Chiny 2019: Wielkie zwycięstwo Polaków – Chiny pokonane!

Co za piękna historia! Po wielkim dramacie i dogrywce w Pekinie, reprezentacja Polski wygrała z Chinami 79:76. Genialny mecz zagrał Mateusz Ponitka.

W gorącej atmosferze, wypełnionej po brzegi hali w Pekinie, gospodarze zaczęli z takim impetem, że długo nie mogliśmy wybronić żadnej ich akcji. Z daleka trafiał weteran Yi Jianlian, wysocy Chin po obu stronach parkietu dominowali w pomalowanym. Zaczęło się od 10:18, a pewien niepokój wzbudziło też kilka kontrowersyjnych gwizdków w pierwszych minutach.

I tak jak pierwszą kwartę przegraliśmy 15:25, to drugą zagraliśmy wręcz koncertowo. Udało się uspokoić nerwy, a twardzi Mateusz Ponitka i Michał Sokołowski spowodowali, że już po 4 minutach kwarty Chińczycy mieli komplet fauli. Dobrze funkcjonowała nasza obrona strefowa i po prostu zaczęliśmy się z rywalami bić.

Rewelacyjnie grającemu Ponitce (15 pkt. do przerwy) musiał w końcu ktoś przyjść w sukurs. I udało się! Najpierw impuls dał trójką z rogu Aleksander Balcerowski i zbliżyliśmy się na dystans zaledwie 3 oczek. Potem w końcu obudził się w ataku AJ Slaughter i wyszliśmy na prowadzenie.

Po akcji „2+1” Ponitki na przerwę schodziliśmy z prowadzeniem 39:35 i nadzieją, że także rzuty z dystansu (2/11) w końcu zaczną wpadać.

Drugą połowę zaczęliśmy od dużych problemów z obroną przeciwko Yi Jianlianowi, kolejne faule łapali na nim polscy wysocy. Na szczęście pojawiła się też dobra informacja – za 5 fauli (gdzie był chiński sztab?) spadł najlepszy obwodowy rywali, Guo Aliun.

Po serii indywidualnych akcji i trafień rozkręcającego się A.J.-a Slaughtera, Polska prowadziła już 55:45. Za mającego kłopoty z przewinieniami Adam Hrycaniuka po raz pierwszy pojawił się Dominik Olejniczak i od razu przydał się, notując zbiórkę w ataku i dobitkę. Po 30 minutach prowadziliśmy 57:54.

Ostatnia kwarta to już wojna nerwów. Tym razem to Polacy nie mogli bronić na 100%, na skutek 5 przewinień. Na 4 minuty przed końcem, ciułający punkty z wolnych Chińczycy wyszli na prowadzenie 65:61, a publiczność znów odżyła i w Pekinie zrobił się kocioł.

Końcówka się nie układała – przestrzeliliśmy 3 bardzo ważne rzuty wolne, z dystansu trafił świetny Jianlian. Na 32 sekundy przed końcem przegrywaliśmy 67:69. Po czasie dla Taylora postanowiliśmy szybko rzucić za 3 punkty, ale AJ Slaughter nie trafił z dość trudnej pozycji.

Mieliśmy przynajmniej 2 szanse, aby wygrać mecz w regulaminowym czasie. Najpierw bardzo, bardzo kontrowersyjna decyzja sędziów pomogła Chińczykom, gdy już stracili piłkę. Potem – gdy Mateusz Ponitka absolutnie genialnym przechwytem uratował nam mecz, to trafił niestety tylko 1 rzut wolny.

W dogrywce minimalnie prowadziliśmy, dzięki akcjom Ponitki i celnym rzutom wolnych Hrycaniuka. Gdy w ostatniej minucie doliczonego czasu gry Chińczycy wyrównali rzutem za 3 punkty z rogu, piękne wejście na kosz zaliczył Damian Kulig. Były 2 punkty przewagi i 10 sekund do końca. Wojnę nerwów w końcówce wygraliśmy jednak my!

Tomasz Sobiech, Pekin

Bardzo kontrowersyjny prezes PZKosz znów będzie równolegle szefem koszykarskiej ekstraklasy. Jak poinformowała PLK, Rada Nadzorcza ligi wybrała ponownie Radosława Piesiewicza na prezesa zarządu. W RN zasiądą przedstawiciele klubów z Zielonej Góry, Ostrowa, Lublina i Włocławka.
27 / 10 / 2021 10:15

15 kolejnych meczów przegrali New York Knicks z Philadelphia 76ers. Serię udało im się przerwać w poniedziałek: wygrali 112:99, a najlepszy jak do tej pory mecz w barwach NYK rozegrał Kemba Walker. Drużyna z Nowego Jorku zaczyna sezon od bilansu 3-1.
27 / 10 / 2021 9:16
Pięknie jest znów przeżywać wielkie koszykarskie emocje w wypełnionych po brzegi halach. W pojedynku Euroligi Zenit okazał się lepszy od Żalgirisu, ale zwycięzcami okazali się wszyscy uczestnicy imprezy organizowanej przez PolskiKosz.pl. Kowno nie zawodzi!

Szokująca różnica w Eurolidze. Barcelona pokonała Zenit St. Petersburg aż 84:58! Gospodarzy do zwycięstwa poprowadził Nikola Mirotić – autor 20 punktów. Podopieczni Sarunasa Jaskeviciusa mają bilans 5-0 na starcie sezonu. Dla Zenitu 8 punktów i 6 zbiórek zanotował Mateusz Ponitka.
23 / 10 / 2021 16:02
Pięć lat czekali na powrót do europejskich pucharów kibice Śląska Wrocław. W pierwszym meczu tegorocznej edycji EuroCupu podopieczni trenera Andreja Urlepa przegrali jednak 59:70 z litewską drużyną Lietkabelis Panevezys. Bardzo brakowało skuteczności w ataku.
21 / 10 / 2021 11:47
Po zwycięstwie pierwszego dnia rozgrywek European North Basketball League z gospodarzami – łotewskim BK Valmiera, tym razem Anwil pokonał estoński Tartu Ulikool Maks & Morits 81:63. Rywal nie był specjalnie mocny, większą szansę gry mogli dostać także rezerwowi.
Anwil rozpoczął swoje występy w European North Basketball League od wygranej z gospodarzami bańki rozgrywanej na Łotwie. Włocławianie po bardzo dobrej, decydującej czwartej kwarcie wygrali pierwsze spotkanie z Valmiera Glass 85:69.
Rozpoczyna się sezon ENBL czyli European North Basketball League – rozgrywek, w których udział bierze w tym roku Anwil Włocławek. Podopieczni Przemysława Frasunkiewicza na sam początek lecą na Łotwę, do Valmiery.