Aleksander Dziewa – on naprawdę daje sobie radę w PLK!

Aleksander Dziewa – on naprawdę daje sobie radę w PLK!

Share on facebook
Share on twitter
Najbardziej wyczekiwany debiutant w PLK, Aleksander Dziewa, bardzo dobrze rozpoczął sezon w ekstraklasie – zanotował średnio 17 punktów i 5,5 zbiórki w dwóch meczach. Czy zasłuży na powołanie do kadry już w tym sezonie?
Aleksander Dziewa i Evariste Shonganya / fot. Dorota Murska, MKS Dąbrowa G.

PZBUK! Bonus powitalny 500 zł na start – podwajamy pierwszy depozyt!

Dobry początek, duża rola

Dawno nie było tak wyczekiwanego debiutanta na parkietach PLK. Aleksander Dziewa, który dopiero w listopadzie skończy 22 lata, ma już na koncie MVP 1. Ligi i od lat jest postrzegany jako jeden z najzdolniejszych graczy młodego pokolenia.

Pierwsze 2 mecze, średnio 24 minuty na parkiecie, 17 punktów, 5,5 zbiórki i 59% z gry – Olek póki co nie zawodzi, a wręcz przeciwnie – zdaje się, że w ogóle nie odczuł przeskoku z 1. ligi do PLK. Przeciwko HydroTruckowi Radom oraz MKS-owi Dąbrowa Górnicza był wyróżniającą się postacią Śląska i najważniejszym graczem strefy podkoszowej.

Talent ofensywny którym zachwycał na zapleczu ekstraklasy eksplodował także w PLK. Dziewa jest bardzo skuteczny blisko kosza, jest mobilny i szybki jak na swój wzrost, co sprawia, że dobrze odnajduje się w grze dwójkowej z graczem kozłującym. W ekstraklasie jeszcze nie trafił za 3 punkty, ale to także jest w jego arsenale – miał 37,5% w 1. lidze.

Tak jak Marcinowi Gortatowi trafienie na Steve’a Nasha pomogło w odnalezieniu się w ataku, a w konsekwencji podbiło nieco jego statystyki punktowe, tak dołączenie do Śląska Kamila Łączyńskiego jest dla Aleksandra Dziewy idealną okazją do rozwoju i zrobienia dużego postępu w grze pick’n’roll. Duża rola, spore minuty, rozgrywający nastawiony na podawanie – Olek ma w Śląsku na ten moment idealne warunki do rozwoju.

Reprezentacja już czeka?

Aleksander w orbicie zainteresowania trenera Mike’a Taylora już bywał. Znajdował się w szerokiej kadrze, jednak na zgrupowaniach jeszcze się nie pojawiał. Cały czas w jego przypadku brakowało weryfikacji na tle graczy z ekstraklasy, których fizyczność jest zdecydowanie inna niż w 1. lidze.

Pierwsze dwa spotkania obecnego sezonu pokazały już, że raczej będzie w stanie być czołową postacią zespołu z PLK, a na dodatek z powodzeniem może łączyć grę na obu pozycjach podkoszowych. Śląsk nie grał jeszcze przeciwko zespołowi typowanemu do górnej ósemki, więc ostateczny egzamin jeszcze przed nim, jednak można sądzić, że przynajmniej powinien „dać sobie radę”.

Jego szansą na znalezienie się w reprezentacji jest deficyt polskich podkoszowych. Ze składu, który w Chinach wywalczył 8. miejsce, w najbliższej przyszłości może się wykruszyć kilku graczy. Niewiadomą jest sytuacja Damiana Kuliga, który do kadry wrócił tuż przed mistrzostwami, Adam Hrycaniuk ma już swoje lata, a Dominik Olejniczak póki co błysnął atletyzmem i możliwościami fizycznymi, ale koszykarsko nie zachwycił. Chwilowo mniej ciekawie wygląda także klubowa sytuacja Aleksandra Balcerowskiego, który w Gran Canaria nie może przebić się do rotacji.

Furtka nawet do 12-stki na najbliższe okno reprezentacyjne jest dla Dziewy zatem otwarta. Jeśli tylko trener potrzebować będzie gracza mogącego grać na obu pozycjach podkoszowych, to na miejsce piątego w rotacji (czyli w teorii w miejsce grającego w NCAA Olejniczaka) ciężko będzie mu znaleźć zawodnika bardziej utalentowanego ofensywnie niż Aleksander.

GS

POLECANE

Patrick Beverley zaangażowaniem, umiejętnościami i charakterem zapracował na reputację jednego z czołowych specjalistów od defensywy w NBA. Gdyby jednak chcieć z Beva usnąć, jak z cebuli, wierzchnią warstwę – w tym przypadku generowanego wokół siebie szumu – jakim obrońcą byłby wtedy?

tagi

W ostatnich dwóch meczach trafił rewelacyjne 13 z 16 trójek, a ostatni mecz poniżej 15 punktów zaliczył 11 listopada. Raymond Cowels jest w świetnej formie, a jego PGE Spójnia zbliża się do miejsca w pierwszej ósemce.
22 / 01 / 2020 16:15

NBA

Wiemy już oficjalnie, że Dwight Howard (Los Angeles Lakers) oraz Derrick Jones Jr. (Miami Heat) przyjęli zaproszenie do tegorocznego konkursu wsadów podczas Meczu Gwiazd w Chicago. Howard planuje już nawet sobie występ, a do pomocy chciałby zwerbować… Kobiego Bryanta.
23 / 01 / 2020 15:02
Ciekawostki z Anwilu, dużo o nowym Stelmecie, trenerzy Tabak i Milicić, wspomnienie „TEGO” meczu playoff Anwil vs. Stelmet, tajemnica świetnej formy – Jarosław Zyskowski jr zdradza mnóstwo intrygujących faktów o swojej karierze i ostatnich sezonach w PLK.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Wiemy już oficjalnie, że Dwight Howard (Los Angeles Lakers) oraz Derrick Jones Jr. (Miami Heat) przyjęli zaproszenie do tegorocznego konkursu wsadów podczas Meczu Gwiazd w Chicago. Howard planuje już nawet sobie występ, a do pomocy chciałby zwerbować… Kobiego Bryanta.
23 / 01 / 2020 15:02
Dopiero co wrócił do gry Kristaps Porzingis, a w Dallas już mają kolejne zmartwienie. We wtorek Mavericks nie dali rady Los Angeles Clippers (było 107:110) i na domiar złego kontuzji doznał Dwight Powell, który najprawdopodobniej zerwał Achillesa.
22 / 01 / 2020 10:19
Do pierwszego spotkania eliminacyjnego z Izraelem został już niecały miesiąc, ale nie wszyscy kadrowicze z mundialu są w optymalnej formie. To idealna okazja do wprowadzenia do reprezentacji nowych graczy jak Jarosław Zyskowski czy Aleksander Dziewa, którzy w lidze spisują się świetnie.
22 / 01 / 2020 20:24
Doświadczony rzucający Stelmetu ma już zgodę klubu na wyjazd z reprezentacją Polski 3×3 na turnieje kwalifikacyjne przed Tokio 2020. – Występ na igrzyskach olimpijskich byłby zwieńczeniem mojej kariery – mówi Przemysław Zamojski.
21 / 01 / 2020 17:30