David Dedek wygrał ze Startem w Lublinie. I to jako pierwszy w tym sezonie!

Start Lublin w tym sezonie nie jest już niepokonany na własnym parkiecie. Pogromcą lublinian na koniec 10. kolejki okazał się Zastal Zielona Góra prowadzony przez Davida Dedka.

Kolejka numer 10 zakończyła się w Lublinie, gdzie spotkały się drużyny z dwóch biegunów ligowej tabeli oraz odwrotnym bilansem – Start (7-2) i Zastal (2-7). Zespół z Zielonej Góry przegrał 3 poprzednie mecze, a na wygraną czeka już od miesiąca. O przełamanie w tym spotkaniu było trudno, gdyż Start wygrał wszystkie 5 spotkań we własnej hali.

Było to ważne spotkanie dla Davida Dedka. Trener Zastalu prowadził wielokrotnie swojego dzisiejszego rywala, ale po powrocie do Hali Globus nie było żadnych sentymentów. Zielonogórzanie świetnie weszli w mecz i po 10 minutach prowadzili 29:21. Goście dość niespodziewanie byli stroną dominującą w tym spotkaniu.

Start dogonił rywali na początku 3. kwarty, kiedy wyszedł na prowadzenie po trójce Tomislava Gabricia. Utrata tego prowadzenia mocno podrażniła koszykarzy Zastalu. Zespół Davida Dedka jeszcze w kolejnych minutach 3. części dał popis gry i zdobył 13 punktów przewagi.

W końcówce gospodarze byli blisko odrobienia strat, ale ostatecznie zabrakło im skuteczności. Lublinianie najmocniej spuścili głowy po tym, gdy przy rzucie Jabrila Durhama zza łuku na remis, piłka wykręciła się z kosza. Zastal zawdzięcza zwycięstwo nie tylko szczęściu, ale przede wszystkim dobrej dyspozycji i wykorzystaniu (dość słabej jak na domowy mecz) postawy Startu. Ekipa z Zielonej Góry miał 51,5% skuteczności z gry oraz trafiła wszystkie 14 rzutów wolnych.

Gospodarze na potęgę rzucali z dystansu. Ale na aż 34 próby trafili zaledwie 7. Jabril Durham nie trafił żadnej z ośmiu trójek! Liam O’Reilly zaledwie jedną przy tej samej liczbie rzutów. Mimo tego zdobył 18 punktów. Taki sam dorobek zgromadził Paweł Kikowski, ale jego nastrój po meczu jest znacznie lepszy. Lider Zastalu w niedzielnym meczu trafił 4 trójki i mocno przyczynił się do zdobycia cennej przewagi na koniec 3. kwarty (3 trójki w minutę – film poniżej). Po 14 oczek dołożyli Darious Hall i Michał Kołodziej.

Po tej wygranej Zastal odbił od strefy spadkowej. Zaledwie 2 zwycięstwa mają teraz tylko Sokół Łańcut i Arka Gdynia. Dla Startu to pierwsza tak niespodziewana porażka w sezonie. Do tego zespół Artura Gronka nie ma już kompletu zwycięstw u siebie. Mimo tego jest wiceliderem tabeli.

Autor tekstu: Kamil Karczmarek

Przed rozpoczęciem sezonu Milwaukee Bucks byli rozpatrywani jako jedni z głównych kandydatów do zdobycia mistrzostwa NBA. W połowie lutego drużyna ma jednak ogromne problemy i za chwilę może stracić przewagę parkietu w pierwszej rundzie play-offów. Dlaczego mistrzowie NBA z 2021 przechodzą taki kryzys?
16 / 02 / 2024 14:12
Los Angeles Clippers przerwali fantastyczną serię Golden State Warriors, wygrywając w Chase Center 130:125. Drużynie Steve’a Kerra nie pomógł nawet fantastyczny występ Brandina Podziemskiego, który zaliczył 25 punktów, 7 zbiórek oraz 8 asyst. Kolejnej porażki doznali natomiast San Antonio Spurs, którzy ulegli Dallas Mavericks 93:116, a Jeremy Sochan zapisał 10pkt/4zb/3prz.
15 / 02 / 2024 10:19

W meczach kończących fazę grupową europejskich rozgrywek regionalnych, w środę zagrają MKS Dąbrowa Górnicza i Start Lublin. W ramach rozgrywek Alpe Adria Cup rywalem MKS-u będzie czeski zespół Sluneta Usti nad Labem (początek o 18:00), a ostatnim rywalem Startu w rundzie grupowej rozgrywek ENBL będzie holenderski zespół Landstede Hammers Zwolle (mecz o 19:00). Transmisje na kanałach YouTube rozgrywek.