Gwiazdorzy z przypadku – Kaman, Szczerbiak i inni

All Star Game to największe gwiazdy NBA, ale czasem też goście, których obecność tam już kilka lat później budzi grube zdziwienie. Kto jeszcze pamięta, że w Meczach Gwiazd grywały taie postaci jak Chris Kaman, Wally Szczerbiak czy Mehmet Okur?
Wally Szczerbiak / fot. wikimedia commons

Nowa oferta powitalna PZBUK – darmowy zakład 50 zł.! >>

Najbliższy Mecz Gwiazd już 16 lutego. Wybór najlepszych zawodników do tej imprezy prawie zawsze budzi kontrowersje. Niekiedy szansę udziału w imprezie dostają mniej znani gracze, którzy popisali się w pierwszej części sezonu zasadniczego. W całej historii NBA była aż 132 zawodników, którzy tylko raz wystąpili w tej imprezie!

Rzućmy okiem na zestawienie najmniej znanych All-Stars w przeciągu ostatnich dwudziestu lat. O ilu z nich wiedziałeś?

Chris Kaman (2010)
Przed Meczem Gwiazd średnio 20 punktów, 8.9 zbiórki, 1.8 asysty i 1.3 bloku. Został wybrany jako zastępstwo dla kontuzjowanego Brandona Roya z Portland Trail Blazers. Na parkiecie spędził łącznie 11 minut, podczas których zdobył 4 punkty, zebrał 3 zbiórki i rozdał 1 asystę.

Kaman jest posiadaczem dość nietypowego rekordu. W przeciągu 13 lat spędzonych w lidze rozegrał aż 96 meczów, w których uzyskał przynajmniej 20 punktów, ale ani jednego, w którym zdobył 30 punktów!

Gerald Wallace (2010)
Sezon 2009-10 był najlepszym w wykonaniu niskiego skrzydłowego Charlotte Bobcats. Przed imprezą notował średnio co wieczór 18.8 punktów, 10.9 zbiórki, 1.6 przechwytu oraz 1.2 bloku, przy ponad 42 minutach spędzanych na parkiecie.

11 zbiórek na mecz jest znakomitym wynikiem, tym bardziej jeżeli zawodnik ma dwa metry wzrostu. Wallace stał się pierwszym graczem w historii Bobcats, który został wybrany do Meczu Gwiazd. Na parkiecie spędził nieco ponad 15 minut, rzucił 2 punkty oraz zanotował 3 zbiórki.

Devin Harris (2009)
Lata temu uważany za najszybszego zawodnika w lidze. Sezon 2008-09 był jedynym, w którym miał realne szanse dostać się do tej imprezy. Przed Meczem Gwiazd notował średnio 21.8 punktów, 6.5 asysty oraz 1.6 przechwytu. W tamtym okresie dziewięciokrotnie przekraczał barierę 30 punktów, a 30 listopada 2008 roku władował Phoenix Suns 47 oczek oraz trafił wszystkie 17 rzutów osobistych.

Tak dla porównania – mniejsze rekordy życiowe mają np. Chris Paul, Kyle Lowry oraz Jason Kidd (wszyscy maksymalnie 43 punkty).

Mo Williams (2009)
W pierwszej części sezonu 2008-09 notował średnio 17.6 punktu, 3.3 zbiórki oraz 4.4 asysty, a Cleveland Cavaliers byli w tamtym czasie jedną z najlepszych drużyn w lidze. Przed Meczem Gwiazd rzucił Phoenix Suns 44 punkty, a Sacramento Kings uraczył linijką 43 punkty, 8 zbiórek i 11 asyst.

o All-Star Game został wybrany jako zastępstwo dla kontuzjowanego Chrisa Bosha z Toronto Raptors. Spotkanie zakończył z dorobkiem 12 punktów, 5 asyst oraz 2 zbiórek, podczas 17 minut spędzonych na parkiecie.

Mehmet Okur (2007)

Center Utah Jazz (2002-11), znany z tego, że potrafił rzucić za trzy punkty, zanim to było modne wśród podkoszowych. Średnio 18.2 punktów, 7.4 zbiórki, 2 asysty oraz 1.8 trójki na mecz przed opisywaną imprezą, która wówczas odbywała się w hucznym Las Vegas. Wybrany na zastępstwo za kontuzjowanego Steve’a Nasha z Phoenix Suns. W przeciągu 15 minut uzbierał 4 punkty, 2 zbiórki oraz 1 przechwyt, a jego drużyna wygrała z ekipą ze Wschodu wynikiem 153:152. Okur jest do dziś jedynym zawodnikiem z Turcji, który kiedykolwiek zagrał w All-Star Game.

Jamal Magloire (2004)

W tamtym czasie Magloire był wyjściowym centrem New Orleans Hornets. W pierwszej części sezonu 2003-04 notował na mecz 12.1 punktów, 9.4 zbiórki i 1.3 bloku. Co ciekawe, z ławki w 22 minuty udało mu się uzbierać najwięcej punktów wśród wszystkich zawodników drużyny Zachodu(19 oczek). Oprócz tego zebrał 8 piłek oraz zablokował 1 rzut. I to nie byle jaki – na blok w kontrze nadział się sam Shaquille O’Neal! Pojedynek tych podkoszowych był główną ozdobą spotkania. Shaq tamtego dnia zanotował 24 punkty i 11 zbiórek oraz zgarnął statuetkę All-Star Game MVP.

Wally Szczerbiak (2002)

Szczerbiak do Meczu Gwiazd w 2002 roku przystępował jako drugi zawodnik w historii Timberwolves, któremu udał się ten wyczyn (pierwszym był Kevin Garnett w 1997 roku). W przeciągu pierwszych 49 spotkań sezonu zasadniczego 2001-02 notował średnio 19.1 punktów, 5.3 zbiórki, 3 asysty przy skuteczności rzędu 51% z gry oraz 47% za trzy. W Meczu Gwiazd miał 10 punktów, 3 zbiórki oraz rozdał 3 asysty podczas 12 minut spędzonych na parkiecie. Pomimo tego, że karierę zakończył 11 lat temu, to do dziś znajduje się w topowej dziesiątce punktów, zbiórek i asyst zdobytych dla klubu z Minnesoty.

Dale Davis (2000)

Wyjściowy center Indiana Pacers, którzy w tamtym sezonie byli o krok od wygrania mistrzostwa NBA. W pierwszej części sezonu 1999-00 Davis notował średnio 11.2 punktów, 10.1 zbiórek oraz 1.4 bloku. Mecz Gwiazd zakończył z dorobkiem 4 punktów oraz 8 zbiórek. Niecałe jedenaście punktów na mecz jest zaskakująco niskim wynikiem jak na gracza, którego powołano do tak prestiżowej imprezy, ale był w historii jeszcze lepszy przypadek. W 2003 roku na startera drużyny Wschodu został wybrany Ben Wallace z Detroid Pistons, który w barwach Tłoków notował zaledwie 6.5 punktu na mecz!

Oskar Białkowski

.

W ostatnich dwóch meczach zdobył w sumie 48 punktów i to właśnie on był największą gwiazdą Arged BMSlam Stali w pierwszych tygodniach sezonu. Chris Smith zalicza bardzo udany start rozgrywek i przyćmiewa typowanych na liderów Florence’a i Greena.
28 / 09 / 2020 12:16

Mieli dopiero w kolejnych latach grać o najwyższe cele, polować na największe gwiazdy i dopiero wtedy zaatakować mistrzostwo NBA. Miami Heat jednak już teraz mocno zaskoczyli i dzięki zwycięstwu 125:113 w szóstym meczu Finałów Konferencji Wschodniej z Boston Celtics awansowali do Finałów NBA.
28 / 09 / 2020 9:29
Drugi odcinek #StrefaChanasa na rozpoczęcie koszykarskiego sezonu 2020/21! Gośćmi Kamila są: trener Mihailo Uvalin oraz Radosław Hyży, był znany zawodnik, a obecnie także trener. Czego spodziewają się po zespołach ekstraklasy?

1 / 05 / 2020 11:53