Josip Sobin w Stali – co to oznacza? (5 wniosków)

Share on facebook
Share on twitter
Transfer chorwackiego środkowego to nie tylko mocny ruch klubu z Ostrowa Wielkopolskiego, ale również sygnał, że może nie będzie wcale tak źle z jakością graczy w PLK w czasach kryzysu. Warto też pamiętać, że Josip Sobin to gracz specyficzny, na którego sztab trenerski musi mieć patent.
Paweł Leończyk i Josip Sobin / fot. A. Romański, plk.pl

PZBUK – zarejestruj się i zgarnij casback aż 200 złotych! >>

1. Aspiracje Stali

Transfer Josipa Sobina do BM Slam Stali to jak do tej pory największy hit transferowy tego offseason. Ostrowianie w końcu ściągnęli do klubu jednego z najlepszych środkowych ostatnich kilku lat w PLK. Choć Sobin gwiazdą nigdy nie był, to jednak każdy doceniał jego grę i wpływ na Anwil po obu stronach parkietu.

Taki ruch może świadczyć o tym, że Stalówka w kolejnym sezonie będzie chciała wrócić do czołówki. Nie trzeba znać szczegółów kontraktów w PLK by się domyślać, że podstawowy środkowy mistrza Polski z 2018 i 2019 roku, a potem także zawodnik ligi włoskiej, za przysłowiowe “śrubki” grać nie będzie. Jeśli klub z Ostrowa dokona jeszcze 3-4 transferów na tym samym poziomie, stanie się jednym z kandydatów do pierwszej czwórki. 

2.  Specyficzny Sobin

Warto jednak pamiętać o tym, że Josip to gracz dość nietypowy – świetnie sprawdzał się w systemie trenera Igora Milicicia, był filarem kombinowanej defensywy, ale także atak pozycyjny był pod niego skrojony.

Wcale nie jest to takie oczywiste, że Chorwat w Ostrowie będzie równie efektywny, a jego rola w zespole będzie identyczna do tej we Włocławku. Trener Łukasz Majewski z pewnością będzie musiał skroić system ofensywny pod Sobina, przewidzieć dla niego akcje tyłem do kosza, no i przede wszystkim znaleźć odpowiedniego rozgrywającego, z którym Sobin będzie mógł grać akcje dwójkowe, podobne do tych z Kamilem Łączyńskim, z których słynął Anwil z poprzednich lat.

3. Optymistyczny sygnał w lidze

Transfer Josipa do PLK daje więc poważną nadzieję, że obawy o poziom graczy zagranicznych, którzy trafią w tym roku do Polski, może były trochę przesadzone. Wiadomo, że to dopiero pierwszy gracz z taką marką, który trafia do PLK w trakcie okresu transferowego, ale skoro sięga po niego zespół spoza zeszłorocznej czołówki, to może rzeczywiście nie będzie tak źle?

4. Pewniak dla Stali

BM Slam Stal w poprzednim sezonie wyraźnie sparzyła się na transferach zawodników w PLK wcześniej nieznanych. Mało który gracz okazał się trafionym strzałem, co pokazuje także miejsce w tabeli klubu z Ostrowa, który niespodziewanie (patrząc na przedsezonowe typy) wypadł poza playoff.

Transfer Sobina pokazuje, że Stal nie chce tym razem ryzykować – bierze sprawdzonego w lidze środkowego, który poniżej pewnego poziomu na pewno grać nie będzie. Trend ten potwierdzają także nieoficjalne doniesienia, w których przewija się kilku zawodników zagranicznych, dobrze znanych z polskich parkietów.

5. Niepewność u konkurencji

W Ostrowie z transferu Sobina każdy powinien być zadowolony. Inne nastroje panują jednak w zespołach czołówki, które wciąż czekają z ruchami kadrowymi. We Włocławku z pewnością kibice ponownie z chęcią widzieliby Josipa w koszulce Anwilu, podobnie jak Chase’a Simona, który podpisał kontrakt we Francji (więcej TUTAJ>>).

Z każdym ubywającym z rynku znanym nazwiskiem, czy to wśród polskich graczy czy też zawodników zagranicznych, rośnie niepokój i nie ma w tym nic dziwnego. Nie wiadomo przecież, czy Polski Cukier, Anwil, Start czy Stelmet zdołają znaleźć przynajmniej równie dobrych zastępców. 

Grzegorz Szybieniecki

Transfery, nazwiska, składy – wszystkie drużyny sezonu 2020/21 w PLK – TUTAJ >>

Lider tabeli bardzo poważnie podszedł do swoich obowiązków. Enea Stelmet Zielona Góra bez problemów pokonał Enea Astorię Bydgoszcz 104:76. Rywala pod koszem nie znalazł Geoffrey Groselle, który zanotował 19 punktów i aż 16 zbiórek.
20 / 01 / 2021 20:31

NBA

Nie wyglądał na zbyt podekscytowanego, ale twierdził, że tak się właśnie czuje. Kyrie Irving we wtorek porozmawiał wreszcie z mediami i wszystko wskazuje na to, że w środę wróci do gry w Brooklyn Nets po ponad dwóch tygodniach przerwy.
20 / 01 / 2021 22:39
Komisarz Adam Silver głośno deklaruje, że nie zamierza wybiegać przed szereg po szczepionki dla zawodników. Ostatnio zaczął jednak mówić, że wczesne szczepienia dla koszykarzy mogłyby dać przykład innym obywatelom i (jego zdaniem) warto się nad takim rozwiązaniem pochylić.
20 / 01 / 2021 17:15

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Grupa Sierleccy-Czarni Słupsk pokonali po pasjonującym meczu Energa Kotwicę Kołobrzeg 114:107. Słupszczanie do wygranej potrzebowali aż dwóch dogrywek, a także triple-double Adriana Kordalskiego. Lider Czarnych zakończył mecz z dorobkiem 33 punktów, 12 zbiórek i 12 asyst.
20 / 01 / 2021 23:48