Josh Bostic w roli Jamesa Hardena – to działa!

Share on facebook
Share on twitter
Amerykański lider Arki Gdynia to przede wszystkim strzelec, ale w tym sezonie sprawdza się także w roli rozgrywającego. Josh Bostic potwierdza, że Przemysław Frasunkiewicz podjął słuszną decyzję, rezygnując z Jamesa Florence'a.
Josh Bostic i Dariusz Wyka / fot. A. Romański, plk.pl

PZBUK! Bonus powitalny 500 zł na start – podwajamy pierwszy depozyt!

Tegoroczna Arka zbudowana jest nieco inaczej niż jej poprzednie wcielenie. Nie ma już dwóch liderów, wokół których ułożona jest gra, ale został tylko jeden – Josh Bostic.

Amerykanin jest niekwestionowanym liderem. Zdobywa średnio 22.8 punktu na mecz, na 55.8 proc. skuteczności z gry. Te liczby jeszcze będą ewoluowały, bo za nami zaledwie 4 z 30 meczów sezonu regularnego, ale Amerykanin trafia częściej niż w poprzednim sezonie. Prawie o 8 punktów procentowych poprawiła się jego skuteczność z gry, przy jednoczesnym wzroście rzutów z gry z 10.9 w 2018/19 do 13 prób na mecz w tych rozgrywkach. Arka zdobywa prawie 12 punktów na 100 posiadań więcej niż rywale, gdy na boisku znajduje się jej lider.

Bostic bierze na siebie jeszcze więcej gry niż w poprzednich rozgrywkach. Jego usg% wzrósł zarówno w PLK, jak i Eurocup. Lider Arki więcej gra z piłką i częściej asystuje.

Jego rola przypomina trochę zadania Jamesa Hardena w Houston Rockets. Częściej kreuje grę. Można odnieść wrażenie, że grający obok niego – na pozycji rozgrywającego – Phil Greene jest bardziej strzelcem niż rozgrywającym. Przez 28.5 minuty wspólnej gry obu panów, Greene oddał aż 6 prób za 3 notując 4 asysty.

Strzelec na jedynce

Bostic nie tylko sam częściej asystuje mając obok sobie nominalnych rozgrywających, ale również sam pełni rolę rozgrywającego. Przede wszystkim z powodu kontuzji Phila Greene’a, ale gdyński Harden rozegrał już kilka minut nie mając obok siebie typowego rozgrywającego.

Bez Greene’a i Szubargi, a z Bosticiem na parkietach PLK Arka rozegrała prawie 24 minuty i ciągle była w tych ustawieniach plusowa. Netrating w tej, bądź co bądź małej próbie wynosił +7.4. Per40 minut w takiej konfiguracji Arka jako zespół notuje 18.7 asyst, co dawałoby im 5. miejsce w lidze. Nie mając obok siebie nominalnego rozgrywającego, lider gdynianie per40 minut notuje 6.8 asysty co pokazuje jak wszechstronnym i elitarnym graczem jest Amerykanin.

Nawet bez klasycznego kreatora gry Bostic może wziąć na siebie odpowiedzialność za rozgrywanie i prowadzenie gry. Oczywiście nie sam, bo również za sprawą dobrych decyzji trenerskich oraz dyspozycji kolegów, ale 32-latek potrafi utrzymać wysoką jakość gry pełniąc różne role i grając na różnych pozycjach.


Jest zbyt wcześnie by osądzać całokształt ruchów przeprowadzonych latem i porównywać je z poprzednimi składami, natomiast na tym etapie wydaje się, że Przemysław Frasunkiewicz podjął bardzo dobrą decyzję rezygnując z usług MVP poprzedniego sezonu i stawiając na Josha Bostica. Patrząc na wyniki w EuroCup i PLK można odnieść wrażenie, że nastąpiła prawidłowa ocena realnego wpływu na grę poszczególnych graczy i już widzimy tego pozytywne efekty.

RW

.

Po zwycięstwie pierwszego dnia rozgrywek European North Basketball League z gospodarzami – łotewskim BK Valmiera, tym razem Anwil pokonał estoński Tartu Ulikool Maks & Morits 81:63. Rywal nie był specjalnie mocny, większą szansę gry mogli dostać także rezerwowi.
20 / 10 / 2021 19:31
Anwil rozpoczął swoje występy w European North Basketball League od wygranej z gospodarzami bańki rozgrywanej na Łotwie. Włocławianie po bardzo dobrej, decydującej czwartej kwarcie wygrali pierwsze spotkanie z Valmiera Glass 85:69.
19 / 10 / 2021 23:36

NBA

Nie tak początek swojej przygody w Los Angeles wyobrażał sobie Russell Westbrook. Rozgrywający zawiódł na całej linii, a jego Lakers przegrali na otwarcie 114:121 z Golden State Warriors. Bohaterem zwycięzców oczywiście Stephen Curry, który sezon zaczął od triple-double. Nie pomogła dobra forma LeBrona Jamesa.
20 / 10 / 2021 9:31
Pięknie jest znów przeżywać wielkie koszykarskie emocje w wypełnionych po brzegi halach. W pojedynku Euroligi Zenit okazał się lepszy od Żalgirisu, ale zwycięzcami okazali się wszyscy uczestnicy imprezy organizowanej przez PolskiKosz.pl. Kowno nie zawodzi!

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Nie tak początek swojej przygody w Los Angeles wyobrażał sobie Russell Westbrook. Rozgrywający zawiódł na całej linii, a jego Lakers przegrali na otwarcie 114:121 z Golden State Warriors. Bohaterem zwycięzców oczywiście Stephen Curry, który sezon zaczął od triple-double. Nie pomogła dobra forma LeBrona Jamesa.
20 / 10 / 2021 9:31
Jak wygląda pre-season NBA? Jak budowano składy drużyn tego lata? Rafał Juć, skaut Denver Nuggets i ekspert telewizyjny to idealny gość, aby wyjaśniać detale przed startem najlepszej ligi świata. W studiu z Kamilem i Rafałem jest także Adrian Mroczek – Truskowski, nie brakuje więc ciekawych analiz taktycznych!
15 / 10 / 2021 11:46
W piątek w nocy po raz pierwszy mieliśmy okazję zobaczyć Russella Westbrooka w akcji razem z LeBronem Jamesem, lecz nie był to do końca miły widok. Gwiazdy Lakers muszą zrzucić rdzę – w przeciwieństwie do m.in. Stephena Curryego, który poprowadził Warriors do zwycięstwa 121:114.
9 / 10 / 2021 11:48
Damian Janiak znakomitym wejściem pod kosz w ostatniej sekundzie spotkania zapewnił Decce Pelplin zwycięstwo 85:84 w wyjazdowym starciu z GKS-em Tychy. W czwartej kolejce sezonu Suzuki 1. ligi obejrzeliśmy także pełne zwrotów akcji Derby Podkarpacia i niespodziewane zwycięstwo Dzików Warszawa w Starogardzie Gdańskim.
19 / 10 / 2021 15:10
Trudne początki, ale z czasem rosnąca dominacja, a w drugiej połowie – nie bez problemów, ale jednak kontrola nad spotkaniem. Legia Warszawa doskonale zaczęła swoją przygodę w nowym sezonie FIBA Europe Cup, wygrywając na wyjeździe z CSM Oradeą 76:66!