David Blatt w Olympiakosie – czas na nowe tytuły

Share on facebook
Share on twitter

Jego kariera w Europie to wielkie pasmo sukcesów. Po wygraniu EuroCup z Darussafaka, David Blatt podpisał kontrakt na 2 sezony z Olympiakosem Pireus, odkładając plany powrotu do NBA.

David Blatt / ft. wikimedia commons

To są buty LeBrona Jamesa – możesz w nich zagrać! >>

W koszykówce FIBA jedynie legendarny Dusan Ivković może się z nim równać kolekcją tytułów. David Blatt (59 lat), amerykański trener z izraelskim paszportem, wygrał wszystko – Euroligę, Eurobasket, teraz EuroCup i medal na igrzyskach olimpijskich.

Wygranie EuroCup w 2018 r. to kolejny wielki triumf w niezwykłej, europejskiej karierze Blatta. Wygrał Euroligę w 2014 roku z Maccabi Tel Aviv, zdobył złoto na Mistrzostwach Europy z Rosją w 2007 roku i brąz na igrzyskach olimpijskich. Wygrał 6 razy ligę w Izraelu, przeniósł się do Rosji i został tam trenerem roku, wygrywając europejski puchar FIBA Eurochallenge z Dynamem St. Petersburg. Przeniósł się do Włoch? Wygrał ligę włoską z Benettonem Treviso w 2006 roku.

Później był oczywiście etap z Cavaliers, gdzie zatrudniono go jeszcze przed decyzją LeBrona o powrocie do Cleveland. Blatt jako pierwszy trener doprowadził zespół z Jamesem w składzie do finału NBA, przegranego z Warriors 2-4. Został zwolniony w połowie drugiego sezonu, choć zespół miał wówczas najlepszy bilans na Wschodzie. Jego następca, Tyronn Lue, wygrał potem mistrzostwo z Cavs.

Wiele plotek w ostatnich miesiącach wiązało go z zespołami szukającymi szkoleniowców w NBA. Argumenty właścicieli Olympiakosu okazały się jednak silniejsze. Można je sobie tylko wyobrażać, wysokości pensji nie ujawniono, ale jest „najwyższa dla trenera w historii klubu z Pireusu”.

Zadanie w nowym klubie może być tylko jedno – odzyskanie mistrzostwa Grecji (w tym roku znów wygrał je Panathinaikos) oraz powrót do Final Four w Eurolidze. W minionym sezonie, Olympiakos, choć miał przewagę własnego parkietu, sensacyjnie odpadł w ćwierćfinale z Żalgirisem Kowno. Dla klubu, który 3 razy wygrywał Euroligę i aż 10 razy grał w Final Four, to zdecydowanie za mało.

Przed Blattem w Pireusie stanie też chyba konieczność odmłodzenia drużyny. Dotychczasowi liderzy, legendy już greckiego basketu – Vassilis Spanoulis czy Georgios Printezis szczyt kariery raczej mają już za sobą. Czy potwierdzi teorię, że na europejskich parkietach prawie wszystko zamienia w złoto?

To są buty LeBrona Jamesa – możesz w nich zagrać! >>
POLECANE

tagi