Dominik Olejniczak wyróżniony – lepszy od Jakuba Parzeńskiego

Share on facebook
Share on twitter

20-letni środkowy został na zgrupowaniu kadry Mike’a Taylora, z którego wyjeżdża m.in. grający na tej samej pozycji, bardziej doświadczony Jakub Parzeński.

pilkaW niedzielę Mike Taylor ogłosił swoje pierwsze decyzje podczas zgrupowania w Wałbrzychu – podziękował piątce graczy: Maciejowi Benderowi, Filipowi Matczakowi, Jakubowi Parzeńskiemu, Marcelowi Ponitce oraz Jarosławowi Zyskowskiemu. Nie jest to żadna sensacja, od początku wiadomo było, że jeśli nie będzie kontuzji, to żaden z tych graczy na miejsce w kadrze na eliminacje do EuroBasketu raczej nie ma, co liczyć.

Niespodzianką może być natomiast pozostawienie na zgrupowaniu Dominika Olejniczaka – 20-letniego środkowego mierzącego 207 cm wzrostu, który jest właśnie w trakcie zmiany uczelni z Drake na Ole Miss. Wychowanek toruńskich Pierników do Wałbrzycha przyjechał prosto z Grecji, gdzie grał na nieudanych dla reprezentacji do lat 20 mistrzostwach Europy Dywizji B. Polacy zajęli szóste miejsce, Olejniczak spisywał się nieźle – był najlepszym strzelcem drużyny, w 7 meczach rzucał średnio po 9.7 punktu, miał też 4.7 zbiórki.

Na zgrupowaniu kadry seniorów Olejniczak z pewnością wykorzystuje fakt, że w tym roku nie ma w kadrze Marcina Gortata, Przemysława Karnowskiego czy Damiana Kuliga, więc szansę dostają gracze drugiego planu, ale jednak znaczące jest to, że to 20-letni gracz zostaje na zgrupowaniu, a nie pięć lat starszy i bardziej doświadczony Jakub Parzeński. Atutem Olejniczaka jest twarda gra w polu trzech sekund, torunianin raczej wykorzystuje podania w tłoku niż gra tyłem do kosza, nieźle walczy też o zbiórki.

W Wałbrzychu trenować od poniedziałku będzie 17 graczy, więc w najbliższych tygodniach odpadnie jeszcze trzech – w kadrze na eliminacje pozostanie 14 zawodników, na dany mecz Mike Taylor będzie wybierał 12. Olejniczak wciąż jest w czołówce tych, którym Amerykanin może podziękować, ale niewykluczone, że Taylor będzie chciał go mieć w kadrze, jeśli będzie musiał zmieniać plan gry i korzystać w wysokich środkowych.