Chiny 2019: Hiszpania rywalem Polski w ćwierćfinale

Niespodziewanie to nie Serbia, a Hiszpania będzie rywalem reprezentacji Polski w ćwierćfinale mistrzostw świata. W meczu o pierwsze miejsce w grupie J koszykarze z Półwyspu Iberyjskiego wygrali bowiem 81:69.

Ricky Rubio (fot. FIBA.com)

Obie drużyny przystąpiły do niedzielnego spotkania z dorobkiem 4 zwycięstw, jednak z zupełnie różną oceną ich dotychczasowych występów. Serbowie we wszystkich spotkaniach nokautowali rywali, z kolei Hiszpanie mieli problemy nie tylko z Włochami, ale nawet z reprezentacją Iranu.

Pierwsza kwarta spotkania potwierdzała te przypuszczenia. Serbowie wygrali ją 20:13, a dziewięć punktów zdobył w tym okresie Bogdan Bogdanović. Obraz meczu zmienił się jednak w drugich dziesięciu minutach. Hiszpanie coraz mocniej przykręcali śrubę w defensywie, a w ataku trafili aż pięciokrotnie za trzy punkty. Dzięki temu na przerwę to oni schodzili z prowadzeniem 45:37.

Koncert gry Hiszpanów trwał w trzeciej kwarcie, a w pewnym jej momencie ich przewaga sięgnęła  nawet 21 punktów (63:42). Serbowie grali już wtedy bez Nikoli Jokicia (6 pkt, 5 as), który za protesty przeciwko decyzji sędziego otrzymał dwa następujące po sobie faule techniczne i został odesłany do szatni.

Nawet bez swojego lidera Serbowie podjęli jednak wyzwanie i przystąpili do odrabiania strat. Dzięki skuteczności Bogdanovicia (26 pkt) udało im się zmniejszyć dystans do ośmiu punktów, jednak 17 strat piłki i zaledwie 3 z 19 celnych rzutów z dystansu uniemożliwiły im odwrócenie losów spotkania.

Koszykarze z Półwyspu Iberyjskiego mogli z kolei nie tylko liczyć na Ricky’ego Rubio (19 pkt), ale także Victora Clavera (14 pkt, 7 zb) i Marca Gasola (11 pkt, 6 zb, 6 as). Obaj byli również kluczowymi postaciami swojego zespołu w obronie strefy podkoszowej.

Hiszpania wygrała ostatecznie 81:69 i to podopieczni Sergio Scariolo będą przeciwnikami reprezentacji Polski we wtorkowym (godz. 15:00) ćwierćfinale. Dwie godziny wcześniej Serbowie zagrają zaś z Argentyną, która w niedzielę dała szkołę koszykówki biało-czerwonym, wygrywając aż 91:65.