• Kadra
  • Chiny 2019: Przegrywamy z Czechami, teraz mecz z USA!

Chiny 2019: Przegrywamy z Czechami, teraz mecz z USA!

Polacy walczyli ambitnie, ale do najlepszej szóstki mundialu nie udało się awansować. Przegraliśmy mecz z Czechami i o 7. miejsce w Chinach zagramy z reprezentacją Stanów Zjednoczonych.

AJ Slaughter / fot. A. Romański, PZKosz

Zaczęliśmy naprawdę dobrze – prowadziliśmy już 15:6. Od początku widoczny w ataku był Adam Waczyński, który nie tylko rzucał z dystansu, ale także wchodził na kosz i wymusił nawet akcję 2+1.

Czesi jednak szybko się przebudzili i jeszcze przed końcem pierwszej kwarty wyrównali. Zaczęły się kłopoty w obronie, ale póki atak funkcjonował przyzwoicie, minimalnie prowadziliśmy. Dobre zmiany dali Karol Gruszecki i Damian Kulig (2 efektowne bloki) i było 32:26.

Wtedy jednak przyszedł bardzo poważny kryzys – zaczęliśmy grać zbyt niedbale. Oddech złapali liderzy Czechów – Jaromir Bohacik i Tomas Satoransky, który jeszcze przed przerwą miał 12 punktów i 4 asysty. Nasi południowi sąsiedzi zaliczyli serię 17:1 i przed przerwą prowadzili już 43:35.

Druga połowa rozpoczęła się od dwóch alley-oopów – pierwszy wykończył Ondrej Balvin, drugi Mateusz Ponitka. Zaraz potem to jednak Polacy mocniej uderzyli. 4×3 – dwie trójki trafił Waczyński, jedną Aaron Cel, jedną Mateusz Ponitka i znów mecz był na remisie.

Czesi jednak szybciutko odpowiedzieli. Nie było po nich widać trudów wczorajszego spotkania i dnia przerwy mniej niż Polacy, wręcz to oni mocniej napędzali gra z czego wzięły się kolejne trójki.

Po przerwie wziętej przez Mike’a Taylora od razu zaczęliśmy lepiej grać. A.J. Slaughter rozdał kilka pięknych asyst i wróciliśmy do gry. Po 30 minutach -1, 63:64.

Ostatnia kwarta to wielka wojna nerwów. Dogoniliśmy i przegoniliśmy Czechów – było 77:74, gdy z dystansu trafił znowu Cel.

Bardzo ważne trafienia dla rywali zaliczyli wtedy Balvin (pod koszem) i Hrouban (z dystansu). Na 2 minuty przed koncem traciliśmy 4 punkty. Popełniliśmy w końcówce kilka prostych strat w ataku (rzut Waczyńskiego z linii bocznej), a ważne zbiórki w ataku padłu łupem Czechów.