Chiny 2019: Rozdrażniona Hiszpania rozbiła Tunezję

W drugim sobotnim meczu grupy C Hiszpania pokonała Tunezję 101:62. Koszykarze z Półwyspu Iberyjskiego wygrali wyraźnie, chociaż jeszcze w drugiej kwarcie przegrywali różnicą 10 punktów.

Ricky Rubio (fot. FIBA.com)

Na parkiecie w Kantonie spodziewano się jednostronnego spotkania i wyraźnego triumfu hiszpańskiej drużyny, chociaż to właśnie Tunezyjczyków większość ekspertów upatrywała w roli kandydata do zajęcia drugiego miejsca w tej grupie.

Wygrana 42:39 przez Hiszpanów pierwsza połowa dostarczyła niespodziewanie wielu emocji. Zespół z Afryki zwyciężył bowiem w pierwszej kwarcie 17:16, a na początku drugiej zanotował znakomity okres gry, który dał mu nawet 10-punktowe prowadzenie (29:19). Gra zespołu, oparta na umiejętnościach i warunkach fizycznych środkowego Salaja Mejriego (15 pkt) mogła się bardzo podobać, gdyż Tunezyjczycy punktowali zarówno po rzutach z dystansu, jak i sprytnych wbiegnięciach pod kosz.

Wszystko zmieniło się jednak po time-oucie wziętym przez szkoleniowca Hiszpanów, Sergio Scariolo. Ten doświadczony trener zanotował być może jedną z najbardziej udanych przerw na żądanie w swojej karierze, gdyż po powrocie na parkiet jego podopieczni zdobyli 12 punktów z rzędu, dzięki czterem trafieniom z rzędu z dystansu. Rzuty Quino Coloma, Sergio Llulla (dwa) i Rudy’ego Fernandeza pozwoliły Hiszpanii odzyskać prowadzenie, którego faworyci nie oddali już do końcowej syreny.

Po zmianie stron z Tunezyjczyków uszło zresztą zupełnie powietrze i ostatecznie przegrali całe spotkanie aż 62:101. Wśród zwycięzców 17 pkt, i 9 asyst zanotował Ricky Rubio, a 16 oczek dodał Sergio Llull. Hiszpania uczyniła tym samym pierwszy krok na drodze do zwycięstwa w grupie C a Tunezja swojej szansy szukać będzie w kolejnych spotkaniach przeciwko Iranowi i Portoryko.

We wcześniejszym sobotnim spotkaniu tych dwóch drużyn lepszy okazał się zespół z Ameryki, który po pasjonującej końcówce wygrał 83:81.