Cukier w kłopotach – porażka w Finlandii

Słaba obrona i mnóstwo pudeł spod kosza – Polski Cukier Toruń przegrał w Finlandii z Karhu Basket 82:93 i mocno utrudnił sobie sprawę awansu do Ligi Mistrzów. Pozytywnie wypadł Chris Wright, zdobywca 25 punktów.
Kyle Weaver / fot. BCL

Torunianie zaczęli od gry przez wysokich – Damiana Kuliga i Aarona Cela. Pierwszy z nich jednak seryjnie pudłował spod kosza i po pierwszej połowie miał skuteczność 2/10. Gospodarze z kolei odpowiedzieli trafieniami za 3 (w czym szczególnie błyszczał Okko Jarvi – 3/4 z dystansu w całym meczu) i prowadzili po 10 minutach 25:16.

Druga kwarta rozpoczęła się od dobrej gry Chrisa Wrighta, który zdobył 8 punktów z rzędu, a w całej pierwszej połowie w sumie aż 15 punktów. Na nieszczęście zespołu prowadzonego przez Sebastiana Machowskiego w ekipie gospodarzy przebudził się Cameron Jones, który zaczął trafiać seryjnie z półdystansu.

Cała pierwsza połowa stała pod znakiem fatalnej obrony Polskiego Cukru. Torunianie przegrywali pojedynki 1 na 1, źle bronili na zasłonach co otwierało strzelców, m.in. właśnie Jonesa, a po zmianie na obronę strefową zespół wyglądał na totalnie zagubiony. Twarde Pierniki do przerwy straciły 54 punkty i przegrywały już 13 punktami.

Po przerwie można było zauważyć wyraźne przyspieszenie gry po stronie Polskiego Cukru. Po atakach napędzanych przez Wrighta torunianie zniwelowali straty do 6 punktów. Zaraz jednak znów piłka przestała wpadać spod samego kosza, a w obronie torunianie popełniali niepotrzebne faule.

Do ostatniej kwarty Pierniki przystępowały ze strata 7 punktów. Największą nadzieją na wygranie był Wright, który w pojedynkę trzymał w grze Polski Cukier. Karhu jednak kontynuowała kanonadę z dystansu – tym razy dwa razy z rzędu, w tym raz z faulem, trafił Alex Thompson.

Na 5 minut przed końcem, po trafieniu za 3 Aarona Cela, strata zmalała do 6 punktów. Torunianie jednak nie potrafili dojść rywali, a strata przed końcem ponownie urosła. Polski Cukier po słabej grze przegrał 82:93, a to oznacza, że w Toruniu będzie musiał wygrać przynajmniej 12 punktami.