PRAISE THE WEAR

Gorąco w Serbii – drużyna Ponitki ukarana walkowerem! Co jeszcze działo się w Europie?

Gorąco w Serbii – drużyna Ponitki ukarana walkowerem! Co jeszcze działo się w Europie?

Sezon ligowy w Europie dobiegł końca w poprzednim tygodniu. W comiesięcznym cyklu, w którym przyglądamy się występom Polaków poza Orlen Basket Ligą, podsumowujemy występy zawodników, którzy grali jeszcze w drugiej połowie maja i w czerwcu, oraz zbiorczo zestawiamy wszystkich graczy, którym przyglądaliśmy się przez cały sezon.

fot. Kai Taller

Zanim przejdziemy do szczegółów, garść newsów transferowych. Na ten moment wiadomo, że drugim obok trenera Igora Milicicia reprezentantem polskiej szkoły trenerskiej w mocnych ligach będzie Przemysław Frasunkiewicz. Szkoleniowiec, który ostatnie sezony spędził w Anwilu, poprowadzi zespół Rostock Seawolves w niemieckiej Bundeslidze. Drużyna z północnych Niemiec dwa sezony temu jako beniaminek zajęła 9. miejsce w lidze. W zakończonym sezonie byli tuż nad strefą spadkową (15. pozycja) oraz zaliczyli debiut w europejskich pucharach – w FIBA Europe Cup. Przed coachem Frasunkiewiczem zadanie budowy zespołu niemal od podstaw.

Wiadomo też, że do ligi hiszpańskiej od nowego sezonu wróci Tomasz Gielo (F, 205/31), który ostatnie pół sezonu spędził w Ostrowie Wlkp. Jego nowym pracodawcą będzie klub z Bilbao, półfinalista FIBA Europe Cup, w ostatnim sezonie będący w dolnej połówce ligi hiszpańskiej. Będzie to powrót Tomka do Hiszpanii, gdzie z przerwami na epizody w Niemczech, Grecji, Turcji i PLK, spędził 5 i pół sezonu.

Z kolei za ocean wybierze się nasz talent Tymoteusz Sternicki (F, 204/18), grający ostatnio w 2. lidze, w GAK Gdynia. Jego wybór padł na uniwersytet Denver, zrzeszony w konferencji Summit League. Ta w ostatnich kilku latach była raczej w trzeciej dziesiątce (czyli na dole) rankingu konferencji 1. Dywizji, kilka lat wcześniej – bliżej środka stawki. Samo Denver nie słynie z poziomu szkolenia koszykarzy, którzy potem stają się zawodowcami, a w ostatnich sześciu sezonach potrafili wygrać zaledwie 26 gier konferencyjnych (w sumie!) na 98 rozegranych.

———————————-

Przechodzimy do występów naszych rodaków w ostatnim miesiącu:

Aleksander Balcerowski (C, 218/24) – Panathinaikos (Grecja/Euroliga) – jak wszyscy wiemy, oprócz tytułu w Eurolidze (pierwszego dla polskiego gracza), Olek w CV może wpisać sobie także mistrzostwo Grecji. W Final Four Euroligi reprezentanta Polski niestety nie zobaczyliśmy na parkiecie, w play-offach ligi greckiej grał więcej: w meczach ćwierćfinałowych z PAOK po kilka minut (2 razy po 2 punkty), w meczach półfinałowych z Arisem po 20 kilka minut (15 i 7 punktów), a w serii finałowej z Olympiacosem, odwróconej od stanu 0-2 do 3-2 zaliczył siedmiominutowy występ w meczu nr 2. Średnie Balcerowskiego z sezonu to 6.2 pkt. i 3.8 zb. w meczach ligowych, oraz 2.8 pkt. w meczach Euroligi. Od nowego sezonu pracodawcą Balcerowskiego zostać ma Unicaja Malaga – półfinalista ligi hiszpańskiej, który będzie bronić tytułu w Lidze Mistrzów FIBA. Wciąż nie ma jednak oficjalnego potwierdzenia tej informacji.

Michał Michalak (G/F, 196/31) – PAOK (Grecja) – w momencie naszego poprzedniego podsumowania, jego PAOK przegrywał 0-1 w serii ćwierćfinałowej z Panathinaikosem po meczu wyjazdowym (7 pkt., 7 zb. reprezentanta Polski). Rewanż, który zamknął tę serię, był niezwykle wyrównany, a Michalak w 41 minut na parkiecie miał 16 pkt. i 6 zb. Po przejściu z Czarnych Słupsk do ligi greckiej, Michalak zagrał 12 meczów, notując śr. 12.1 pkt. i 5.2 zb. Ciekawe dokąd trafi tego lata. Wydaje się, że tych kilka miesięcy w Grecji było całkiem udanym okresem.

Mateusz Ponitka (G/F, 198/31) – Partizan (Serbia/Liga Adriatycka/Euroliga) – w drugiej połowie maja Partizan przegrał finały Ligi Adriatyckiej z odwiecznym rywalem – Crveną Zvezdą. Ponitka w meczu zamykającym serię (0-3) miał 8 punktów. Potem Partizanowi do rozegrania zostały nieco po macoszemu traktowane rozgrywki ligi serbskiej, które, jak pisaliśmy miesiąc temu, zespół Obradovicia zaczynał od półfinałów. Tu, nie bez problemów (2-1) pokonali belgradzki zespół Mega, a kapitan polskiej reprezentacji miał świetny – choć przegrany – mecz nr 2, kiedy rzucał 12 punktów na stuprocentowej skuteczności. O serii finałowej przeciwko drugiemu z belgradzkich euroligowców nie ma co pisać pod kątem sportowym, gdyż ta zakończyła się skandalem – mistrzostwo Serbii przyznane zostało Crvenej w wyniku walkoweru po meczu nr 2, a takie rozstrzygnięcie spowodowane było zachowaniem kibiców Partizana. Pierwszy mecz Partizan co prawda przegrał (9 pkt. Ponitki), ale drugi został przerwany, a potem przedwcześnie zakończony, przy 12-punktowym prowadzeniu drużyny Polaka… Średnie Ponitki z sezonu to 6.1 pkt. i 3.3 zb. z ligi ABA, 2.4 pkt. z Euroligi i 7.5pkt., 2.8 zb. i 2.8 as. z niedokończonych play-offów krajowych. Warto tu wspomnieć, że Mateusz ma kontrakt w Partizanie na nowy sezon, jest on jednak opcją klubu.

AJ Slaughter (G, 191/37) – Gran Canaria (Hiszpania/EuroCup) – o występach Slaughtera miesiąc temu pisaliśmy analogicznie jak o występach Michała Michalaka – w przeddzień zakończenia sezonu przez jego zespół. Dokończenie ćwierćfinałowej serii z Realem nie było dla późniejszego mistrza Hiszpanii formalnością. Zespół z Madrytu wygrał dwoma punktami, a reprezentant Polski miał w nim 3 punkty. Dwumeczowa seria z Realem dla Slaughtera była wybitnie nieudana – rzucił tylko 8 punktów, miał 1/5 za 2 i 1/11 za 3. W sezonie było lepiej: śr. 10.7 pkt., 2.2 as. w meczach ligowych i 8.4 pkt. w meczach pucharowych. W sezonie 2024/25 weteran z Kentucky zejdzie pół szczebla niżej i zagra w najbardziej „polskim” w ostatnich latach zespole ACB – Casademont Zaragoza. To 12. drużyna poprzedniego sezonu w lidze hiszpańskiej, wiadomo że w przyszłym sezonie nie zagrają w EuroCup czy Lidze Mistrzów FIBA, ale być może ponownie będą próbowali dostać się do FIBA Europe Cup.

Francis Han (PG, 185/37) – Leones de Ponce (Portoryko) – w ostatnim miesiącu zagrał kilkanaście meczów, w których ogromnej większości miał więcej asyst niż punktów (właściwie to większość z nich skończył bez zdobyczy punktowych). Jego śr. w sezonie ligi portorykańskiej, grającej w systemie wiosna-lato, to 1.1 pkt., 2.1 as. w ok. 15 minut gry. Zespół Ponce z bilansem 11-16 walczy o wejście do ósemki w 12-zespołowej lidze. Rozgrywki sezonu regularnego potrwają tu do początku lipca.

Joel Ćwik (G/F, 194/18) – Orange Academy (3. liga Niemiec) – po ostatnim naszym podsumowaniu zagrał tylko jeden mecz, przegrane i kończące sezon na półfinałach ligi spotkanie przeciwko Koeln. Młodzieżowy reprezentant Polski miał udaną końcówkę rozgrywek i również w tym meczu pokazał się z dobrej strony (13 pkt., 6 as.). Średnie Joela z sezonu seniorskiego w ProB to 9.1 pkt., grał też od czasu do czasu na niższym, IV poziomie w Regionallidze, notując prawie 19 punktów na mecz.

———————–

Skończyli sezony wcześniej:

Jeremy Sochan (F, 206/21) – San Antonio (NBA) – śr. 11.6 pkt., 6.4 zb., 3.4 as. w 74 meczach drugiego sezonu na parkietach NBA.

Aleksander Dziewa (F/C, 207/27) – Hamburg (Niemcy/EuroCup) – śr. 12.0 pkt., 3.4 zb. w lidze niemieckiej (10. miejsce, odpadli w fazie play-in), 13.4 pkt., 4.6 zb. w EuroCup (9. miejsce w rozgrywkach grupowych).

Michał Sokołowski (F, 196/32) – Napoli (Włochy) – śr. 12.1 pkt., 5.3 zb., 2.2 as. w 9. zespole ligi włoskiej. W Napoli na następny sezon zostaje trener Igor Milicić, natomiast Michał Sokołowski przeniesie się do Dinamo Sassari, zespołu kończącego sezon oczko niżej niż Napoli, ale na pewno bardziej renomowanego. Na początku sezonu zagrają kwalifikacje Ligi Mistrzów FIBA.

David Logan (G, 185/42) – w połowie sezonu zakończył karierę będąc graczem Scafati (Włochy) – śr. 11.4 pkt., 2.1 as. w meczach ligowych.

Dominik Olejniczak (C, 213/28) – St. Quentin (Francja) – śr. 7.5 pkt., 4.6 zb. w ćwierćfinaliście (6. miejsce) ligi francuskiej. Wiadomo też, że Dominik zostanie w tym samym klubie (pierwszy podpisany obcokrajowiec), oraz że St. Quentin zadebiutują w europejskich pucharach – FIBA zaprosiła ich do fazy grupowej Ligi Mistrzów.

Dardan Berisha (G, 190/36) – Sigal Prishtina (Kosowo/Liga Bałkańska) – śr. 13.1 pkt., 2.6 as. w lidze Kosowa (półfinalista), 14.2 pkt., 2.5 as. w rozgrywkach regionalnych Ligi Bałkańskiej, którą zespół z Prisztiny wygrał.

Mathieu Wojciechowski (F, 200/32) Fos-sur-Mer (2. liga Francji) – zaczynał sezon w ekstraklasie Francji, w Limoges (śr. 1.9 pkt.), drugą połowę zagrał na zapleczu w Fos (śr. 8.3 pkt., 5.9 zb., 3.1 as.), gdzie przedłużył kontrakt na przyszły sezon.

Kuba Wojciechowski (C, 214/34) – Mykonou (2. liga Grecji) – śr. 9.1 pkt., 6.5 zb. w 10. zespole ligi (odpadli w fazie play-in).

Jakub Urbaniak (F/C, 205/21) – Gran Canaria 2 (3. liga Hiszpanii) – śr. 15.1 pkt., 7.6 zb. w zespole, który odpadł w 1/8 finału rozbudowanych play-offów rozgrywek LEB Plata.

Maciej Bagiński (SF, 193/29) – Njardvik (Islandia) – śr. 6.8 pkt. w meczach ligowych, półfinalista ligi islandzkiej.

Piotr Stelmach (PF, 205/40) – Athleta (Malta) – śr. 15.6 pkt., 6.6 zb., 2.6 as. półfinalista (3. miejsce) ligi maltańskiej.

Niemała kolonia polskich graczy reprezentowała także kluby hiszpańskie w lidze EBA, czyli na czwartym poziomie rozgrywek hiszpańskiego sytemu. Byli to m.in. Szymon Borowski (F/C, 207/18) z rezerw Valencii (śr. 1.8 pkt.), Maciej Kenig (G/F, 197/17) – śr. 3.6 pkt. w rezerwach Valencii przed wyjazdem do USA, Przemysław Gołek (G/F, 196/24) w pierwszej połowie sezonu w Elche (śr. 10.0 pkt.), Bartosz Habiera (G, 194/19) – 3 mecze w Badajoz (śr. 2.0 pkt.), Przemysław Hartman (F, 202/16) w rezerwach Murcii (śr. 4.5 pkt.), Łukasz Kupczyński (G/F, 190/25) w pierwszej połowie sezonu w Caceres (śr. 12.5 pkt., 4.1 zb.), Paweł Robak (G/F, 195/28) w pierwszej połowie sezonu w Quintanar (śr. 7.4 pkt.), Dawid Komza (C, 207/28) zagrał 6 meczów w UAF Lucentrum (śr. 2.3 pkt.).

Wspomnijmy jeszcze, że krótko, na przełomie grudnia i stycznia na Cyprze, w zespole PAEEK był Mikołaj Jamiołkowski (F, 202/22) – śr. 1.0 pkt. w dwóch zagranych meczach. Z kolei w niemieckiej Regionallidze, w kolejnych rezerwach Ulm, grających na IV poziomie (i wspomaganych czasem m.in. przez Joela Ćwika) występował Zoran Milicić (PG, 185/18) – śr. 9.1 pkt., 4.0 zb., 2.7 as.

W NCAA mieliśmy pięciu graczy (a prawdopodobnie będziemy mieć co najmniej sześciu) w drużynach pierwszej dywizji:

Igor Milicić Jr (F, 208/22) w Charlotte (konferencja American Athletic Conference), gdzie notował śr. 12.8 pkt., 8.5 zb. Kolejny sezon spędzi na bardzo mocnym uniwersytecie Tennnessee w konferencji Southeastern.

Szymon Zapała (C, 211/23) po bardzo udanym sezonie na małej uczelni Longwood (konferencja Big South) i udziale w NCAA Tournament, na ostatni rok w NCAA przeniesie się do słynnego Michigan State (konferencja Big Ten). Jego średnie z poprzedniego sezonu to 10.1 pkt., 5.7 zb.

Kacper Kłaczek (F, 204/22) na uczelni St. Joseph’s (konferencja Atlantic 10) miał śr. 4.2 pkt., 3.2 zb. i zamieni go na Albany z niewielkiej konferencji America East Conference.

Anthony Wrzeszcz (G, 190/20) – ostatnio w Sam Houston St. (konferencja Conference USA) szuka nowej uczelni, w poprzednim sezonie notował śr. 3.1 pkt.

Silas Sunday (C, 213/20) prawdopodobnie spędzi drugi sezon w Hofstra (konferencja Colonial Athletic Association), w poprzednim notował śr. 2.0 pkt.

George Clooney

Damian Puchalski

obserwuj na twitterze

Autor wpisu:

George Clooney

Damian Puchalski

obserwuj na twitterze

POLECANE

tagi

Aktualności

16 lat i… koniec. Tyle musieli czekać kibice z Bostonu na kolejne mistrzostwo swojej ukochanej drużyny. Dokładnie w tym dniu w 2008 roku Celtics zdobyli swoje ostatnie mistrzostwo. Przyznać trzeba jednak, że tym razem zrobili to w wielkim stylu, ponosząc w tych Playoffs tylko trzy porażki. Finał z Dallas, który miał być bardzo zacięty, skończył się tak zwanym „gentleman sweep”, czyli 4:1.
18 / 06 / 2024 12:31
– Koszykówka to moja ucieczka od codzienności – przyznaje koszykarz Mateusz Bręk, u którego sukcesy sportowe w ostatnim czasie przeplatały się z trudnymi doświadczeniami poza parkietem. Kogo dziś widzi? – Po prostu chyba szczęśliwego człowieka, który cieszy się tym, że mógł spotkać się w kawiarni i porozmawiać o życiu – odparł, dodając później, że rozmowa ta była pewnego rodzaju formą terapii.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami