„Biggie Night” na Brooklynie – Nets uczczą pamięć Notoriousa B.I.G.

„Biggie Night” na Brooklynie – Nets uczczą pamięć Notoriousa B.I.G.

Share on facebook
Share on twitter

W nocy z 8 na 9 marca 1997 roku miał świętować z Shaqiem jego 25. urodziny, ale do spotkania nigdy nie doszło. Przy okazji niedzielnych derbów Nowego Jorku Brooklyn Nets uczczą 20. rocznicę tragicznej śmieci „Zbawcy hip-hopu”.

Kolekcja zegarków NBA – Tissot w szczytowej formie! >>

Notorious B.I.G., Biggie Smalls, albo po prostu Christopher Wallace, ikona Brooklynu i złotej ery hip-hopu lat 90. Shaquille O’Neal był jego rówieśnikiem, a będąc dokładnym, koszykarz był od niego 2,5 miesiąca starszy. Ich przyjaźń narodziła się już mniej więcej wtedy, gdy w kawałku „Gimme The Loot” z debiutanckiego albumu „Ready to die” z 1994 roku, raper rymował „I’m slamming niggaz like Shaquille, shit is real”.

8 marca 1997 roku, dwa dni po 25. urodzinach Shaqa, umówili się na wspólne świętowanie w muzeum motoryzacji Petersen Automotive w Los Angeles. Gwiazdor Lakers był już ponoć gotów do wyjścia, ale ostatecznie zmógł go sen. O godz. 4 nad ranem obudził go telefon od matki z informacją, że jego przyjaciel został zamordowany.

Sprawa tej zbrodni do dziś nie została wyjaśniona. Wiadomo tylko tyle, że do stojącego na czerwonym świetle samochodu, którym podróżował Biggie, podjechał czarny Chevrolet Impala. Jego kierowca opuścił szybę i oddał w kierunku rapera całą serię strzałów, z których cztery okazały się celne.

Wersji, hipotez i teorii było całe mnóstwo. Jako jedną z nich podaje się odwet za morderstwo Tupaca Shakura, innego słynnego rapera. Śmierć obu muzyków przypisywano bowiem m.in. trwającemu wówczas w świecie hip-hopu wielkiemu konfliktowi pomiędzy Wschodnim i Zachodnim Wybrzeżem powstałemu po pierwszej napaści na Tupaca w studiu nagraniowym w Nowym Jorku, wskutek której raper został pięciokrotnie postrzelony.

B.I.G. zmarł w szpitalu chwilę po godz. 1 w nocy, dlatego dokładna rocznica jego śmierci przypada w czwartek, 9 marca. Z uroczystościami upamiętniającymi autora takich przebojów jak „Sky’s The Limit” czy „Kick In The Door” Nets postanowili poczekać jednak do niedzielnego pojedynku z rywalem zza miedzy, który odbędzie się o godz. 23 polskiego czasu.

W ramach „Biggie Night” publiczność zgromadzona w hali Barclays Center będzie świadkiem specjalnych ceremonii, które odbędą się przed meczem oraz w przerwie pomiędzy drugą a trzecią kwartą. Udział w nich mają wziąć m.in. Sean „P. Diddy” Combs, matka rapera Voletta Wallace oraz czwórka jego dzieci.

To była łatwa decyzja, aby zamienić ten mecz w okazję do uczczenia pamięci Biggiego – skomentował inicjatywę Brett Yormark, dyrektor generalny Brooklyn Sports & Entertainment. – Przerodziło się to w coś specjalnego dla nas. On wychował się na Brooklynie, my w hali gramy jego muzykę. Uważamy się za dom hip-hopu – jako Brooklyn i Barclays Center.

Christopher Wallace aka Notorious B.I.G. zginął w wieku niespełna 25 lat. 21 maja obchodziłby swoje 45. urodziny.

MO

POLECANE

Ministerstwo zdrowia na Litwie rekomendowało przełożenie spotkania Euroligi z Olimpią Mediolan lub rozegranie go bez kibiców. Do meczu jednak dojdzie – Żalgiris Kowno przy wypełnionej do ostatniego miejsca hali zagra jutro z Włochami.

tagi

Już drugi raz w tym sezonie zespół z Ostrowa okazał się lepszy od faworytów z Gdyni. BM Slam Stal pokonała Arkę 63:62, głównie dzięki bardzo dobrej grze w obronie. Kto wie, może pozwoli to jeszcze włączyć się do walki o playoff.
28 / 02 / 2020 19:44

NBA

Młody lider Celtics od kilku tygodni zachwyca całą ligę. Tym razem Jason Tatum zapisał na koncie 33 punkty i 11 zbiórek, a jego zespół wygrał bardzo trudny wyjazdowy mecz w Utah 114:103. Od kilkunastu spotkań zawodnik z Bostonu notuje średnio po ponad 30 punktów na mecz.
27 / 02 / 2020 9:16
Czas na podniebne ewolucje! Gościem podcastu Kamila Chanasa jest Piotr „Grabo” Grabowski, profesjonalny dunker, zwycięzca wielu konkursów wsadów do kosza.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Młody lider Celtics od kilku tygodni zachwyca całą ligę. Tym razem Jason Tatum zapisał na koncie 33 punkty i 11 zbiórek, a jego zespół wygrał bardzo trudny wyjazdowy mecz w Utah 114:103. Od kilkunastu spotkań zawodnik z Bostonu notuje średnio po ponad 30 punktów na mecz.
27 / 02 / 2020 9:16
LeBron James jest jednym z zawodników, do których porównywany jest Zion Williamson. Zanim jednak dojdzie do zmiany warty, King James udowodni parokrotnie, tak jak ostatniej nocy kto jest królem NBA. Ostatniej nocy Lakers wygrali z Pelicans 118:109, a LBJ zdobył aż 40 punktów.
26 / 02 / 2020 9:31
Brak liderów kadry – Mateusza Ponitki i Adama Waczyńskiego – udało się przykryć w jednym z meczów, dzięki rewelacyjnej grze AJ-a Slaughtera i wsparciu ze strony Michała Sokołowskiego i Aarona Cela. W spotkaniach z Izraelem i Hiszpanią traciliśmy zdecydowanie za dużo punktów spod kosza, bardzo potrzeba nam dominującego w obronie środkowego.
25 / 02 / 2020 1:08