Astoria ogrywa Legię – niezawodny Michał Chyliński

Zawiodły zegary, ale nie zawiedli liderzy zespołu z Bydgoszczy. Enea Astoria zasłużenie pokonała Legię Warszawa 96:87. Michał Chyliński zdobył 22 punkty i trafił 4 trójki.
Adam Kemp (z piłką) i Mateusz Zębski / fot. R. Wszołek, Enea Astoria Bydgoszcz

Nowa oferta powitalna PZBUK – darmowy zakład 50 zł.! >>

Mecz toczył się w kuriozalnych okolicznościach – w Bydgoszczy awarii uległy zegary i tablice, trzeba się było zdać wyłącznie na informacje spikera. Jeśli ktoś oglądał transmisję w TV, miał jeszcze do tego fatalną jakość obrazu. No nie było łatwo… Ale przejdźmy do meczu.

Astoria od początku wyglądała nieco lepiej, zyskiwała lepszą obroną i przewagą na tablicach. Pod kosz raz zarazem wchodził Kris Clyburn, a także – zaskakujący szalonymi, skutecznymi wjazdami – Michał Nowakowski. Po pierwszej kwarcie Astoria prowadziła 24:15.

W Legii powoli rozkręcał się Michał Michalak, ale w końcu zaczął dostarczać punktów. Bezapelacyjnie najlepszy występ w PLK zaliczał też Kahlil Dukes (28 pkt. w meczu!) i ekipa z Warszawy odrobiła większość strat. Do przerwy było już tylko 43:38.

Po przerwie dominowała jednak Astoria – miała większą liczbę strzelców, z rzutami z dystansu włączyli się także Michał Chyliński i Michał Aleksandrowicz. Legia popełniała za dużo błędów w obronie (zwłaszcza przez niefrasobliwość wysokich zawodników) i sama miała w składzie zaledwie 5 graczy, którzy stanowili jakieś zagrożenie ofensywne. Brakowało w składzie Filipa Matczaka, narzekającego na uraz pleców.

Przewaga gospodarzy sięgnęła dwucyfrowych rozmiarów. Po trójce ciężko pracującego Mateusza Zębskiego, na 6 minut przed końcem było już 82:69 dla Astorii.

W ostatniej części, przy rosnącej liczbie błędów z obu stron, Legia potrafiła zbliżyć się jeszcze na dystans 5 oczek (80:85), dzięki znów dobrym fragmentom walecznego Michalaka (20 pkt. i aż 12 zbiórek). Wówczas jednak – na nieco ponad 2 minuty przed końcem – arcyważną trójkę trafił Michał Chyliński, świetnie dysponowany lider bydgoszczan (22 pkt. w meczu). Losy meczu były przesądzone.

Astoria wygrała 7. mecz w sezonie i nadal marzy o playoff. Legia (bilans 4-14) powinna raczej myśleć o utrzymaniu.

.

Drugi odcinek #StrefaChanasa na rozpoczęcie koszykarskiego sezonu 2020/21! Gośćmi Kamila są: trener Mihailo Uvalin oraz Radosław Hyży, był znany zawodnik, a obecnie także trener. Czego spodziewają się po zespołach ekstraklasy?

Euroligowe potęgi z nieograniczonymi budżetami oraz jedna z najbogatszych lig na Starym Kontynencie? To już nieaktualne. Kibice przyzwyczaili się do wielkich gwiazd nad Bosforem, ale drogich graczy w tureckiej BSL prawie już nie widać. O pogarszającej się sytuacji pisze Wojciech Malinowski, analizując spadające zarobki graczy.
Takich jak on w historii europejskiego basketu było niewielu. I nie chodzi o same liczby, które dziś wciąż robią wrażenie. Przez lata skrywał przed kolegami swoją chorobę. Do końca życia walczył na zawodowych parkietach. Jeden z najwybitniejszych strzelców w historii europejskiej koszykówki, Alphonso Ford zmarł równo 16 lat temu.
1 / 05 / 2020 11:53