Grupa A: Sensacja Finlandii, Grecy na pół gwizdka

Share on facebook
Share on twitter

Niesamowity 20-latek z Finlandii Lauri Markkanen poprowadził gospodarzy do wygranej 86:84 po dogrywce z Francją. Grecy bez wysiłku ograli Islandię.

Lauri Markkanen (fot. wikimedia)

TOP 10 najpopularniejszych butów do kosza – są nowości! >>

Finowie od początku mocno postawili się Francuzom, grając spokojnie i zespołowo. Mimo że nie mogli się wstrzelić potencjalni liderzy – Koponen i Markkanen (obaj do przerwy łącznie 2/9 z gry) gospodarzy wygrali pierwszą kwartę 23:15 i do przerwy przegrywali tylko 32:33.

Ładnie poukładani Finowie rozpędzili się do tego stopnia, że zaliczyli serię 14:0 i prowadzili już nawet 40:33. Obudziło to faworytów, którzy zdominowali grę na obwodzie (bardzo dobry Nando de Colo) i odzyskali inicjatywę oraz prowadzenie. Pełną dominację Francuzów uniemożliwiały jednak seryjne pudła ich wysokich spod kosza.

W ważnych momentach punktowały gwiazdy z NBA – Diaw i Fournier i wydawało się, że będzie po meczu. Gospodarze nie poddali się jednak do końca i wreszcie w IV kwarcie zaczął się rozkręcać Lauri Markkanen. Najpierw dunk z dobitki, potem trójka, a potem już poszło… Młody Fin w kilka minut pokazał, dlaczego był w czołówce draftu NBA. Trafił kilka piekielnie ważnych rzutów, skończył z 22 punktami i 7 zbiórkami.

W dogrywce sytuację dla Francji próbował ratować świetny tego wieczoru Evan Fournier (25 pkt.), ale po kolejnym karkołomnym dwutakcie Wilsona to Finowie skakali do góry po sensacyjnej wygranej.

Pełne statystyki z meczu TUTAJ>>

*

Grecy w pierwszej połowie meczu z Islandią wyglądali, jakby na EuroBasket pojechali za karę i grając mocno niedbale prowadzili do przerwy jedynie 37:33. Po zmianie stron skoncentrowali się jednak i dalszej walki już nie było. Mecz bezdyskusyjnie wygrała drużyna o znacznie lepszych warunkach fizycznych, bardziej doświadczona i ograna.

Najwięcej punktów dla wygranych Nikos Pappas (20), dla pokonanych Haukur Palsson (21). Islandczycy zanotowali rzadko spotykaną w „dorosłych” rozgrywkach skuteczność w rzutach z dystansu – trafili zaledwie 2 z 23 trójek (8%).

Pełen statystyki z meczu TUTAJ>>

 

Sobotnie mecze w Grupie A:
Polska – Islandia (godz. 12.45)
Grecja – Francja (godz. 15.30)
Słowenia – Finlandia (godz. 19.00).

RW

EuroBasket, PLK, NBA – typuj i wygrywaj kasę! >>

POLECANE

Już po 3 kolejkach odchodzi trener Jacek Winnicki, cały zespół ukarano finansowo, rozwiązano kontrakty z Yancym Gatesem i Grzegorzem Surmaczem, a Jay Threatt i Nikola Jevtović zostali zawieszeni. W Ostrowie po tych czystkach trzeba będzie budować zespół od nowa.