Fala protestów zaleje NBA?

Fala protestów zaleje NBA?

Share on facebook
Share on twitter

Tradycyjnie odgrywany przed meczami hymn USA może być dla części zawodników pretekstem do protestu i manifestowania poglądów.

hymn
fot. wikimedia commons

Załóż konto w Unibet i zgarnij bonus >>

Głośno było ostatnio o Colinie Kaepernicku, futboliście zespołu San Francisco 49ers, który przy okazji meczów przedsezonowych swojej drużyny w ramach protestu przeciw panującej w USA sytuacji (jego zdaniem – negatywnej) siadał lub przyklękał w trakcie hymnu. Coraz częściej słychać sygnały, że podobnych obrazków możemy się także spodziewać w nowym sezonie NBA.

Kaepernick wyraża w ten sposób swoje niezadowolenie z mnożących się w kraju incydentów na tle rasistowskim. W wywiadach mówił, że nie zamierza wstawać do hymnu i flagi kraju, w którym dyskryminuje się czarnoskórych. Jego gest wywołał w USA burzliwą dyskusję. Niektórzy, jak Shaquille O’Neal, skrytykowali jego metodę, jednak większość grających obecnie zawodników, m.in. Stephen Curry czy Kevin Durant, słownie wspierali postawę futbolisty.

Co prawda, akurat rozgrywający Warriors stwierdził, że sam raczej będzie stał podczas hymnu, ale taki chociażby Nick Young powiedział już, że może pójść za przykładem Kaepernicka. Z kolei Victor Oladipo – obecnie gracz Thunder – w wywiadzie udzielonym dla portalu Complex.com stwierdził, iż nie ma wątpliwości, że podobne protesty pojawią się również w NBA.

– Bez wątpienia. Szczerze wierzę, że tak właśnie będzie – odpowiedział na pytanie o to, czy myśli, że podobne zachowania przeniosą się również na boiska koszykarskie. – Na koniec dnia to jest sport i ludzie będą przyglądać się także gościom z NBA, aby przekonać się, co oni zrobią w tej sytuacji. Na koniec dnia kontrolujesz to, co możesz kontrolować. Twoja opinia jest twoją opinią i to jest piękno Stanów Zjednoczonych. Więc rób cokolwiek, co uważasz za najlepsze, co pomoże ci robić to, w co wierzysz.

To, czy podobne protesty rzeczywiście pojawią się na meczach, okaże się dopiero, gdy ruszy preseason, czyli już za dwa tygodnie. Póki co kolejni gracze wychodzą z nieśmiałymi deklaracjami. Przykładowo taki Iman Shumpert w swoim najnowszym kawałku „His Story” rapuje: lepiej uwierz, że zamierzam przyklęknąć podczas hymnu.

Niezależnie od tego, jakie kroki podejmą zawodnicy, regulamin NBA mówi jasno, że „Podczas hymnu narodowego zawodnicy, trenerzy oraz pozostali członkowie sztabów drużyn mają stać w szeregu, utrzymując dostojną postawę, wzdłuż linii bocznej lub na wysokości linii rzutów wolnych”. Można się więc domyślać, że podobne gesty nie będą mile widziane w biurze komisarza Adama Silvera.

Mateusz Orlicki

Załóż konto w Unibet i zgarnij bonus >>

POLECANE

tagi

NBA

Czas na podniebne ewolucje! Gościem podcastu Kamila Chanasa jest Piotr „Grabo” Grabowski, profesjonalny dunker, zwycięzca wielu konkursów wsadów do kosza.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Aż ciężko uwierzyć, że w Minnesocie do dziś nie uhonorowano Kevina Garnetta. Swojej koszulki pod dachem hali Orlando Magic wciąż nie może oglądać Shaquille O’Neal. Nikt też nie docenił w ten sposób kariery Gary’ego Paytona.
19 / 02 / 2020 10:27
Brak liderów kadry – Mateusza Ponitki i Adama Waczyńskiego – udało się przykryć w jednym z meczów, dzięki rewelacyjnej grze AJ-a Slaughtera i wsparciu ze strony Michała Sokołowskiego i Aarona Cela. W spotkaniach z Izraelem i Hiszpanią traciliśmy zdecydowanie za dużo punktów spod kosza, bardzo potrzeba nam dominującego w obronie środkowego.
25 / 02 / 2020 1:08