Chiny 2019: Wielki Mateusz Ponitka – klasa światowa!

Aż 25 punktów i 9 zbiórek. Wielkie akcje w defensywie, ale też nerwy na linii rzutów wolnych. W zakończonym zwycięską dogrywką meczu z Chinami to Mateusz Ponitka swoimi umiejętnościami i charakterem poprowadził biało-czerwonych do jakże cennego zwycięstwa.

Mateusz Ponitka / fot. A. Romański, PZkosz

Do końca regulaminowego czasu pozostało siedem sekund, Chińczycy przy prowadzeniu 72:71 wprowadzali piłkę z boku po przerwie na żądanie. Polacy byli gotowi faulować, ale najpierw przecież trzeba powalczyć o próbę przechwytu. W naszym zespole nie ma od tego lepszego specjalisty od Mateusza Ponitki, który idealnie wbiegł w linię podania, przejął piłkę i popędził na kosz rywali. Tam został sfaulowany i po przerwie wymuszonej naderwaniem siatki wykorzystał jeden z dwóch rzutów wolnych, który dał nam dogrywkę.

26-letni Ponitka, który od nowego sezonu występować będzie w Zenicie Sankt Petersburg, tak spektakularnych akcji miał w poniedziałkowym spotkaniu znacznie więcej. Już przed rozpoczęciem pojedynku z gospodarzami zagraniczni komentatorzy nazywali go „Mr Everything”, a rolę zawodnika od wszystkiego Ponitka potwierdził na parkiecie.

Od początku bez strachu wchodził w strefę podkoszową, gdzie trafiał ponad bardzo wysokimi rywalami. Tradycyjnie świetnie też walczył na tablicach, a po swoich zbiórkach w defensywie (9) rozpoczynał kontrataki, lub po prostu przeprowadzał piłkę na pole ataku.

W drugiej kwarcie Ponitka popisał się też jednym z najbardziej efektownych zagrań tego dramatycznego meczu. Polak nie odpuścił bowiem do samego końca biegnącego na nasz kosz Xiaochuan Zhaia i efektownie skleił go do tablicy. Był to jeden jego z czterech bloków w całym spotkaniu.

Przez ponad 39 minut spędzonych na parkiecie, najwięcej spośród wszystkich koszykarzy, Ponitka pokazywał , że także w obecnych czasach można być przydatnym graczem obwodowym, który nie rzuca za trzy punkty. W typowym dla siebie stylu Polak często ustawiał się bowiem do akcji tyłem do kosza i to głównie dzięki jego agresywnej grze w pomalowanym, biało-czerwoni zdobyli w całym spotkaniu o osiem punktów więcej z pola trzech sekund od rywali (36-28).

Po takim spotkaniu aż ciężko przychodzi napisanie czegoś negatywnego, ale nie można uciec od tego, ze rzuty wolne w poniedziałek były dużym problemem Ponitki. Z 17 prób z linii trafił tylko 11, a trzy z tych pudeł miały miejsce w końcówce regulaminowego czasu gry. W ostatnich sezonach, zarówno w rywalizacji klubowej, jak i w reprezentacji, Ponitka trafiał je zazwyczaj ze skutecznością około 70%. Mamy nadzieję, że już w środowym meczu z Wybrzeżem Kości Słoniowej, a szczególnie w drugiej fazie chińskiego mundialu, skuteczność powróci do normy.

WM

Początek września przejdzie do historii polskiej koszykówki. Mamy nadzieję, że również ze względu na zwycięstwa biało-czerwonych w mistrzostwach Europy. Jesteśmy pewni, że ze względu na najlepszy wyjazd koszykarski, jaki fani polskiego basketu kiedykolwiek widzieli – „EuroBasket Trip 2022”.

Podkoszowy duet Adam Hrycaniuk – Adrian Bogucki brzmi oryginalnie i na pewno będzie bardzo ciekawił kibiców. Polski środkowy, który ostatnio próbuje też sił w koszykówce 3×3, postanowił zostać na jeszcze jeden sezon w Arce Gdynia.
8 / 08 / 2022 19:46

Znów mamy Polaka o NBA! O drafcie Jeremy’ego Sochana do San Antonio Spurs mówią najlepsi z możliwych ekspertów – gośćmi Kamila Chanasa są Marcin Gortat i Cezary Trybański, dwaj byli gracze NBA. Anegdoty, doświadczenia, rady – bezcenne!
25 / 06 / 2022 9:38
– Mam nadzieję, że Spurs okażą się klubem, który postawi na Jeremy’ego jako na zawodnika ataku. Że trenerzy przygotują dla niego sety, że będą w niego inwestować pod tym względem – mówi ekspert PolskiKosz.pl Radosław Hyży po wyborze reprezentanta Polski w drafcie przez zespół z San Antonio.
24 / 06 / 2022 20:26

Gościem Kamila w najnowszym odcinku podcastu jest Michał Baran, były zawodnik wielu klubów 1. ligi, głównie na Podkarpaciu. Kopalnia anegdot o niższych ligach koszykarskich oraz m.in. informacje o rosnącym w siłę klubie Wilki Rzeszów.
1 / 08 / 2022 23:22
W lutym dał się we znaki reprezentacji Polski w meczach eliminacyjnych, a wcześniej dobrze pokazał się chociażby na tle Legii Warszawa – Janari Joesaar, bo oni mowa, został nowym zawodnikiem Anwilu Włocławek. Reprezentant Estonii ma za sobą grę w lidze VTB, lidze hiszpańskiej, a ostatni sezon spędził w niemieckim Medi Bayreuth.
22 / 07 / 2022 10:16
18 / 07 / 2022 20:54
Planowana zmiana przepisów o cudzoziemcu i młodzieżowcu, znani gracze i debiutanci, roszady trenerskie. Aktualizowane codziennie informacje o oficjalnych kontraktach na zapleczu koszykarskiej ekstraklasie – niezbędnik kibica 1. ligi w sezonie ogórkowym.
13 / 08 / 2022 7:20