Chiny 2019: Szlagier dla Hiszpanii, Włosi byli blisko (WIDEO)

Hiszpania pokonała Włochy 67:60 w piątkowym spotkaniu grupy J mistrzostw świata. Zespół z Półwyspu Iberyjskiego zapewnił sobie, a także Serbii awans do ćwierćfinału mundialu. Kwestię 1. miejsca w grupie rozstrzygnie niedzielne, bezpośrednie starcie tych drużyn.

Marc Gasol (fot. FIBA.com)PZBUK! Bonus powitalny 500 zł na start – podwajamy pierwszy depozyt!

Do piątkowego meczu Hiszpanie przystąpili z trzema zwycięstwami, ale także wieloma wątpliwościami co do ich gry. Podopieczni Sergio Scariolo mieli bowiem dużo szczęścia w losowaniu, a i tak w starciach z potencjalnie słabszymi rywalami w pierwszej rundzie nie zachwycali grą.

Podobnie było również w pierwszych minutach starcia z Włochami. W początkowych 14 posiadaniach piłki Hiszpanie tylko dwukrotnie zdobyli punkty, sześciokrotnie za to popełnili straty i taką samą liczbę rzutów przestrzelili. Od stanu 5:15 sygnał do lepszej gry dał im jednak wprowadzony z ławki Sergio Llull, który szybko zdobył 7 punktów i doprowadził do remisu 18:18 na koniec kwarty.

Od tego momentu rozpoczęła się twarda, fizyczna walka, w której zdobywanie punktów przychodziło obu drużynom z wielkim trudem. Włosi nie dali się zdominować w strefie podkoszowej, bardzo źle jednak poczynali sobie w ataku pozycyjnym. Zawodził szczególnie Marco Belinelli (7 pkt), który trafił zaledwie 3 z 16 rzutów z gry. Wśród Hiszpanów bardzo skuteczny był za to Juancho Hernangomez (16 pkt).

W czwartej kwarcie dobry moment gry zanotowali Danilo Gallinari (15 pkt) i Luigi Datome (12 pkt), dzięki którym, na cztery minuty przed końcem, to Włosi objęli 4-punktowe prowadzenie (56:52). W ciągu kolejnych 180 sekund Hiszpanie odpowiedzieli jednak 10 punktami z rzędu, co rozstrzygnęło losy spotkania na ich korzyść.

Zarówno w defensywie, jak i w organizacji ataku kluczową rolę pełnił w tym czasie Ricky Rubio (15 pkt). Z kolei Włosi nie byli w stanie dostarczyć piłki do Gallinariego, a kolejne bardzo nieudane rzuty notował Belinelli.

Hiszpania wygrała zatem 67:60 i z czterema zwycięstwami w dorobku dołączyła do Serbii na czele grupy J. Oba te zespoły są już pewne gry w ćwierćfinale, a w niedzielę o godz. 14:30 między sobą rozstrzygną sprawę awansu do najlepszej ósemki z pierwszego miejsca w grupie. I to na jeden z tych dwóch zespołów trafią Polacy.