Grupa A: Sensacja Finlandii, Grecy na pół gwizdka

Niesamowity 20-latek z Finlandii Lauri Markkanen poprowadził gospodarzy do wygranej 86:84 po dogrywce z Francją. Grecy bez wysiłku ograli Islandię.

Lauri Markkanen (fot. wikimedia)

TOP 10 najpopularniejszych butów do kosza – są nowości! >>

Finowie od początku mocno postawili się Francuzom, grając spokojnie i zespołowo. Mimo że nie mogli się wstrzelić potencjalni liderzy – Koponen i Markkanen (obaj do przerwy łącznie 2/9 z gry) gospodarzy wygrali pierwszą kwartę 23:15 i do przerwy przegrywali tylko 32:33.

Ładnie poukładani Finowie rozpędzili się do tego stopnia, że zaliczyli serię 14:0 i prowadzili już nawet 40:33. Obudziło to faworytów, którzy zdominowali grę na obwodzie (bardzo dobry Nando de Colo) i odzyskali inicjatywę oraz prowadzenie. Pełną dominację Francuzów uniemożliwiały jednak seryjne pudła ich wysokich spod kosza.

W ważnych momentach punktowały gwiazdy z NBA – Diaw i Fournier i wydawało się, że będzie po meczu. Gospodarze nie poddali się jednak do końca i wreszcie w IV kwarcie zaczął się rozkręcać Lauri Markkanen. Najpierw dunk z dobitki, potem trójka, a potem już poszło… Młody Fin w kilka minut pokazał, dlaczego był w czołówce draftu NBA. Trafił kilka piekielnie ważnych rzutów, skończył z 22 punktami i 7 zbiórkami.

W dogrywce sytuację dla Francji próbował ratować świetny tego wieczoru Evan Fournier (25 pkt.), ale po kolejnym karkołomnym dwutakcie Wilsona to Finowie skakali do góry po sensacyjnej wygranej.

Pełne statystyki z meczu TUTAJ>>

*

Grecy w pierwszej połowie meczu z Islandią wyglądali, jakby na EuroBasket pojechali za karę i grając mocno niedbale prowadzili do przerwy jedynie 37:33. Po zmianie stron skoncentrowali się jednak i dalszej walki już nie było. Mecz bezdyskusyjnie wygrała drużyna o znacznie lepszych warunkach fizycznych, bardziej doświadczona i ograna.

Najwięcej punktów dla wygranych Nikos Pappas (20), dla pokonanych Haukur Palsson (21). Islandczycy zanotowali rzadko spotykaną w „dorosłych” rozgrywkach skuteczność w rzutach z dystansu – trafili zaledwie 2 z 23 trójek (8%).

Pełen statystyki z meczu TUTAJ>>

Sobotnie mecze w Grupie A:
Polska – Islandia (godz. 12.45)
Grecja – Francja (godz. 15.30)
Słowenia – Finlandia (godz. 19.00).

EuroBasket, PLK, NBA – typuj i wygrywaj kasę! >>

Tym razem miejsca w tabeli nie kłamało. Wyżej notowany King Szczecin pokonał Anwil Włocławek 80:71 i odniósł już piąte zwycięstwo w bieżącym sezonie. Goście z Włocławka zaprezentowali się tak, jak w poprzednich spotkaniach – czyli bardzo słabo. Sam Ivan Almeida tym razem nie mógł wystarczyć do wygranej.
30 / 09 / 2020 19:40
Tylko Stelmet Enea znalazł w obecnym sezonie sposób na Legię Warszawa, chociaż i w Zielonej Górze zespół ze stolicy miał dobre momenty gry. O udanym początku rozgrywek, roli w zespole Michała Sokołowskiego i planach na przyszłość, rozmawiamy z trenerem Wojciechem Kamińskim.
30 / 09 / 2020 16:25

Prawie cztery miesiące później niż zakładano, ale ostatecznie wszyscy doczekaliśmy się decydujące aktu sezonu 2019/2020. W środę Los Angeles Lakers i Miami Heat rozpoczną finały NBA. Zdecydowanym faworytem jest drużyna z Kalifornii, ale ekipa z Florydy już dwukrotnie w „bańce” udowodniła, że nie można stawiać jej na straconej pozycji.
30 / 09 / 2020 10:53
Drugi odcinek #StrefaChanasa na rozpoczęcie koszykarskiego sezonu 2020/21! Gośćmi Kamila są: trener Mihailo Uvalin oraz Radosław Hyży, był znany zawodnik, a obecnie także trener. Czego spodziewają się po zespołach ekstraklasy?

Mecz z nazwy miał być towarzyski, ale w czwartej kwarcie tego spotkania nikt nie myślał o zbijaniu piątek, a na parkiecie rozpętała się regularna wymiana ciosów. Po kilku minutach bójki pojedynek Dynama Odessa z BK Tarnopol nie został dokończony.
29 / 09 / 2020 16:23
Mieli dopiero w kolejnych latach grać o najwyższe cele, polować na największe gwiazdy i dopiero wtedy zaatakować mistrzostwo NBA. Miami Heat jednak już teraz mocno zaskoczyli i dzięki zwycięstwu 125:113 w szóstym meczu Finałów Konferencji Wschodniej z Boston Celtics awansowali do Finałów NBA.
28 / 09 / 2020 9:29
Stelmet Enea Zielona Góra przez 35 minut walczył jak równy z równym z euroligowym Zenitem Sankt Petersburg. W ostatnich minutach podopiecznym Żana Tabaka zabrakło jednak mocy i pomysłu w grze, a faworyzowani Rosjanie wykorzystali to i wygrali 83:74. Największym zmartwieniem w obozie mistrza Polski jest jednak kontuzja Daniela Szymkiewicza.
1 / 05 / 2020 11:53