fot. ki24.info – Łukasz Raczkowski / Karolina Gościak
KSK Qemetica Noteć Inowrocław
PG: James Washington [USA], Michał Samolak (U23), Aleksander Filipiak, Antoni Gawarecki (U23)
SG: Piotr Robak, Jan Malesa, Mateusz Orłowski (U23)
SF: Maciej Marcinkowski
PF: Szymon Sobiech (U23), Jakub Ulczyński (U23), Mateusz Stańczuk
C: Sebastian Rompa, Darrell Harris
Trener: Przemysław Łuszczewski
Ocena ruchów – 5
Sytuację Noteci bardziej szczegółowo opisywałem pod tym linkiem. W mojej ocenie, nie ma zbyt wiele do dodania – dalej podtrzymuję opinię, że Noteć będzie bardzo mocna pod względem rotacji U23. James Washington będzie gwiazdą, Darrell Harris dalej będzie mocnym punktem drużyny. Dużo do udowodnienia ma Jan Malesa, od którego oczekuję chyba najwięcej w tym zespole. Słowem – obserwujmy Noteć, bo będzie ciekawie!
Najpilniejsza potrzeba – brak
Podpisaniem Antoniego Gawareckiego Noteć zamyka skład, który, w mojej ocenie, na papierze nie ma większych mankamentów. W razie potrzeby zarówno Robak, jak i UlczyńskI mogą z powodzeniem grać na „3”. Pozostaje nam czekać na sezon!
ŁKS Coolpack Łódź
PG: Norbert Kulon, Marcin Tomaszewski
SG:
SF: Szymon Pawlak
PF: Alan Czujkowski
C: Mateusz Szwed
Trener:
Ocena ruchów – 4
Ciężko cokolwiek napisać o obecnej sytuacji ŁKS-u, bo ogłoszonych jest tylko pięciu zawodników. Jednak te nazwiska, które zostały ogłoszone, mogą w Łodzi z całą pewnością dawać nadzieję. Kulon i Szwed, którzy po dużej roli w 2. Lidze zostali w ŁKS-ie. Duet najlepszych zawodników Żaka z zeszłego sezonu i prawdziwy lider w postaci Alana Czujkowskiego. W Łodzi będzie fajnie, ale potrzeba zawodników!
Najpilniejsza potrzeba – zawodnicy
Nie da się napisać czegokolwiek o potrzebie zespołu, który nie ma nawet złożonej pierwszej piątki. ŁKS potrzebuje zawodników, niedługo startują już okresy przygotowawcze, i jeżeli mają powalczyć o cokolwiek więcej niż utrzymanie, muszą mocno przepracować okres przygotowawczy. Ale z kim w składzie?
Miasto Szkła Krosno
PG: Tre Jackson [USA], Hubert Łałak (U23), Cezary Chruściel (U23), Karol Terlecki (U23)
SG: Radosław Trubacz, Rafał Serwański
SF: Michał Jankowski, Michał Chrabota, Jan Góreńczyk (U23)
PF: Mikael Laihonen
C: Przemysław Wrona, Bartosz Chodukiewicz (U23)
Trener: Edmunds Valeiko
Ocena ruchów – 4+
W Krośnie zamiast na rewolucję postawiono na ewolucję – i bardzo dobrze! Został zachowany trzon z poprzedniego, bądź co bądź, bardzo udanego sezonu – przegrana w ćwierćfinale nie przekreśla wyśmienitej rundy zasadniczej. Dołączyli solidni Laihonen i Chrabota, solidny prospekt w postaci Jana Góreńczyka. Największym pytaniem jest, czy Tre Jackson będzie w stanie zastąpić Mylesa Rasnicka?
Najpilniejsza potrzeba – brak
Skład zamknięty, ułożony w bardzo podobny sposób, co w zeszłym sezonie – zespół trenera Valeiki znów będzie mocny. Nawet jeżeli nie uda się powtórzyć pierwszego miejsca w sezonie zasadniczym, awans do play-off z przewagą własnego parkietu jest jak najbardziej w zasięgu tej ekipy.
MKKS Żak Koszalin
PG: Szymon Osipik (U23)
SG: Marcin Dymała, Jakub Kunc (U23), Franciszek Janus (U23)
SF: Aleksander Lewandowski, Mikołaj Smarzy
PF: Jan Pluta (U23)
C: Szymon Janczak, Paweł Kopycki
Trener: Marek Łukomski
Ocena ruchów – 4
W Koszalinie długo nie było wiadomo, czy Żak będzie dalej grał w 1. Lidze. Ostatecznie zespół z zachodniopomorskiego wystartuje w rozgrywkach, co jest bardzo dobrą informacją. I zwłaszcza nazwisko szkoleniowca mogło robić wrażenie – Marek Łukomski po kilku latach w OBL zdecydował się poprowadzić pierwszoligowego Żaka. Jednak dotychczasowe ruchy, jak dla mnie, nie są zbyt przekonujące. Marcin Dymała i Paweł Kopycki z pewnością będą mocnymi elementami rotacji, tak samo jak Mikołaj Smarzy. O sile rotacji U23 póki co będą stanowić Jan Pluta i Jakub Kunc. Mocnym ruchem jest ostatni podpis Aleksandra Lewandowskiego, który, wydawało się, że zostanie w ekstraklasie po dobrych występach w barwach Zastalu. Zawodnik schodzi jednak ligę niżej i na pewno będzie jednym z liderów Żaka.
Najpilniejsza potrzeba – lider z zagranicy
Po przygodzie z Williamem Bartonem Kondratem w Koszalinie z pewnością z zazdrością zerkano na poczynania Rasnicka, Stewarta czy nawet Jacksona – wyżej wymienieni brali na siebie odpowiedzialność w najważniejszych momentach spotkań. Patrząc na obecną sytuację kadrową Żaka, sądzę, że będą oni celowali w zagranicznego „samograja”. Bo punktów w Koszalinie będą bardzo potrzebować.
Muszynianka Domelo Sokół Łańcut
PG: Mateusz Kaszowski, Jakub Stupnicki (U23)
SG: Filip Małgorzaciak, Marcin Kowalczyk (U23), Bartosz Czerwonka
SF: Mateusz Bręk, Maciej Puchalski (U23)
PF: Patryk Kędel, Łukasz Kłaczek
C: Biram Faye [Senegal], Mateusz Kulis
Trener: Dariusz Kaszowski
Ocena ruchów – 6
Nie ma tu za dużo do dodania – Łańcut chce powrotu ekstraklasy. Dariusz Kaszowski znów w roli trenera to świetny, klimatyczny ruch, wszak „Kasza” największe sukcesy osiągał właśnie w rodzinnym mieście. Poprowadzi m.in. swojego syna Mateusza, który w ostatnich latach jest z pewnością w top3 rozgrywających 1. Ligi. Ściągnięcie Filipa Małgorzaciaka to strzał w „10”, tak samo jak podpisanie Marcina Kowalczyka. Biram Faye zdominuje kosze na niższym poziomie rozgrywkowym i jest kandydatem do pierwszej piątki sezonu. W Sokole nie widzę obecnie słabych punktów i to właśnie Sokoła typuję do awansu – przynajmniej na papierze.
Najpilniejsza potrzeba – brak
Tak jak wspominałem wyżej, nie widzę w Sokole słabych punktów. Mocny duet rozgrywających, gwiazdorskie nazwiska 1-ligowe na pozycji rzucającego. Bręk, Puchalski, Kędel, Faye, Kulis – każdy z nich wniesie dużo do gry zespołu. Jeżeli na siłę miałby szukać usprawnień, dodałbym kolejne nazwisko pod kosz.
Niedźwiadki Uniw.Gdański Trefl Sopot
PG:
SG:
SF:
PF:
C:
Trener:
Ocena ruchów – brak
Nie da się ocenić zespołu, który nie ma jeszcze żadnego zawodnika. Co prawda niektóre plotki mówią o Samsonowiczu czy Didierze-Urbaniaku, jednak brak oficjalnego potwierdzenia. Niedźwiadki Uniw.Gdański Trefl Sopot jako nowy twór, o którym stosunkowo późno okazało się, że zagra w 1. Lidze, nie ma póki co łatwego startu. Zastanawia jedynie fakt oddania Toczka i Gurtatowskiego do innych zespołów – przecież w obliczu powstania w Sopocie ekipy w 1. Lidze, byłby to fenomenalny poligon doświadczalny.
Najpilniejsza potrzeba – zawodnicy
Podobnie jak w przypadku łódzkiego ŁKS-u, nie jestem w stanie określić, kogo najbardziej brakuje w Sopocie. Brakuje wszystkich. Obecnie o Niedźwiadkach wiemy jedynie, że wystartują w rozgrywkach. W jakim składzie, z jakim trenerem, o co zagrają, jakie będą oczekiwania? Mówi się o angażu takich zawodników jak Czerlonko, Parzeński, Wadowski, a także Didier-Urbaniak i Samiec. Jeśli to prawda, Niedźwiadki mogą zagrać nawet o play-offy!