Czyż mogło być inaczej? Estonia rozbita!

Reprezentacja Polski (Fot. Andrzej Romański/PZKosz)

Świetna skuteczność z dystansu, bardzo dobra obrona, organizacja gry i jej rytm na poziomie – Polacy wygrali w sobotę w Tartu 94:63 i bez dyskusji wywalczyli awans na EuroBasket z pierwszego miejsca w grupie D.

Załóż konto w Unibet i zgarnij bonus >>

Mała hala, rozkrzyczani kibice, pierwsze punkty dla Estonii – Tartu nie wyglądało w pierwszych minutach na łatwy teren do zdobycia. Ale tylko w tych pierwszych minutach. Polacy szybko udowodnili, że są dojrzalszym, lepszym zespołem, już do przerwy wygrywali zdecydowanie, 46:27.

Pierwsza kwarta była popisem Aleksandra Czyża. 26-letni podkoszowy wyszedł w pierwszej piątce za Adama Hrycaniuka i decyzja Mike’a Taylora okazała się strzałem w dziesiątkę. Czyż – co niesamowite! – trafił dwie trójki, dodał do tego trafienie spod kosza i mocny wsad w kontrze. Po 10 minutach miał 8 punktów, 2 zbiórki, asystę i przechwyt, Polacy prowadzili 24:16.

Biało-Czerwoni poszli za ciosem – świetnie trafialiśmy za trzy (Przemysław Zamojski, A.J. Slaughter, Mateusz Ponitka), do przerwy mieliśmy aż 7/14. Po 20 minutach było 46:27, nie było złudzeń, kto jest lepszy i kontroluje spotkanie. Nie tylko atakiem – w obronie Polacy byli aktywni, odczytywali akcje Estończyków, do przerwy mieli 7 przechwytów.

Po przerwie – nie zwolnili. Momentami dominowali nad słabymi Estończykami, którzy byli zaprzeczeniem drużyny, która ma szansę na awans na EuroBasket. Ten mecz wyglądał dokładnie tak, jak powinien wyglądać. Grała Polska, patrzyła Estonia. Biało-Czerwoni, nasi strzelcy, momentami trafiali fantastycznie – szczególnie Zamojski (5/6 za trzy!).

Najwięcej punktów dla Polaków zdobył Mateusz Ponitka – 16. Zamojski dodał 15, a 13 rzucił Adam Waczyński. Po 12 zdobyli Maciej Lampe i Slaughter. W całym meczu mieliśmy 12/26 za trzy.

Jedziemy na EuroBasket!

Łukasz Cegliński

Dwie przegrane z rzędu w Madison Square Garden łączną różnicą ponad 80 punktów przelały czarę goryczy. David Fizdale nie jest już trenerem New York Knicks, chwilowym następcą ma być Mike Miller, dotychczasowy asystent.
7 / 12 / 2019 0:28
Po kilku chudszych latach, 3-krotni mistrzowie NBA znów są ścisłej czołówce Wschodu. Mądrze budowana drużyny, piękne trafienia w drafcie i dobry trener – na Florydzie pokazują, jak w książkowy sposób zrealizować przebudowę.
6 / 12 / 2019 18:09

Wreszcie znów coś zdrgnęło! Choć dopiero w przyszłym sezonie zacznie obowiązywać przedłużenie kontraktu Jaylena Browna – mocno przez wielu kwestionowane – skrzydłowy już w trwających rozgrywkach pokazuje na jak dużo go stać.
5 / 12 / 2019 17:55
2 / 12 / 2019 10:08