Chiny 2019: FIBA przyznaje – skandaliczny błąd sędziów! (WIDEO)

Chiny 2019: FIBA przyznaje – skandaliczny błąd sędziów! (WIDEO)

Share on facebook
Share on twitter
Wielki wybuch gniewu Litwinów był uzasadniony. FIBA potwierdziła w niedzielę, że w końcówce meczu z Francją sędziowie popełnili bardzo poważny błąd. Cała trójka arbitrów została już odsunięta od sędziowania mundialu. Wyniku oczywiście nie zmieniono.

Trener Dainius Adomaitis / fot. FIBAPZBUK! Bonus powitalny 500 zł na start – podwajamy pierwszy depozyt!

FIBA poinformowała w niedzielnym komunikacie o zawieszeniu trójki arbitrów z meczu Francja – Litwa (78:75), którzy w końcówce nie zauważyli dotknięcia obręczy przez Rudy’ego Goberta. Niekorzystny dla Litwinów wynik spotkania został jednak zgodnie z przewidywaniami utrzymany.

Opublikowany przez Międzynarodową Federację Koszykówki komunikat to efekt protestu litewskiego zespołu złożonego tuż po zakończeniu sobotniego spotkania. Na 31 sekund przed końcem meczu, przy prowadzeniu Francji 76:75, drugi rzut wolny wykonywał Jonas Valanciunas.

Piłka po rzucie litewskiego środkowego odbiła się co prawda od obręczy, ale próbujący zbić ją znad kosza Rudy Gobert zahaczył o obręcz i zgodnie z przepisami Litwini powinni otrzymać jeden punkt. Widzieli to stojący z boku litewscy rezerwowi, widać to było również na powtórkach.

Niestety umknęło to trójce sędziowskiej, która nie zdecydowała się również skorzystać z IRS (Instant Replay System), by upewnić się w kwestii podjętej decyzji. Po chwili punkty dla Francji zdobył rzutem z półdystansu Nando de Colo, co ostatecznie rozstrzygnęło wynik spotkania i pozbawiło Litwę szans na grę w ćwierćfinale.

Za swój błąd Hiszpan Antonio Conde, Wenezuelczyk Daniel Garcia Nieves i Argentyńczyk Leandro Lezcano zostali ukarani zawieszeniem do końca turnieju. Wynik spotkania został jednak utrzymany w mocy.

Sytuacja z końcówki sobotniego spotkania była oczywiście głównym tematem pomeczowej konferencji prasowej. Ze strony litewskiej pojawili się na niej Valanciunas i trener Dainius Adomaitis. Zwłaszcza ten drugi dał upust swojej frustracji w kwestii sędziowania (wideo poniżej, uwaga na wulgaryzmy).

WM
POLECANE

Patrick Beverley zaangażowaniem, umiejętnościami i charakterem zapracował na reputację jednego z czołowych specjalistów od defensywy w NBA. Gdyby jednak chcieć z Beva usnąć, jak z cebuli, wierzchnią warstwę – w tym przypadku generowanego wokół siebie szumu – jakim obrońcą byłby wtedy?

tagi

Doczekał się swojej szansy i perfekcyjnie ją wykorzystuje. Jakub Karolak ostatnimi meczami pokazuje, że zasługuje na większe minuty w rotacji Anwilu. Przy okazji sobotniej wygranej ze Spójnią zdobył aż 25 punktów, trafił rewelacyjne 6/7 z dystansu.
25 / 01 / 2020 20:43
Chaotyczny, pełen spięć mecz, zakończony zwycięstwem faworytów. Anwil pokonał na własnym parkiecie PGE Spójnię 110:84. W ważnych rolach wystąpili polscy gracze zespołu z Włocławka – Michał Sokołowski i Jakub Karolak.
25 / 01 / 2020 19:32

NBA

Świetna skuteczność, wsad i efektowny blok w trybuny. Drugi solidny mecz rozegrał w piątek Zion Williamson i przyznał, że czuł się dużo lepiej i pewniej niż podczas debiutu. New Orleans Pelicans cały czas obchodzą się jednak ze swoim debiutantem w bardzo ostrożny sposób i nie pozwalają mu grać w końcówkach spotkań. Tym razem przegrali z Denver 106:113.
25 / 01 / 2020 13:26
Ciekawostki z Anwilu, dużo o nowym Stelmecie, trenerzy Tabak i Milicić, wspomnienie „TEGO” meczu playoff Anwil vs. Stelmet, tajemnica świetnej formy – Jarosław Zyskowski jr zdradza mnóstwo intrygujących faktów o swojej karierze i ostatnich sezonach w PLK.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Świetna skuteczność, wsad i efektowny blok w trybuny. Drugi solidny mecz rozegrał w piątek Zion Williamson i przyznał, że czuł się dużo lepiej i pewniej niż podczas debiutu. New Orleans Pelicans cały czas obchodzą się jednak ze swoim debiutantem w bardzo ostrożny sposób i nie pozwalają mu grać w końcówkach spotkań. Tym razem przegrali z Denver 106:113.
25 / 01 / 2020 13:26
Pudłuje na potęgę! Choć nadal nikt w NBA nie jest nawet blisko dogonienia Jamesa Hardena w klasyfikacji najlepszych strzelców tego sezonu to jednak ostatnio “Brodacz” znacząco obniżył loty. Na całe szczęście dla Rockets ma on teraz bardzo dobre wsparcie.
25 / 01 / 2020 13:08
Wiemy już oficjalnie, że Dwight Howard (Los Angeles Lakers) oraz Derrick Jones Jr. (Miami Heat) przyjęli zaproszenie do tegorocznego konkursu wsadów podczas Meczu Gwiazd w Chicago. Howard planuje już nawet sobie występ, a do pomocy chciałby zwerbować… Kobiego Bryanta.
23 / 01 / 2020 15:02
Do pierwszego spotkania eliminacyjnego z Izraelem został już niecały miesiąc, ale nie wszyscy kadrowicze z mundialu są w optymalnej formie. To idealna okazja do wprowadzenia do reprezentacji nowych graczy jak Jarosław Zyskowski czy Aleksander Dziewa, którzy w lidze spisują się świetnie.
22 / 01 / 2020 20:24
Doświadczony rzucający Stelmetu ma już zgodę klubu na wyjazd z reprezentacją Polski 3×3 na turnieje kwalifikacyjne przed Tokio 2020. – Występ na igrzyskach olimpijskich byłby zwieńczeniem mojej kariery – mówi Przemysław Zamojski.
21 / 01 / 2020 17:30