Chcemy 1. miejsce bez gry! – kuriozalne pomysły na Mazowszu

Share on facebook
Share on twitter

Rosa zaproponowała, by przyznać jej juniorom pierwsze miejsce w turnieju barażowym bez jego rozgrywania. Wymyślił to Michał Lesiński, prezes mazowieckiego związku, członek zarządu PZKosz.

Rosa – Gim 92 Ursynów (fot. Facebook/Akademia Rosa Radom)

PLK, NBA – typuj wyniki i zgarniaj kasę >>

Uwaga i nie do wiary w jednym – dotarliśmy do maila, który zaczyna się tak:

„Dzień dobry,

Jako Klub KS ROSA – Sport Radom zwracamy się z propozycją dotyczącą Turnieju Barażowego U18.

Jako, że nasza drużyna wygrała ligę Mazowsza wraz z najlepszymi z zespołami z woj. podlaskiego proponujemy, aby nasz zespół bez rozgrywania turnieju barażowego U18 zajął 1. miejsce w lidze i uzyskał bezpośredni awans do turnieju półfinałowego MP U18.”

??!!

To może po kolei.

Rosa, jako wyróżniający się w skali kraju klub młodzieżowy, zdecydowanie wygrała dwie fazy juniorskiej rywalizacji na Mazowszu. Jej bilans to 18-2, a większość zwycięstw to pogromy. Także w meczach, w których radomianie grali rezerwowym składem.

Regulamin rozgrywek przewiduje jednak, by cztery najlepsze zespoły – poza Rosą są to MKS Pruszków, Gim 92 Ursynów oraz Polonia Warszawa – przed fazą ogólnopolską rozegrały turniej barażowy organizowany przez najlepszy klub strefy, czyli Rosę. W nim mogą wystąpić już gracze uczący się w SMS, a kolejność decyduje o rozstawieniu w ćwierćfinałach. Przy czym zwycięzca turnieju od razu awansuje do półfinału rozgrywek.

Jest więc o co walczyć i rywale Rosy stanowczo nie zgadzają się na jej propozycję:

Nasze stanowisko jest jasne – absolutnie nie zgadzamy się na takie rozwiązanie, chcemy grać turniej barażowy. A deprecjonowanie naszego zwycięstwa, twierdzenie, że porażka Rosy była wypadkiem przy pracy, uważam, za bardzo nie w porządku – mówi Jarosław Łukasiewicz, trener Gim 92 Ursynów, który pokonało Rosę w Warszawie 80:72, a wcześniej przegrał na wyjeździe 41:97.

Delikatnie mówiąc: jestem oburzony. To propozycja nieetyczna, nie idąca z duchem rywalizacji sportowej. To także brak szacunku dla rywali. Rosa sportowo jest lepsza, nie mówię, że nie, ale walczmy na boisku. To tam trzeba udowodnić swoją wyższość, a nie argumentami, które nic dla mnie nie znaczą – dodaje Dariusz Sworst, szkoleniowiec Polonii. Jego zespół u siebie uległ Rosie 54:71, a na wyjeździe 57:72.

To propozycja bezczelna. Mam nadzieję, że pycha zostanie ukarana i Rosa tego turnieju nie wygra. Regulamin był znany przed sezonem, niech wszystko rozstrzygnie się na boisku – mówi Grzegorz Kwasiborski z MKS Pruszków, który w Radomiu przegrał z Rosą 60:90, a u siebie 68:71.

Podpisany pod mailem do WOZKosz Dawid Mazur to ceniony szkoleniowiec młodzieży, PZKosz mianował go niedawno trenerem reprezentacji do lat 14. Aż trudno uwierzyć, że teraz wpadł na takie rozwiązanie i jeszcze zaproponował je rywalom.

Ale uwaga, Mazur odpowiada tak: – Napisałem tego maila, bo w niedzielę wieczorem zadzwonił do mnie Michał Lesiński, prezes WZKosz i zasugerował, by coś takiego wysłać. Powiedziałem, że na jego prośbę mogę napisać, ale mija się to z celem, bo inne kluby będą przeciw. Choć w przeszłości zdarzały się sytuacje, że na wniosek klubów regulamin rozgrywek zmieniano w ich trakcie, a np. na Pomorzu nie ma turnieju barażowego, a o rozstawieniu decyduje miejsce w lidze – mówi trener Rosy.

Dlaczego Lesiński sugerował napisanie Mazurowi takiego maila? – Może tak do końca nie było, ale już nie rozwijajmy. Rosa była zainteresowana rozwiązaniem bez turnieju, więc powiedziałem, że może spróbować rzucić taki pomysł. Ale nie ma tematu, już jest decyzja, że będzie turniej czterech zespołów w Radomiu. Po co robić z tego aferę?

Ręce opadają.

Łukasz Cegliński

PS Oto pełna treść maila, który Dawid Mazur wysłał do WOZKosz:

„Dzień dobry,

Jako Klub KS ROSA – Sport Radom zwracamy się z propozycją dotyczącą Turnieju Barażowego U18.

Jako, że nasza drużyna wygrała ligę Mazowsza wraz z najlepszymi z zespołami z woj. podlaskiego proponujemy, aby nasz zespół bez rozgrywania turnieju barażowego U18 zajął 1. miejsce w lidze i uzyskał bezpośredni awans do turnieju półfinałowego MP U18.

Swoją prośbę argumentujemy, następująco:

1. Pierwszą rundę rozgrywek wygraliśmy bez porażki, grając zawodnikami rezerwowymi.

2. W drugim etapie, gdzie grały najlepsze zespoły, zakończyliśmy rozgrywki z bilansem 9-1, gdzie jedna porażka była wypadkiem przy pracy (porażka z Uks Gim92 Ursynów – 4 miejsce w lidze, kiedy to graliśmy w niepełnym składzie ze względu na znaczącą ilość rozgrywanych spotkań po finałach MP U20, czyli dokończenie rozgrywek 2LM z przełożonymi meczami oraz U18.

3. Wygraliśmy ligę, posiadając jeszcze dwóch zawodników z SMS PZKosz Władysławowo – Konrad DAWDO oraz Daniel DAWDO. Ten pierwszy gra systematycznie w 2 lidze seniorskiej oraz sporadycznie w 3 Lidze woj. pomorskiego, Daniel gra w 2 LM oraz systematycznie w 3LM.

Pozostali zawodnicy SMS, którzy mogą grać w turnieju barażowym to:
Uks Gim92 Ursynów – Kacper Mościcki – rocznik 1999 (U18) Mks Pruszków – Jakub Przelazły – rocznik 2000 (U17) Mks Polonia Warszawa – Michał Krasuski r. 2000 oraz Olgierd Dmochewicz r. 2000

dla porównania sił ww. zawodników:

zawodnicy, grający w 2 LM oraz 3 LM

Konrad Dawdo (ROSA) (23 spotkania) 298 min – 64 pkt – 3LM: 2 spotkania, śr 8.5 pkt Daniel Dawdo (ROSA) (16 spotkań) 140 min – 45 pkt – 3LM: 8 spotkań, śr 10.5 pkt Michał Krasuski (Mks Polonia) – 58 min (6 spotkań) – 11 pkt – 3LM: 11 spotkań, śr. 11.55 pkt Kacper Mościcki (Uks Gim92) – 31 min (4 spotkania) 8 pkt – 3LM: 10 spotkań, śr 4,90 pkt Jakub Przelazły (Mks Pruszków) 7 min (1 spotkanie) – 3LM: 10 spotkań, śr 3,20 pkt Olgier Dmochowicz (Mks Polonia) – 57 sekund (1 spotkanie) – 3LM: 7 spotkań, 0 pkt.

W związku z powyższym, prosimy o zaakceptowanie naszej propozycji.”