniu z Polpharmą Starogard Gdański był liderem, jakiego zespół tego dnia potrzebował. Medlock wziął na siebie ciężar zdobywania punktów i nie zawiódł, bowiem ostatecznie Trefl wygrał po dogrywce 95:91. Amerykanin w poprzednich meczach był mniej skuteczny, ale za to więcej kreował partnerów – 5 asyst to najgorszy jego wynik w tym sezonie (wcześniej 7 i 8).

Kacper Borowski (Start Lublin) – 25 minut, 17 punktów (6/11 z gry), 3 zbiórki, 4 asysty
Perfekcyjny początek sezonu w wykonaniu Startu Lublin to także zasługa Kacpra Borowskiego, który świetnie odnajduje się w roli trzeciej, a może nawet czwartej opcji ofensywnej. To już jego drugi mecz z kolei z dwucyfrową zdobyczą punktową (wcześniej 14 punktów), a okazji na zdobywanie punktów w kolejnych spotkaniach brakować nie powinna, gdyż obrona rywali coraz mocniej będzie musiała skupiać się na obwodowych liderach Startu.

Alade Aminu (Polski Cukier Toruń) – 16 minut, 17 punktów (6/8 z gry), 5 zbiórek, 6 wymuszonych fauli
Wygrał starcie braci koszykarzy Orlando Magic, czyli pojedynek z Drew Gordonem. Aminu pokazał w tym meczu spore doświadczenie, które przekładało się na wymuszanie przewinień, ale także umiejętności kończenia akcji bliżej obręczy. Trener Sebastian Machowski z pewnością liczy na podobne występy Nigeryjczyka w kolejnych spotkaniach.

Kamau Stokes (Polpharma Starogard Gdański) – 2 mecze, 44 punkty (12/30 z gry), 8 asyst
Polpharma jeszcze meczu nie wygrała, ale Kamau Stokes robi na parkiecie wszystko, by wreszcie zwycięstwo wylądowało na koncie zespołu ze Starogardu. Amerykanin jest mocno eksploatowany, oddaje mnóstwo rzutów, jednak ciężko znaleźć innego zawodnika, który mógłby go w tym odciążyć.

Dawid Słupiński (GTK Gliwice) – 18 minut, 18 punktów (7/8 z gry), 2 zbiórki, 5 wymuszonych fauli
Najlepszy mecz w PLK w karierze, to na pewno. W dwóch pierwszych meczach, przegranych przez GTK, Słupiński nie zdobył punktu, ba, nawet nie oddał rzutu, by w starciu z Arką trafić 7/8 prób z gry. Dawid pokazał, że potrafi znaleźć się bliżej obręczy, ale także że nie boi się rywalizacji z mocniejszymi fizycznie, bardziej doświadczonymi rywalami.

Gracze do poprawki

Przemysław Zamojski (Stelmet Enea BC Zielona Góra) – 18 minut, 2 punkty (1/4 z gry), 3 zbiórki
„Zamoj” od początku obecnych rozgrywek ma problemy ze skutecznością. Widać, że nie jest jeszcze w optymalnej dyspozycji, jednak przy tak krótkim składzie jaki jest w Zielonej Górze (9 zawodników w rotacji w dwóch ligach), jego pomoc z ławki musi być zdecydowanie większa.

Tavarius Shine (MKS Dąbrowa Górnicza) – 22 minuty, 0 punktów (0/1 z gry), 2 faule
Właściwie „pusty przelot” skrzydłowego MKS-u Dąbrowa Górnicza. Po meczach na 19 i 15 punktów, w których Shine był czołową postacią ofensywy swojego zespołu, w Lublinie był kompletnie niewidoczny i bierny w ataku.

Keanu Pinder (Legia Warszawa) – 2 mecze, 9 punktów (4/15 z gry), 13 zbiórek
Po dobrych meczach w eliminacjach do Ligi Mistrzów Keanu Pinder obniżył nieco loty, a w ostatnich meczach wyglądał znów na mocno zagubionego na parkiecie. Szwankuje skuteczność (szczególnie ta z dystansu), ale problemów jest zdecydowanie więcej. Poprawa gry potrzebna na już, bo Legia wciąż jeszcze pozostaje bez zwycięstwa.

Nikola Jevtović (BM Slam Stal Ostrów Wlkp.) – 27 minut, 8 punktów (3/5 z gry), 3 zbiórki, 5 fauli
Mimo że statystyki nie wyglądają jakoś dramatycznie, tak już gra Jevtovicia w meczu w Radomiu pozostawia wiele do życzenia. Serb słabo bronił (5 fauli), miał problemy z czytaniem gry i poprawnym ustawieniem się, co mocno ułatwiło HydroTruckowi grę w końcówce i ostatecznie dało radomianom zwycięstwo.

Ben Emelogu (Asseco Arka Gdynia) – 21 minut, 0 punktów (0/1 z gry), 2 zbiórki, 1 asysta
W poprzednich meczach Emelogu wyrastał na kluczowego rezerwowego Arki, który gwarantuje kilka lub kilkanaście punktów z ławki w każdym meczu. Wydawało się, że przy kontuzji Phila Greene’a jego rola jeszcze wzrośnie, jednak Ben w porażce z GTK był niewidoczny – oddał tylko 1 rzut z gry.

Drugi odcinek #StrefaChanasa na rozpoczęcie koszykarskiego sezonu 2020/21! Gośćmi Kamila są: trener Mihailo Uvalin oraz Radosław Hyży, był znany zawodnik, a obecnie także trener. Czego spodziewają się po zespołach ekstraklasy?

1 / 05 / 2020 11:53