Irving zatrzymał mistrzów NBA, Adebayo pogrzebał Pistons

Dallas Mavericks pokonali Denver Nuggets 107:105, a kapitalnym rzutem na zwycięstwo równo z końcową syreną popisał się Kyrie Irving. Podobna sztuka udała się Bamowi Adebayo, który rzutem zza łuku zapewnił Miami Heat wygraną nad Detroit Pistons 104:101.
Jerome Miron-USA TODAY Sports/Sipa USA

Koniec tygodnia oznacza dla polskich kibiców koszykówkę na najwyższym poziomie w przystępnej godzinie. Nie inaczej było wczoraj, kiedy o godzinie 20:30 rozpoczął się hit dnia, w którym Dallas Mavericks podejmowali aktualnych mistrzów NBA, Denver Nuggets.

Pojedynek dwóch europejskich liderów, czyli Luki Doncica (37pkt/9zb/3as/2prz) oraz Nikoli Jokica (16pkt/11zb/7as/2prz) od samego początku należał do słoweńskiego mistrza Starego Kontynentu z 2017 roku. Już w pierwszej połowie 25-latek zdobył 23 “oczka”, podczas gdy jego przeciwnik w walce o statuetkę MVP uzbierał zaledwie osiem punktów, pudłując aż 8 z 10 rzutów z gry. Jokic mógł jednak liczyć na większe wsparcie od kolegów z drużyny, dzięki czemu to goście schodzili na przerwę w lepszych nastrojach, prowadząc 61:58.

Po zmianie stron pałeczkę pierwszeństwa od Doncica przejął Kyrie Irving (24pkt/7zb/9as/3prz), który w samej trzeciej kwarcie zdobył dziesięć “oczek”, a Mavericks wyszli na prowadzenie 84:79. Ostatnia odsłona to natomiast świetna gra Jamala Murray’a (23pkt/4zb/7as), który w najważniejszym momencie pociągnął swoją drużynę, która od stanu 91:100 rzuciła się do odrabiania strat i na pół minuty przed końcem prowadziła 105:102 po trafieniu Murray’a zza łuku.

Odpowiedź Mavericks była jednak błyskawiczna, a Luka rzutem ze szczytu doprowadził do remisu, zostawiając 25 sekund na zegarze. W decydującej akcji Murray oddał rzut zbyt szybko, a po jego pudle gospodarze mieli szansę na wygranie meczu. Piłka trafiła w ręce Irvinga, a ten pomimo dobrej obrony Jokica zdecydował się na ekstremalnie trudny floater lewą ręką, który czyściutko wpadł do kosza równo z syreną końcową! Tym samym Dallas Mavericks pokonali Denver Nuggets 107:105 i awansowali na 7. pozycję w Konferencji Zachodniej.

— Czasami podczas treningu poświęcam pełną godzinę wyłącznie na trening lewej ręki. Będąc niskim zawodnikiem, musisz szlifować swoje umiejętności, a to jest coś, nad czym pracuję od małego — przyznał po meczu bohater Mavericks, Kyrie Irving.

Pozostałe informacje

• San Antonio Spurs pokonali Brooklyn Nets po dogrywce 122:115. Bohaterem gospodarzy ponownie był Victor Wembanyama, który zanotował 33pkt/16zb/7as/7blk.
  • Jeremy Sochan miał problemy ze skutecznością (1 na 8 z gry), ale wykonał ogromną pracę po obu stronach parkietu, zapisując 4 punkty, 9 zbiórek, 4 asysty, 1 przechwyt oraz 3 bloki. Polski skrzydłowy spędził na parkiecie aż 42 minuty — więcej rozegrał tylko Devin Vassell.
  • Damian Lillard poprowadził Milwaukee Bucks do zwycięstwa nad Phoenix Suns 140:129, pomimo nieobecności Giannisa Antetokounmpo. W całym meczu “Kozły” trafiły aż 24 z 41 (58,5%) rzutów zza łuku.
  • Bam Adebayo, podobnie jak Kyrie Irving, trafił rzut na zwycięstwo równo z syreną końcową. Środkowy Miami Heat popisał się “trójką”, która zapewniła jego drużynie wyjazdowe zwycięstwo nad Detroit Pistons 104:101.

Komplet wyników minionej nocy:

Milwaukee Bucks — Phoenix Suns 140:129 (39:36, 43:24, 27:34, 31:35)

Damian Lillard 31pkt/5zb/16as — Bradley Beal 28pkt/4zb/7as

Detroit Pistons — Miami Heat 101:104 (23:21, 27:39, 26:19, 25:25)

Cade Cunningham 17pkt/4zb/9as — Duncan Robinson 30pkt/4zb/5as

Dallas Mavericks — Denver Nuggets 107:105 (30:34, 28:27, 26:18, 23:26)

Luka Doncic 37pkt/9zb/3as/2prz — Michael Porter Jr 20pkt/7zb/3as/2prz/2blk

Washington Wizards — Boston Celtics 104:130 (27:45, 26:36, 25:27, 26:22)

Jordan Poole 31pkt/4as — Sam Hauser 30pkt/6zb

Orlando Magic — Toronto Raptors 111:96 (26:24, 26:23, 35:26, 24:23)

Paolo Banchero 29pkt/6zb/5as — Gary Trent Jr 15pkt/4zb/3as/3prz

San Antonio Spurs — Brooklyn Nets 122:115 (25:29, 30:27, 25:27, 30:27, 12:5 OT)

Victor Wembanyama 33pkt/15zb/7as/7blk — Cam Thomas 31pkt/3zb/5as/2prz

Los Angeles Clippers — Atlanta Hawks 93:110 (29:31, 15:30, 18:27, 31:22)

Paul George 26pkt/6zb/4przJalen Johnson 18pkt/12zb/6as/3prz/2blk

Los Angeles Lakers pokonali na wyjeździe New Orleans Pelicans 110:106. Tym sposobem “Jeziorowcy” zapewnili sobie awans do play-offów, a w pierwszej rundzie zmierzą się z Denver Nuggets. Z kolei Pelicans zagrają o ósme miejsce na zachodzie z Sacramento Kings, którzy rozbili Golden State Warriors aż 118:94. Dla “Wojowników” porażka oznacza koniec sezonu.
17 / 04 / 2024 6:38