Anwil przełamał Stal – tylko 1 mecz od złota!

Doskonały Josip Sobin i niezwykły rzut Kamila Łączyńskiego o tablicę. Anwil wygrał 84:80 doskonały mecz numer 5 z BM Slam Stalą i prowadzi 3:2 w wielkim finale PLK. Szósty mecz w poniedziałek w Ostrowie.

Kamil Łączyński (fot. Andrzej Romański/Plk.pl)

Super nowości w Sklepie Koszykarza – nie przegap okazji! >>

Zaczęło się wreszcie od świetnego, ofensywnego widowiska. W głównych rolach wystąpili polscy gracze z Ostrowa – Michał Chyliński i Mateusz Kostrzewski (13 pkt., 5/5 do przerwy). Koncertowo grająca Stal trafiła pierwsze 9 z 11 rzutów i prowadziła 21:12.

Anwil próbował wysoko naciskać na Stephena Holta, ale nie dawało to wymiernych efektów, sam też nie trafiał spod kosza. Dwa razy z dystansu trafił za to Greg Surmacz i po 1. kwarcie było zasłużone 27:19 dla gości, dla których Polacy zdobyli wszystkie 27 punktów.

W końcu zaczęła jednak procentować konsekwentna gra włocławian pod kosz. Najpierw Josip Sobin, potem Paweł Leończyk (9 pkt. w kwarcie) wygrywali pojedynki i punktowali. Zmęczona Stal traciła precyzję w rozbijaniu strefy. Po efektownym wsadzie Ivana Almeidy, Anwil po raz pierwszy wyszedł na prowadzenie (35:34), a po wspaniałej trójce Kamila Łączyńskiego w ostatniej sekundzie akcji było nawet 44:38.

Stal otrząsnęła się jednak tuż przed przerwą i po I połowie mieliśmy remis 44:44.

Po zmianie stron wystarczyło kilka minut (i świetne zagrania Marca Cartera), aby goście odskoczyli aż na 10 punktów przewagi. Po efektownym wsadzie Amerykanina w kontrze było już 59:49 dla Stali, a Anwil zaskakująco kiepsko wracał do obrony. W trzeciej części Holt i Carter zdobyli aż 21 z 25 punktów gości.

Tylko trójkom Łączyńskiego i Airingtona gospodarze zawdzięczali, że pozostali w grze relatywnie blisko – po 3. kwartach było 69:60 dla ostrowian. Anwil wrócił jednak do mądrej gry pod Josipa Sobina (9/11 z gry, 18 pkt.), stopniowo niwelując stratę do połowy ostatniej kwarty – na 3 minuty przed końcem przewaga Stali wynosiła tylko 2 oczka.

Obie strony ogarnął nerwowy paraliż, mnożyły się pudła z otwartych pozycji, ale to Anwil ciułał punkciki i (znów Sobin!) objął minimalne prowadzenie 77:76. Prawdziwy rzut na zwycięstwo trafił jednak Kamil Łączyński (6/10 z dystansu) – jego trójka o tablicę z 8 metrów poderwała halę Mistrzów na równe nogi i dała Anwilowi kluczowa przewagę.

Mimo fantastycznego trafiania Chylińskiego, Stal nie zdołała się już uratować – wynik po przechwycie ustalił wsadem Almeida. Sędziowie w końcówce w spornych sytuacjach stronili od używania gwizdków.

Anwil prowadzi 3:2, mecz nr 6 w Ostrowie już w poniedziałek.

Jak na razie zmiana trenera dużo lepiej zadziałała w Szczecinie. King pod wodzą Arkadiusza Miłoszewskiego wygrał właśnie drugie z rzędu spotkanie, tym razem pokonując 99:83 drużynę Śląska Wrocław. Nie udał się więc powrót Andreja Urlepa na ławkę trenerską.
15 / 10 / 2021 9:29

Jak wygląda pre-season NBA? Jak budowano składy drużyn tego lata? Rafał Juć, skaut Denver Nuggets i ekspert telewizyjny to idealny gość, aby wyjaśniać detale przed startem najlepszej ligi świata. W studiu z Kamilem i Rafałem jest także Adrian Mroczek – Truskowski, nie brakuje więc ciekawych analiz taktycznych!
15 / 10 / 2021 11:46
Ben Simmons zaskoczył w poniedziałek wszystkich i stawił się w Filadelfii. Nawet 76ers nie byli na to przygotowani, bo myśleli, że najwcześniej dojdzie do tego pod koniec tygodnia. Wcześniej gracz twierdził publicznie, że w tym klubie nigdy w życiu już nie zagra.
12 / 10 / 2021 11:01
Pięknie jest znów przeżywać wielkie koszykarskie emocje w wypełnionych po brzegi halach. W pojedynku Euroligi Zenit okazał się lepszy od Żalgirisu, ale zwycięzcami okazali się wszyscy uczestnicy imprezy organizowanej przez PolskiKosz.pl. Kowno nie zawodzi!

W piątek w nocy po raz pierwszy mieliśmy okazję zobaczyć Russella Westbrooka w akcji razem z LeBronem Jamesem, lecz nie był to do końca miły widok. Gwiazdy Lakers muszą zrzucić rdzę – w przeciwieństwie do m.in. Stephena Curryego, który poprowadził Warriors do zwycięstwa 121:114.
9 / 10 / 2021 11:48
Możesz wykazać się wiedzą i rozpoznawaniem talentu w NBA, być GMem, skautem i trenerem naraz. I dzięki temu skopać tyłki kumplom lub innym fanom NBA. Czy trzeba bardziej zachęcać?
13 / 10 / 2021 17:01
Igor Milicić ma za sobą pierwsze wybory, jeśli chodzi o funkcję nowego trenera reprezentacji koszykarzy. Na razie szkoleniowiec dobrał sobie współpracowników, którzy tworzyć będą sztab szkoleniowy kadry. Asystentami zostali Artur Gronek, Marek Popiołek i Grzegorz Kożan.
12 / 10 / 2021 20:00