Isaiah Thomas – nie ma lepszego na końcówki!

Gwiazda Boston Celtics w czwartych kwartach zdobywa w tym sezonie średnio po 9,9 punktu. To najlepszy wynik z ostatnich lat 20 lat – Thomas jest pod tym względem lepszy niż Kobe Bryant, LeBron James czy Kevin Durant.

(fot. Wikimedia)

W takich butach wymiata Isaiah Thomas! >>

W piątek Celtics grali w Atlancie – przy remisie 101:101 piłkę dostał Isaiah Thomas, który rzutem z półdystansu na 2,5 sekundy przed końcem przesądził o wygranej gości.

W czwartej kwarcie Thomas zdobył 13 ze swoich 28 punktów i był to jego kolejny znakomity występ w tej części gry w tym sezonie. Ten najlepszy, rekordowy, to 52 punkty w zwycięskim spotkaniu z Miami Heat, w którym w ostatnich 12 minutach lider Celtics rzucił aż 29 punktów!

Po serii znakomitych meczów Thomasa pisaliśmy o wielkich chwilach małego Celta, a Kevin O’Connor, dziennikarz The Ringer, po meczu w Atlancie zauważył ciekawą statystykę:

Rzeczywiście, mierzący ledwie 175 cm wzrostu gracz, jest mistrzem końcówek, czwartych kwart. W tym sezonie wyprzedza m.in. Russella Westbrooka (9,5 punktu), Kyle’a Lowry’ego (7,9), DeMarcusa Cousinsa i Jimmy’ego Butlera (po 7,3).

Liderzy z poprzednich sezonów? Z grona wybitnych graczy (m.in. LeBron James, James Harden, Kevin Durant czy Kobe Bryant) najbliżej obecnej średniej Thomasa był ten ostatni, który w rozgrywkach 2004/05 rzucał w czwartych kwartach po 9,5 punktu – tyle, co teraz Westbrook.

Statystyki czwartych kwart na stronie NBA można sprawdzać od sezonu 1996/97 i od tego momentu nie było pod tym względem lepszego niż Isaiaha Thomas. A jeśli weźmiemy pod uwagę jego mecze rozegrane od początku grudnia, to ta średnia rośnie do 12,0 punktu!

Na uwagę zasługuje także skuteczność Thomasa w końcówkach spotkań – mikrus trafia 48 proc. rzutów z gry, w tym 44 proc. za trzy, a także 89 proc. rzutów wolnych. W ostatnich 12 minutach zalicza też po 1,1 asysty i tylko 0,6 straty.