Chiny 2019: Trzecie zwycięstwo – Wybrzeże Kości Słoniowej bez szans!

Perfekcyjny początek mistrzostw świata – trzy mecze, trzy wygrane! Polska w Pekinie pokonała Wybrzeże Kości Słoniowej 80:63 i w ładnym stylu awansowała do dalszej fazy turnieju.

Adam Waczyński / fot. A. Romański, PZKosz

Polacy zaczęli mecz od swojej małej i lekko niepokojącej tradycji, czyli trochę roztargnionej pierwszej kwarty. Graliśmy mało zdecydowanie w ataku – poza skutecznym wreszcie Adamem Waczyńskim, który po 10 minutach miał już 9 punktów.

Wybrzeże Kości Słoniowej okazało się kolejnym zespołem, który mecz z Polską zaczął od seryjnych trafień z dystansu – rywale z Afryki na początek zmierzyli nam 4 trójki z rzędu. Kilka razy atletycznie wbili się też pod kosz i na początku 2. kwarty prowadzili już nawet 26:20.

W drugich kwartach zwykle poprawiamy grę i tak było też tym razem. Przeciwnik miał duże problemy z rozbijaniem naszej obrony strefowej – w tej części pozwoliliśmy Iworyjczykom zdobyć zaledwie 8 oczek.

Dobra obrona to oczywiście okazje do kontrataków. Efektownymi wsadami kończyli je Michał Sokołowski oraz Aleksander Balcerowski (znów dobra zmiana) i Polska w końcu przejęła inicjatywę. Po niezłych minutach z Łukaszem Koszarkiem w roli prowadzącego grę, prowadziliśmy do przerwy 36:32.

Drugą połowę także zaczęliśmy trochę niemrawo i chaotycznie (kiepski na rozegraniu Slaughter) i nie potrafiliśmy zbudować bezpiecznej przewagi. Bardzo ważną trójkę w ostatniej sekundzie trafił Mateusz Ponitka, kilka dobrych akcji w ataku pokazał Damian Kulig i, mimo ogólnego rozkojarzenia, prowadziliśmy po 30 minutach 55:49.

W ostatniej kwarcie do dobrej obrony w końcu do dobrej obrony dołożyliśmy poprawiony atak. Kulig spod kosza, Ponitka z dystansu i przewaga Polaków zrobiła się dwucyfrowa (65:53). Wielki potencjał potwierdził raz jeszcze Balcerowski, a świetnie grający Adam Waczyński dla odmiany zaliczał kolejne podania i trójki. Skończył mecz z 16 punktami i 6 asystami.

Przez cały mecz w hali w Pekinie słychać było głośny doping polskich kibiców, „kto nie skacze, jest Chińczykiem” wychodziło całkiem zabawnie. W ostatnich 2 minutach szansę debiutu na mistrzostwach świata dostał Kamil Łączyński.

Polska w bardzo dobrym stylu wygrała rywalizację w grupie i awansowała do dalszej fazy mundialu. W piątek i niedzielę w Foshan zmierzymy się z Rosją oraz Argentyną. Wszystko jest możliwe!

Tomasz Sobiech, Pekin

Paul George przez dwa mecze w Salt Lake City musiał wysłuchiwać jak kibice Jazz krzyczą, że jest przereklamowany. W sobotę odpowiedział więc im na boisku, prowadząc Clippers do pewnego zwycięstwa 132:106 w meczu numer trzy półfinałów Zachodu. Drużyna z LA przegrywa już tylko 1:2.
13 / 06 / 2021 10:12

Rudy Gobert pokazał, dlaczego jest najlepszym obrońcą ligi, a Donovan Mitchell znów wypadł doskonale i Utah Jazz wygrali 117:111 z Los Angeles Clippers w drugim meczu półfinałów konferencji zachodniej. Dzięki temu do Miasta Aniołów pojadą z kompletem zwycięstw.
11 / 06 / 2021 9:51
Unicaja Malaga pokonała w wyjazdowym spotkaniu wyżej notowany TD Systems Baskonia 79:70 i przedłużyła swoje szanse na awans do fazy play off. Dobry mecz zagrał Adam Waczyński, który w ciągu 19 minut zdobył 10 punktów i zanotował 4 zbiórki.