Fatalna postawa Anwilu – zmiany są konieczne

Share on facebook
Share on twitter
Przedsezonowe obawy doganiają rzeczywistość – w strefie podkoszowej brakuje jakości, a postawa i zaangażowanie Tony’ego Wrotena pozostawia wiele do życzenia. Zmiany w składzie Anwilu na dziś wydają się konieczne.
Tony Wroten / fot. P. Kołakowski, legiakosz.com

PZBUK! Bonus powitalny 500 zł na start – podwajamy pierwszy depozyt!

Miarka się przebrała

Już przegrany w kuriozalnych okolicznościach mecz przeciwko Treflowi Sopot był poważnym sygnałem alarmowym, że we Włocławku coś nie działa. Przyszedł jednak mecz z francuskim Pau-Lacq-Orthez w Lidze Mistrzów, który nieco poprawił nastroje i jednocześnie pokazał, że trener Igor Milicić wciąż szuka optymalnych ustawień.

Po meczu ze Stelmetem Eneą BC, w którym włocławianie zostali rozgromieni 77:101 przez zespół z Zielonej Góry, można powiedzieć, że wygrana z Francuzami tylko opóźniła co nieuniknione, czyli decyzję o zmianach w składzie.

Nawet nie sama przegrana z bardzo dobrze grającym Stelmetem jest tym impulsem, a styl w jakim Anwil odniósł tę porażkę. Brakowało wszystkiego począwszy od zespołowej gry w ataku, po obronę i zaangażowanie.

Niestety dla Anwilu, wydaje się, że przedsezonowe obawy dotyczące tak skonstruowanego zespołu zaczynają doganiać rzeczywistość. Milan Milovanović wygląda już na kompletnie zrezygnowanego, nie wychodzi mu nic na parkiecie i traci boiskowe zaufanie u kolegów i trenera (grał tylko 12 minut).

Jeszcze większe pretensje można mieć do Tony’ego Wrotena, który w  Zielonej Górze wyglądał, jakby grał za karę. Kapryśny charakter Amerykanina siłą rzeczy przenosi się na cały zespół, a niechlujstwo w obronie stało się czymś powszechnym w grze Anwilu.

Bez zmian się nie obędzie

Dwóch wymienionych graczy wyżej to naturalni kandydaci do wymiany. Milovanović nie daje zespołowi tyle, ile można oczekiwać od środkowego na poziomie Ligi Mistrzów i zespołu mistrza Polski.

Kto więc za niego? Na pewno Anwil nagle nie zmieni rozkładu sił jeśli chodzi o atak, więc postawienie na gracza dobrze zbierającego, a do tego łatającego dziury bliżej obręczy w obronie byłoby wskazane. Szukając przykładu – kogoś w stylu Nany Foullanda z Trefla, który jest spoiwem defensywy zespołu z Sopotu, a do tego nie zawodzi w wykańczaniu akcji bliżej kosza.

W przypadku Wrotena, to najpewniej trzeba liczyć się z wymianą na gracza o zdecydowanie mniejszych możliwościach atletycznych, a także umiejętnościach indywidualnych. To może być bardzo trudny ruch do wykonania, jednak w dłuższej perspektywie może się okazać niezbędny.

Amerykanin rozczarowuje swoim zaangażowaniem na parkiecie. Jego mowa ciała jasno pokazuje, że coś mu nie pasuje i jeśli tylko źle wejdzie w mecz, to ciągnie zespół w dół zamiast mu pomagać. Mając jednak w składzie jeszcze Chrisa Dowe’a, Anwil może pozwolić sobie na wymianę Wrotena na gracza o zupełnie innym profilu, może bardziej europejskim, który nie byłby takim atletą jak Tony, czy Dowe.

Transfery w przypadku klubu z Włocławka będą jednak trudne do przeprowadzenia i trzeba sobie także z tego zdawać sprawę. Anwil ma bardzo napięty kalendarz, a dodatkowo rozwiązanie kontraktów nigdy łatwe nie jest. Najbliższe tygodnie będą na Kujawach z pewnością bardzo pracowite.

Grzegorz Szybieniecki

NBA

Wydanie specjalne! Kamil Chanas z ekspertami (Mihailo Uvalin i Radosław Hyży) rozmawiają o turnieju o Suzuki Puchar Polski 2021, który odbędzie się w dniach 11-14 lutego w Lublinie. Zapowiadają cztery ćwierćfinałowe mecze oraz typują wygranych tych spotkań. Kto zgarnie Puchar Polski w tym roku, a kto wygra konkurs rzutów za 3 punkty i konkurs wsadów?

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Rawlplug Sokół Łańcut pokonał Grupę Sierleccy-Czarnych Słupsk 86:77 i przerwał serię zwycięstw lidera tabeli 1. ligi, która trwała prawie 2 miesiące. Gospodarze zdominowali słupszczan w walce na tablicach (44:26), grali też bardzo zespołowo w ataku (23 asysty).
6 / 03 / 2021 20:06
Jeszcze kilka dni temu sam Pau Gasol zaprzeczał medialnymi doniesieniom i prosił kibiców o cierpliwość. We wtorek sam jednak poinformował, że rzeczywiście wraca do Barcelony. Zagra w Eurolidze, aby przygotować się do pożegnalnego występu na igrzyskach w Tokio z reprezentacją Hiszpanii.