Analiza Refa – boiskowy bandytyzm w 2. lidze (WIDEO)

Analiza Refa – boiskowy bandytyzm w 2. lidze (WIDEO)

Bandytyzm – inaczej nie można nazwać tego, co wydarzyło się w IV kwarcie meczu 2. ligi Tarnovia Tarnowo Podgórne – Domino Inowrocław. Zawodnik gości, Marcin Majer postanowił sam wymierzyć sprawiedliwość Marcinowi Eichertowi. Potem nie oszczędził też sędziego Radosława Szaguna i drugiego z zawodników drużyny gospodarzy – Filipa Taisnera.

W takich butach finały NBA wygrywał Kevin Durant! >>

Rozgrywki: 2LM

Tarnovia Tarnowo Podgórne vs Domino Inowrocław

Data: 26.01.2019

Sekwencja zaczyna się od błędnej decyzji arbitrów – braku gwizdka przy walce o pozycję, w 10. sekundzie nagrania. Nie jest on jednak przedmiotem tej analizy, ponieważ – moim zdaniem- nie stanowi usprawiedliwienia dla wypadków, które nastąpiły chwilę potem.

Analiza: Sytuacja, które nie pozostawia wątpliwości. Zawodnik drużyny gości celowo i z premedytacją uderza swojego przeciwnika. Następnie po ukaraniu faulem niesportowym, odpycha sędziego spotkania. Po całym zajściu – sprowokowany przez kolejnego rywala – próbuje go uderzyć, jednakże (na szczęście) jego cios nie dochodzi celu. W tym przypadku orzeczenia faula dyskwalifikującego jest niezbędne i konieczne.

Zobaczmy jednak, jak wyglądała cała sytuacja i – co w tym przypadku będzie bardzo nietypowe – jak odnotować wszystkie przewinienia w protokole. Orzeczony faul niesportowy jest bowiem 5 faulem zawodnika, a faul dyskwalifikujący jest już jego 6 przewinieniem. Czy zatem zawodnik może popełnić 6 fauli osobistych? Sprawdźmy.

Video:

Tradycyjnie spójrzmy najpierw na przepisy i kryteria:

art. 38 Faul dyskwalifikujący

art. 38.1.1 Faul dyskwalifikujący, to rażąco niesportowe zachowanie zawodników, zmienników, trenerów, asystentów trenerów, zawodników wykluczonych oraz towarzyszących drużynie członków delegacji.

art. 38.1.2 Trener, który otrzyma faul dyskwalifikujący, zostanie zastąpiony przez asystenta trenera wpisanego do protokołu meczu. Jeżeli asystenta trenera nie wpisano do protokołu, trenera zastąpi kapitan (KPT.).

Tym razem niezbędne będą też Oficjalne interpretacje wydawane przez FIBA. W nich znajdziemy taki oto zapis:

36-13 Reguła Jeżeli zawodnik po popełnieniu piątego (5) faula, nie został poinformowany, że nie jest już uprawniony do gry i pozostaje w grze lub do niej powraca, to zostanie usunięty z gry niezwłocznie po odkryciu błędu, ale bez postawienia drużyny przeciwnej w sytuacji niekorzystnej. Żadna kara nie zostanie orzeczona za jego nielegalny udział w grze. Jeżeli zawodnik ten zdobywa punkty, popełnia faul lub jest faulowany, punkty pozostają ważne, a faul zostaje potraktowany jako faul zawodnika.

36-14 Przykład: A6 prosi o zmianę za A1. Następnie piłka staje się martwa w wyniku faula popełnionego przez A1, po czym A6 wchodzi na boisko. Sędziowie nie informują A1, że faul, który popełnił, był jego piątym (5) faulem. Jakiś czas później, A1 powraca do gry w wyniku zmiany. Nielegalny udział A1 w grze zostaje odkryty:
(a) Po tym, jak zegar czasu gry został włączony, kiedy A1 uczestniczył w grze jako zawodnik.
(b) Po tym, jak A1 zdobył punkty z gry.
(c) Po tym, jak A1 popełnił faul przeciwko B1.
(d) Po tym, jak B1 popełnił faul przeciwko A1, rzucającym niecelnie do kosza z gry.
Interpretacja: Żadna kara nie zostanie orzeczona za nielegalny udział A1 w grze.
(a) Gra zostaje zatrzymana, ale tak, aby drużyna B nie została postawiona w sytuacji niekorzystnej. A1 musi natychmiast opuścić boisko i zostanie zastąpiony przez zmiennika.
(b) Punkty zdobyte przez A1 zostają zaliczone.
(c) Faul popełniony przez A1 zostanie potraktowany jako faul zawodnika i odpowiednio ukarany. Faul ten należy zapisać w protokole w miejscu za rubryką przeznaczoną na piąty (5) faul.
(d) Dwa (2) lub trzy (3) rzuty wolne zostają przyznane zmiennikowi zawodnika A1.

Zobaczmy co w tej sytuacji zrobili sędziowie spotkania i jakie faule zostały orzeczone. W sekwencji mamy tak:

faul niesportowy (bordowe 5) – 5 faul osobisty zawodnika
Faul dyskwalifikujący (bordowe 5) – 6 faul osobisty zawodnika

A jak powinno to wyglądać? Po kolei, w sekwencji (biorąc pod uwagę to co się wydarzyło – być może szybszy gwizdek w odpowiednim momencie nie spowodowałby dalszej eskalacji zdarzenia):

– faul zwykły (białe 21)
– faul dyskwalifikujący (bordowe 5)
– faul techniczny (białe 33)
Ponowne zachowanie zawodnika bordowe 5 nadające się do dyskwalifikacji – ale tego delikwenta już zdyskwalifikowaliśmy.

Co natomiast z popełnieniem 6 przewinienia przez zawodnika bordowe 5? To arcyciekawa sytuacja pod kątem proceduralnym. Zgodnie bowiem z przywołaną wyżej interpretacją FIBA – w protokole mówiąc kolokwialnie, dopisujemy szóstą kratkę na faul tego zawodnika i egzekwujemy karę za ten faul. W naszej sytuacji drużyna gospodarzy powinna wykonać łącznie 4 rzuty wolne – 2 za faul niesportowy i kolejne 2 za faul dyskwalifikujący.

Ciekawostka: Z tego co nam wiadomo (nieoficjalnie) zachowanie Marcina Majera jest zachowaniem „w ramach recydywy”. Czekamy zatem na orzeczenie sędziego dyscyplinarnego PZKosz.

Jan Delmanowski

W takich butach finały NBA wygrywał Kevin Durant! >>
NBA

Znów mamy Polaka o NBA! O drafcie Jeremy’ego Sochana do San Antonio Spurs mówią najlepsi z możliwych ekspertów – gośćmi Kamila Chanasa są Marcin Gortat i Cezary Trybański, dwaj byli gracze NBA. Anegdoty, doświadczenia, rady – bezcenne!
25 / 06 / 2022 9:38
– Mam nadzieję, że Spurs okażą się klubem, który postawi na Jeremy’ego jako na zawodnika ataku. Że trenerzy przygotują dla niego sety, że będą w niego inwestować pod tym względem – mówi ekspert PolskiKosz.pl Radosław Hyży po wyborze reprezentanta Polski w drafcie przez zespół z San Antonio.
24 / 06 / 2022 20:26
Gregg Popovich, cień Tima Duncana, mistrzowskie banery i takież aspiracje – oto obraz San Antonio Spurs wyłaniający się z naszej wyobraźni, która chciałaby, aby Jeremy Sochan miał w NBA jak najlepiej. Niestety, prawda o tym klubie może się okazać nieco mniej kolorowa.
24 / 06 / 2022 15:51
Pięknie jest znów przeżywać wielkie koszykarskie emocje w wypełnionych po brzegi halach. W pojedynku Euroligi Zenit okazał się lepszy od Żalgirisu, ale zwycięzcami okazali się wszyscy uczestnicy imprezy organizowanej przez PolskiKosz.pl. Kowno nie zawodzi!

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Znów mamy Polaka o NBA! O drafcie Jeremy’ego Sochana do San Antonio Spurs mówią najlepsi z możliwych ekspertów – gośćmi Kamila Chanasa są Marcin Gortat i Cezary Trybański, dwaj byli gracze NBA. Anegdoty, doświadczenia, rady – bezcenne!
25 / 06 / 2022 9:38
Był gwiazdą NBA, zarobił gigantyczne pieniądze, ale nigdy nie zapomniał gdzie zaczął zrzucać zbędne kilogramy. Wczoraj po latach młodszy z braci Gasol ostatecznie spłacił dług wdzięczności. Jego – dosłownie i w przenośni – klub z Girony wrócił do hiszpańskiej ekstraklasy. Miasto długo nie mogło zasnąć.