Duże liczby – Polpharma bije rekord w ataku

Share on facebook
Share on twitter

„Duża liczba” na dziś to 94.5 – aż tyle punktów na mecz zdobywa Polpharma Starogard Gdański w obecnym sezonie. Od kiedy dostępne są statystyki na stronie PLK, czyli 2003 roku żadna drużyna nie osiągnęła takiego wyniku.

Artur Gronek / fot. Polpharma Starogard Gd.

Jordan Why Not Zer0.2 – doskonałe buty do gry w basket! >>

Ostatni raz więcej punktów na mecz zdobywały legendarne Śląsk Wrocław (97.2) i Mazowszanka Pruszków (94.8) w sezonie 1996/97. Śląsk ze swoim liderami Maciejem Zielińskim i Dominikiem Tomczykiem był drużyną, która zdominowała lata 90., ale akurat w rozgrywki 1996/97 skończył przedwcześnie, przegrywając w drugiej rundzie playoffów.

Od sezonu 1980/81 więcej punktów na mecz zdobywało tylko 16 drużyn i żadna z tych drużyn nie miała mniej niż 60 proc zwycięstw w sezonie.

Od 22 lat na parkietach PLK nie było drużyny rzucającej aż tylu punktów i w dużej mierze wynika to z systemu, który w Polpharmie wprowadził Artur Gronek. Trener „Kociewskich Diabłów” w swoich założeniach przedsezonowych podkreślał, że chce aby jego drużyna miała 100 posiadań i 30 rzutów wolnych, co przypomina naśladowanie obecnych trendów w koszykówce. Obecnie drużyna Gronka jest najszybciej grającym zespołem od sezonu 2003/04 (brak danych z wcześniejszych lat).

Polpharma oddaje także bardzo dużo rzutów z dystansu. W tych rozgrywkach średnio aż 28.1 na mecz. Od rozgrywek 2003/04 tylko dwa zespoły częściej rzucały za 3 punkty niż starogardzianie. Obecna Arka Gdynia – 31.3 na mecz i Znicz Jarosław 2008/09 – 28.8.

Jacek Mazurek, @PulsBasketu

Jordan Why Not Zer0.2 – doskonałe buty do gry w basket! >>
POLECANE

Już po 3 kolejkach odchodzi trener Jacek Winnicki, cały zespół ukarano finansowo, rozwiązano kontrakty z Yancym Gatesem i Grzegorzem Surmaczem, a Jay Threatt i Nikola Jevtović zostali zawieszeni. W Ostrowie po tych czystkach trzeba będzie budować zespół od nowa.