Dżanan Musa – co za talent z Bośni!

Share on facebook
Share on twitter
Dżanan Musa (Fot. FIBA.com)
Dżanan Musa (Fot. FIBA.com)

Ma 17 lat, dwa mecze o punkty w dorosłej reprezentacji i już może prężyć mięśnie ciesząc się z wygranej. Usłyszycie o nim wielokrotnie!

Oczywiście, część kibiców kosza już na pewno o nim słyszała. Dżanan Musa to jeden z największych talentów w europejskiej koszykówce – urodził się 8 maja 1999 roku w Bihaciu, trenować zaczął w wieku 7 lat (KK Bosna XXL, potem Kos Sarajewo), od 2014 roku mierzący 205 cm skrzydłowy jest graczem Cedevity Zagrzeb.

W Eurolidze zadebiutował w wieku 16 lat, 5 miesięcy i 7 dni, stając się jej dziewiątym najmłodszym graczem w historii. Wcześniej dominował w rozgrywkach młodzieżowych – rok temu poprowadził reprezentację kadetów Bośni do mistrzostwa Europy. W finale z Litwą (85:83) miał 33 punkty, 8 zbiórek, 7 asysty, 3 przechwyty i 2 bloki. W tym roku, ze średnią 34,0 na mecz, był królem strzelców mistrzostw świata do lat 17.

A teraz zaczyna błyszczeć w kadrze seniorów.

Bośniacy, którzy pierwszy mecz w Rosji przegrali wysoko, byli faworytem sobotniego spotkania ze Szwecją. Przeważali przez jego większość, ale w końcówce gościom udało się trochę przestraszyć faworyta – Chris Czerapowicz, który w tym sezonie będzie grał w Mieście Szkła Krosno oraz utalentowany, 20-letni Ludvig Hakanson, doprowadzili do wyniku 69:72.

Do końca było 6 sekund, Szwedzi ustawili się do krycia na całym boisku, dla Musa urwał się obrońcom, dostał dobre podanie i wsadem podwyższył na 74:69, przesądzając o wygranej Bośni. W całym meczu 17-latek zdobył 19 punktów, miał 7/11 z gry, 11 zbiórek i 3 asysty.

Musa był najskuteczniejszym graczem Bośni obok znanych z NBA Jusufa Nurkicia (też 19 punktów) oraz Mirzy Teletovicia (12). Trzy dni wcześniej z Rosją rzucił 9 punktów i miał 5 zbiórek.

I jeszcze o nim usłyszycie.

POLECANE