REDAKCJA

Hiszpania: ACB chce ruszyć w czerwcu – są detale!

Hiszpania: ACB chce ruszyć w czerwcu – są detale!

Prezes hiszpańskiej ekstraklasy poinformował, że turniej kończący rozgrywki tego sezonu odbędzie się pomiędzy 14 czerwca i 10 lipca, zależnie od sytuacji związanej z epidemią koronawirusa. Liga ACB jest otwarta na rozmowy z Euroligą, aby uniknąć konfliktu terminów.
Nikola Mirotić / fot. Euroleague

Ostateczna decyzja rządu ma zapaść do 31 maja, ale jak zapewnia Antonio Martin, prezes ligi ACB, wszystko jest na dobrej drodze, aby faktycznie dokończyć sezon. Hiszpanie za dokończenie rozgrywek zarezerwowali sobie czas pomiędzy 14 czerwca i 10 lipca, a sam turniej finałowy z udziałem 12 najlepszych zespołów (zasady poniżej) ma potrwać 14 dni.

Pojawiła się też pewna nadzieja, związana z podobnymi planami Euroligi, w której grają 4 hiszpańskie zespoły, w tym Barcelona, która zapowiada, że w przypadku zbieżności terminów zrezygnuje z ACB, chociaż w tym momencie jest liderem tabeli. Prezes Martin przypomina wprawdzie, że krajowa liga pierwsza poinformowała o swoich planach i możliwych datach, ale jednocześnie jest otwarty na rozmowy z władzami Euroligi, aby jakoś pogodzić interesy obu organizacji.

– „Jeśli warunki sanitarne i sytuacja zdrowotna pozwolą, postaramy się wystartować jak najwcześniej, aby zdążyć przed dokończeniem Euroligi” – deklaruje wręcz Martin, co z pewnością jest postawą godną pochwały.

Sytuacja w Hiszpanii się poprawia, pierwsze zespoły wracają już do treningów – zobacz TUTAJ >>, jak robi to Barcelona.

Według planu, który właśnie powstał w tym sezonie nie będzie żadnych spadków z ligi ACB, a do gry o mistrzostwo wróci 12 najlepszych zespołów z aktualnej tabeli, które zmierzą się ze sobą w turnieju finałowym. Stawka została podzielona na dwie grupy po 6 drużyn – każdy zagra z każdym.

.

Do półfinału awansują po 2 najlepsze ekipy z każdej grupy. Faza pucharowa, półfinały i finały, to tylko jeden mecz, a nie seria. W sumie w ciągu 2 tygodni planuje się rozegranie 33 spotkań. Prawdopodobnie wszystkie w jednym miejscu – chęć organizacji takiego turnieju jakiś czas temu wyraziła Gran Canaria.

Jeśli plan wejdzie w życie, będzie to oznaczało, że trzech Polaków będzie miało okazję wrócić na parkiet – Tomasz Gielo (Iberostar Teneryfa), Adam Waczyński (Unicaja Malaga) i Aleksander Balcerowski (Herbalife Gran Canaria). Tymczasem A.J. Slaughter (Real Betis) ma już wakacje, ponieważ jego zespół był na dopiero 15. miejscu w tabeli.

PG

.

POLECANE

tagi

Przed nami dwa spotkania. W Stargardzie PGE Spójnia zagra z ekipą ze Słupska, a w Bydgoszczy Enea Abramczyk Astoria będzie chciała sprawić niespodziankę w starciu z mistrzami Polski.
26 / 11 / 2022 16:48

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Przed nami kolejne zmagania zespołów Energa Basket Ligi Kobiet w rozgrywkach FIBA Eurocup Women oraz FIBA Women Euroleague. Sprawdziliśmy, jak wygląda sytuacja naszych zespołów w poszczególnych rozgrywkach.