• Chiny 2019: Amerykanie ograli Kanadę, ale nie błysnęli

Chiny 2019: Amerykanie ograli Kanadę, ale nie błysnęli

W ostatnim swoim meczu przed mistrzostwami świata, Amerykanie pokonali Kanadę 84:68. W ataku bywało różnie, ale wyróżnił się Jalen Brown, który zdobył 19 punktów.

Kemba Walker / fot. wikimedia commons

Już pierwsze minuty pokazały, że Kanada to zespół o zupełnie innej skali talentu niż Australia, z którą ostatnio mierzyli się Amerykanie. Z wielkim trudem zespół prowadzony przez mistrza NBA, Nicka Nurse’a, zdobywał punkty i jeśli się to udawało, to raczej po indywidualnych akcjach.

Fizyczność reprezentacji USA przytłoczyła rywali. Po pierwszej kwarcie Amerykanie prowadzili już 20:9. Sporo minut na parkiecie spędziła piątka złożona z samych graczy około 2 metrów, gdzie na centrze biegał Harrison Barnes. Takie ustawienie powodowało, że na każdej zasłonie podopieczni Gregga Popovicha zmieniali krycie, z czym nie umieli sobie poradzić Kanadyjczycy.

Mimo wszystko, Amerykanie nie do końca wykorzystali słabą skuteczność rywali (12/43 z gry do przerwy) i dopiero w ostatnich minutach pierwszej połowy wypracowali 15 punktów przewagi USA (46:31).

Po przerwie wciąż dominowała defensywa z obu stron. Amerykanie jednak potrafili sobie w końcu wypracować ponad 20 punktową przewagę i mecz mogli kończyć w mocno rezerwowym ustawieniu z Derrickiem Whitem na rozegraniu.

Ostatecznie USA pokonało Kanadę 84:68. Jeden z najlepszych meczów w narodowych barwach rozegrał Jaylen Brown, który trafił 8 z 11 rzutów z gry, co przełożyło się na 19 punktów (w 19 minut gry). Dla przegranych 21 oczek uzbierał Kyle Wiltjer.

Mimo zwycięstwa, raczej to spotkanie nie uspokoiło fanów USA, a wątpliwości, które pojawiły się po meczu z Australią, dalej pozostają nierozwiane. Słabo funkcjonował atak, w szczególności zawodziła skuteczność z dystansu – 2/13.
Sparing z Kanadą był ostatnią grą kontrolną Amerykanów przed mundialem. 1 września zagrają pierwszy mecz na mistrzostwach świata z Czechami.