REDAKCJA

Co już mają, a czego im jeszcze brakuje? Decka, Astoria, Enea Basket, GKS, HydroTruck i Polonia

Co już mają, a czego im jeszcze brakuje? Decka, Astoria, Enea Basket, GKS, HydroTruck i Polonia

Za około dwa tygodnie pierwszoligowe drużyny rozpoczną treningi do nowego sezonu. Które zespoły - na ten moment - wyglądają najlepiej? A czego im jeszcze brakuje?

fot. Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz / 1lm.pzkosz.pl

Sezon transferowy w polskich ligach – w pełni. Niektóre kluby mają już dopięte składy na nowy sezon, jednak w wielu zespołach zostało jeszcze kilka miejsc w składach. Chciałbym w tym tekście skupić się na analizie ogłoszonych już transferów, a także na ruchach, które, moim zdaniem, kluby powinny jak najpilniej wykonać. Oceniam w skali od 1 do 6. Zapraszam!

Decka Pelplin

Aktualny roster:

PG: Damian Ciesielski, Dawid Sączewski
SG: Błażej Czerniewicz (U23)
SF: Mateusz Szczypiński, Mikołaj Ratajczak, Tymon Szymański
PF:
C: Andrzej Krajewski
Trener: Rafał Knap

Ocena ruchów – 5

Czołowy młodzieżowiec 1. Ligi w postaci Błażeja Czerniewicza, również dobrze znany przez trenera Knapa Andrzej Krajewski, powrót na Kociewie Damiana Ciesielskiego, wszechstronny Mikołaj Ratajczak, i wreszcie świetny strzelec w postaci Mateusza Szczypińskiego – ruchy Decki w te wakacje trzeba oceniać jednoznacznie pozytywnie! W Pelplinie jest potencjał na bardzo fajne granie. Play-offy? Wydaje się, że na ten moment jest to jak najbardziej realne.

            Najpilniejsza potrzeba – „4” z możliwością grania jako center

Skład ekipy z Kociewia wygląda co najmniej ciekawie, jednak ma jeszcze swoje potrzeby. Co prawda Tymon Szymański może z powodzeniem grać na pozycji numer „4”, jednocześnie rozciągając grę, ale powiększenie rotacji podkoszowej w tym momencie powinno być dla pelplinian priorytetem.

Enea Abramczyk Astoria Bydgoszcz

PG: Marcin Nowakowski, Wojciech Dzierżak
SG: Karol Kamiński, Jakub Andrzejewski (U23)
SF: Michał Chyliński, Filip Siewruk (U23), Mikołaj Kachelski (U23)
PF: Patryk Wilk, Maciej Zabłocki (U23)
C: Szymon Kiwilsza, Piotr Wińkowski (U23)
Trener: Grzegorz Skiba

            Ocena ruchów – 6

 Okienko w wykonaniu Astorii można podsumować tylko w jeden sposób – wow! Po zeszłosezonowej koncepcji, gdzie sześć gwiazd miało przywrócić ekstraklasę w Bydgoszczy, w tym sezonie postawiono na szerszy, jednak bardziej zbilansowany roster. Każdy zawodnik z obecnego składu Astorii z powodzeniem mógłby grać duże minuty w innym pierwszoligowym zespole (może z wyjątkiem Mikołaja Kachelskiego, jednak jego powrót do Bydgoszczy to fajny, klimatyczny ruch!), a nazwiska Michała Chylińskiego, Marcina Nowakowskiego, Filipa Siewruka czy Szymona Kiwilszy robią duże wrażenie. Do tego Jakub Andrzejewski, który ma za sobą świetny turniej (EuroBasket U20 w Gdyni), walczak Patryk Wilk czy strzelec wyborowy w osobie Karola Kamińskiego. W Bydgoszczy znów będzie mocno!

            Najpilniejsza potrzeba – brak / center z zagranicy?

Skład na ligę wydaje się w tym momencie zamknięty, jednak jest jedno wolne miejsce w składzie, prawdopodobnie na uzupełnienie w trakcie sezonu. W zeszłym roku Astoria miała problem pod koszem, jednak w Bydgoszczy dalej wierzą w rozwój Wińkowskiego. Moim zdaniem całkiem słusznie, jednak jeżeli już gdzieś na siłę miałbym szukać usprawnień, postawiłbym właśnie na centra.

Enea Basket Poznań

PG: Piotr Wieloch, Patryk Stankowski, Rafał Szpakowski (U23)
SG: Mikołaj Stopierzyński
SF: Konrad Rosiński (U23), Arkadiusz Adamczyk, Jan Jakubiak (U23)
PF: Kacper Mąkowski, Olaf Perzanowski (U23), Mateusz Roszczka (U23)
C: Wojciech Fraś, Wiktor Paczkowski (U23), Jonasz Kluj (U23)
Trener: Przemysław Szurek

            Ocena ruchów – 3

Ciężko jednoznacznie ocenić ruchy ekipy z Poznania. Zatrzymanie ważnych elementów zeszłosezonowej rotacji, w postaci Wielocha, Adamczyka, Jakubiaka czy Frasia, dodanie do tego Mikołaja Stopierzyńskiego, który niewątpliwie jest w tym momencie największą gwiazdą Enei Basketu. Jednak nie można nie wspomnieć o stracie utalentowanych Andrzejewskiego (Astoria), Baganca (wyjazd do Meksyku) czy Nowickiego (na ten moment bez klubu) to wielka strata dla młodzieżowej rotacji drużyny z Poznania.

            Najpilniejsza potrzeba – brak

Skład wydaje się być zamknięty, ale, moim zdaniem, ekipa z Poznania będzie balansować na granicy 11-12 miejsca w tabeli. Stopierzyński i Wieloch będą ciągnęli grę swojego zespołu, jednak obawiam się, że zabraknie dla nich miejsca w play-offach.

GKS Tychy

PG: Tomasz Śnieg, Sebastian Bożenko
SG: Michał Lis (U23), Jan Piliszczuk, Artur Danielak (U23)
SF: Szymon Szmit (U23)
PF: Konrad Dawdo, Paweł Zmarlak
C: Szymon Walski, Maksymilian Duda (U23)
Trener: Tomasz Jagiełka

            Ocena ruchów – 4+

Skład nie zmienił się drastycznie. Największym odejściem jest niewątpliwie przejście Macieja Koperskiego do beniaminka z Rzeszowa. Odszedł też Karol Nowakowski. Jednak wzmocnienia tyszan są znaczące. Tomasz Śnieg, Michał Lis, Jan Piliszczuk czy Konrad Dawdo poszerzają rotację trenera Jagiełki. Czy zastąpią Koperskiego i Nowakowskiego? Moim zdaniem tak, z nawiązką. Poprzedni sezon był dla GKS-u bardzo dobry, został zakończony brązowym medalem. Mimo wszystko, ciężko będzie powtórzyć ten wyczyn w sezonie 2024/25.

            Najpilniejsza potrzeba – skrzydłowy

W składzie tyszan jest obecnie 10 zawodników, więc nie wydaje się, że to koniec ruchów transferowych. Moje największe obawy budzi pozycja nr 3, gdzie obecnie znajduje się Szymon Szmit. W mojej ocenie, ani Michał Lis, ani Jan Piliszczuk w bardzo fizycznej 1. Lidze nie mogą z powodzeniem występować na skrzydle. Mocny fizycznie niski skrzydłowy powinien być obecnie priorytetem tyszan.

HydroTruck Radom

PG: Patryk Wydra
SG: Kacper Rojek, Jakub Zalewski, Mikołaj Styczeń (U23)
SF: Wiktor Siemianiuk (U23)
PF: Daniel Dawdo, Bartosz Ciechociński, Daniel Wall
C: Rafał Komenda
Trener: Robert Witka

            Ocena ruchów – 3

Zostało dużo miejsc w składzie HydroTrucku, więc ciężko jednoznacznie ocenić, o co radomianie będą walczyć w następnym sezonie. Ściągnięcie Rafała Komendy, powrót Daniela Dawdo i Patryka Wydry to fajne ruchy solidnych ligowców. Ale co dalej? Na odpowiedzi musimy jeszcze trochę poczekać.

            Najpilniejsza potrzeba – młodzieżowiec do pierwszej piątki

Z całym szacunkiem do wymienionych zawodników – Wiktor Siemianiuk i Mikołaj Styczeń to raczej zawodnicy rezerwowi. W obliczu tego, najpilniejszą potrzebą radomian powinien być solidny młodzieżowiec. Może na pozycję podkoszową? Tak jak wspominałem wcześniej, pozostaje nam czekać na decyzję trenera Witki.

KKS Polonia Warszawa

PG: Adrian Kordalski, Michał Oleksy (U23)
SG: Xavier Fuller [USA], Przemysław Kuźkow, Jakub Osiński (U23)
SF: Michał Wojtyński
PF: Patryk Pełka, Filip Gurtatowski (U23)
C: Damian Cechniak, Artur Niemiec (U23)
Trener: David Torrescusa

            Ocena ruchów – 4+

Ciężko mi ocenić ten off-season w wykonaniu stołecznego zespołu. Skład w większości się nie zmienił, jest jedno znaczące odejście (Maksymilian Motel do druoligowego Legionowa), ale są też znaczące wzmocnienia. Adrian Kordalski to wciąż jeden z najlepszych rozgrywających 1. Ligi. Filip Gurtatowski po zdobyciu z Treflem mistrzostwa Polski schodzi ligę niżej w poszukiwaniu regularnych minut. Jakim zawodnikiem będzie Xavier Fuller? Patrząc na statystyki z poprzedniego sezonu w norweskim Tromsø Storm (norweska Premier League), może być bardzo mocnym punktem Czarnych Koszul.

            Najpilniejsza potrzeba – niski skrzydłowy z rzutem

Na tej pozycji jest obecnie tylko Michał Wojtyński. Najlepiej dla Polonii byłoby, gdyby oprócz solidnej obrony nowy zawodnik wniósł pewny rzut dystansowy – w piątce z Kordalskim, Cechniakiem i Fullerem, który rzuca co najwyżej przeciętnie (24/70 w poprzednim sezonie, co ciekawe za 2 punkty oddał aż 370 rzutów w sezonie!), spacing będzie bardziej niż potrzebny.

Autor wpisu:

POLECANE

tagi

Aktualności

GTK Gliwice, mimo wsparcia grupy ponad 30. kibiców, nie zdołało wywieźć z Warszawy cennych punktów, które mogłyby ugruntować ich bezpieczną pozycję w tabeli Orlen Basket Ligi i oddalić widmo spadku. Gliwiczanie, walczący o utrzymanie w elicie, przegrali z Dzikami Warszawa 90:80, co sprawiło, że spadli na ostatnie miejsce w tabeli.
17 / 03 / 2025 11:49
Za nami bardzo ciekawa kolejka w Orlen Basket Lidze. Mistrz Polski pokonał Anwil we włocławskiej Hali Mistrzów, a Srdjan Subotić i jego zespół wygrali z Ostrowem na wyjeździe. Nie zabrakło także niespodzianki – nowy trener MKS-u wciąż prowadzi drużynę do zwycięstw. MKS pokonał Kinga Szczecin. Była to bardzo interesująca kolejka, w której – jak widać – goście okazywali się lepsi od gospodarzy.
17 / 03 / 2025 9:56
W nocy z poniedziałku na wtorek San Antonio Spurs rywalizowali w Mieście Aniołów z Los Angeles Lakers. Pierwotnie spotkanie miało zostać rozegrane 11 stycznia, ale zostało wówczas przełożone z uwagi na pożary w Kalifornii. Jeziorowcy, którzy w ostatnim czasie muszą radzić sobie bez LeBrona Jamesa, zdołali pokonać dziś Ostrogi 125:109.
18 / 03 / 2025 8:42
Stephen Curry! Trudno pojąć, jak fantastyczną karierę nadal ma “Chef” Curry i o ile przed momentem cieszyliśmy się wybitnym rekordem 50. tysięcy zdobytych punktów przez LeBrona Jamesa na przestrzeni całej kariery, tak Curry w minionym tygodniu napisał ponownie swoją własną historię przekraczając magiczną, nieosiągalną, absurdalną granicę 4000. celnych rzutów za 3 punkty.
16 / 03 / 2025 13:03
Koledzy z drużyny widzą codziennie na treningach radosnego gościa, który jest ich motorem napędowym. Kibice widzą dążącego do celu koszykarza, który co mecz zostawia swoje serce na parkiecie. A co widzi ten zawodnik? To wie tylko on sam. To gracz, który co kolejkę dostarcza Wam emocji z uśmiechem na twarzy. Obserwujecie go i znacie z boiska. Nigdy nie ujrzycie tego, co widzi on. To głos jednej z osób, którą możliwe, że spotykasz każdego dnia na treningach. Być może grałeś przeciwko niemu ostatni mecz, albo jesteś jego fanem. To głos doświadczonego obecnie pierwszoligowego koszykarza, który postanowił podzielić się tym, co widzi sam. 23 lutego to Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Powinniśmy zwrócić wówczas uwagę na to, jak ważne jest dbanie o swoje zdrowie psychiczne, korzystanie ze specjalistycznej pomocy i świadomość, że nigdy nie wiemy, z czym mierzy się druga osoba.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Decydująca faza sezonu Pekao I ligi zbliża się wielkimi krokami! W najnowszym odcinku Ligowego Dwutaktu analizujemy kluczowe zmiany w zespołach, walkę o utrzymanie, historyczne osiągnięcia i przewidujemy, kto zajmie czołowe miejsca przed fazą play-off. Sprawdź, kto może namieszać w końcówce rundy i jakie mecze będą kluczowe w 31. kolejce!
18 / 03 / 2025 11:22
GTK Gliwice, mimo wsparcia grupy ponad 30. kibiców, nie zdołało wywieźć z Warszawy cennych punktów, które mogłyby ugruntować ich bezpieczną pozycję w tabeli Orlen Basket Ligi i oddalić widmo spadku. Gliwiczanie, walczący o utrzymanie w elicie, przegrali z Dzikami Warszawa 90:80, co sprawiło, że spadli na ostatnie miejsce w tabeli.
17 / 03 / 2025 11:49
Za nami bardzo ciekawa kolejka w Orlen Basket Lidze. Mistrz Polski pokonał Anwil we włocławskiej Hali Mistrzów, a Srdjan Subotić i jego zespół wygrali z Ostrowem na wyjeździe. Nie zabrakło także niespodzianki – nowy trener MKS-u wciąż prowadzi drużynę do zwycięstw. MKS pokonał Kinga Szczecin. Była to bardzo interesująca kolejka, w której – jak widać – goście okazywali się lepsi od gospodarzy.
17 / 03 / 2025 9:56
Decydująca faza sezonu Pekao I ligi zbliża się wielkimi krokami! W najnowszym odcinku Ligowego Dwutaktu analizujemy kluczowe zmiany w zespołach, walkę o utrzymanie, historyczne osiągnięcia i przewidujemy, kto zajmie czołowe miejsca przed fazą play-off. Sprawdź, kto może namieszać w końcówce rundy i jakie mecze będą kluczowe w 31. kolejce!
18 / 03 / 2025 11:22