Chiny 2019: FIBA przyznaje – skandaliczny błąd sędziów! (WIDEO)

Share on facebook
Share on twitter
Wielki wybuch gniewu Litwinów był uzasadniony. FIBA potwierdziła w niedzielę, że w końcówce meczu z Francją sędziowie popełnili bardzo poważny błąd. Cała trójka arbitrów została już odsunięta od sędziowania mundialu. Wyniku oczywiście nie zmieniono.

Trener Dainius Adomaitis / fot. FIBAPZBUK! Bonus powitalny 500 zł na start – podwajamy pierwszy depozyt!

FIBA poinformowała w niedzielnym komunikacie o zawieszeniu trójki arbitrów z meczu Francja – Litwa (78:75), którzy w końcówce nie zauważyli dotknięcia obręczy przez Rudy’ego Goberta. Niekorzystny dla Litwinów wynik spotkania został jednak zgodnie z przewidywaniami utrzymany.

Opublikowany przez Międzynarodową Federację Koszykówki komunikat to efekt protestu litewskiego zespołu złożonego tuż po zakończeniu sobotniego spotkania. Na 31 sekund przed końcem meczu, przy prowadzeniu Francji 76:75, drugi rzut wolny wykonywał Jonas Valanciunas.

Piłka po rzucie litewskiego środkowego odbiła się co prawda od obręczy, ale próbujący zbić ją znad kosza Rudy Gobert zahaczył o obręcz i zgodnie z przepisami Litwini powinni otrzymać jeden punkt. Widzieli to stojący z boku litewscy rezerwowi, widać to było również na powtórkach.

Niestety umknęło to trójce sędziowskiej, która nie zdecydowała się również skorzystać z IRS (Instant Replay System), by upewnić się w kwestii podjętej decyzji. Po chwili punkty dla Francji zdobył rzutem z półdystansu Nando de Colo, co ostatecznie rozstrzygnęło wynik spotkania i pozbawiło Litwę szans na grę w ćwierćfinale.

Za swój błąd Hiszpan Antonio Conde, Wenezuelczyk Daniel Garcia Nieves i Argentyńczyk Leandro Lezcano zostali ukarani zawieszeniem do końca turnieju. Wynik spotkania został jednak utrzymany w mocy.

Sytuacja z końcówki sobotniego spotkania była oczywiście głównym tematem pomeczowej konferencji prasowej. Ze strony litewskiej pojawili się na niej Valanciunas i trener Dainius Adomaitis. Zwłaszcza ten drugi dał upust swojej frustracji w kwestii sędziowania (wideo poniżej, uwaga na wulgaryzmy).

WM