Kadra: analiza najlepszych ustawień – kto na obwód, kto pod kosz?

Share on facebook
Share on twitter

– Kilka razy sprawdzałem, czy to nie mój błąd, ale liczby nie kłamią: Adam Hrycaniuk i Tomasz Gielo byli razem -36 w 55 minut – analizuje Jacek Mazurek z Pulsu Basketu.

Reprezentacja Polski (Fot. Andrzej Romański/PZKosz)
Reprezentacja Polski (Fot. Andrzej Romański/PZKosz)

W 10 sparingach, z których pięć Polacy wygrali, trener Mike Taylor testował różne rozwiązania taktyczne. W ciągu trzech tygodni z szerokiego składu wyklarował się 12-osobowy zespół, w którym zawodnicy otrzymali określone role. Czego się o nich dowiedzieliśmy? Jakie rozwiązania są efektywne, a jakie nie? Jakie są największe problemy reprezentacji?

Trzon polskiego zespołu to tercet Lampe – Ponitka – Waczyński. Ta trójka stanowi o sile i jakości gry. W 10 sparingach spędziła razem na parkiecie 148 minut (średnio 15 na mecz) – była w tym okresie +33, zdobyła też 43 proc. wszystkich punktów reprezentacji.

Lampe, Ponitka i Waczyński rozdali także 46 ze 144 asyst zespołu, a z nimi na boisku drużyna zdobywała 104,4 punktu na 100 posiadań, tracąc 94.8.

To dość jasne i klarowne, przy tym zestawie Taylor nie będzie majstrował. Pytanie jest następujące: jakimi graczami obuduje ten tercet, by gra drużyny wyglądała najlepiej?

Koszarek czy Slaughter?

Wybierając rozgrywającego Taylor będzie musiał odpowiedzieć sobie na pytanie: obrona czy atak?

Łukasz Koszarek zapewnia wyższe tempo i lepszą grę w ataku niż Slaughter ze względu na fakt, że doskonale zna swoich kolegów z drużyny. Z Ponitką spędził ostatni sezon, a z Adamem Hrycaniukiem i Przemkiem Zamojskim – ostatnie trzy grając w Stelmecie Zielona Góra. W sezonie 2011/12 grał też z Adamem Waczyńskim w Treflu. Wieloletni reprezentant kraju doskonale zna także innych zawodników, bo na co dzień przychodzi mu rywalizować z nim w PLK, no i rozegrał z nimi wiele sezonów w reprezentacji. Slaughter z oczywistych względów nie może się z nim równać.

Minusem Koszarka jest jednak słabsza obrona, a A.J. jest jego przeciwieństwem – naturalizowany Amerykanin jest świetny w defensywie, ale ma problemy w ataku. Jest bardziej combo niż rozgrywającym, potrzebuje piłki, żeby być efektywnym.

pg

Po ostatnich dwóch meczach na Slaughtera spadło dużo krytyki, ale w 10 sparingach drużyna z nim na boisku była +15, a z Koszarkiem w ośmiu meczach: -2. Wiele osób przyczyny takiego stanu rzeczy upatrywało w lepszej obronie Slaughtera – wyraźnie pokazują to liczby (89 vs 101.9 DRtg),

Jednak gdy spojrzymy na momenty, w których Koszarek i Slaughter byli na boisku sami, ich plus/minus czy różnica w efektywnościach, są dodatnie. Problem zaczyna się, gdy pojawiają się na parkiecie równocześnie. W sparingach obaj rozgrywający grali razem przez 39,5 minuty i zespół z nimi zdobył 76, a stracił aż 95 punktów (-19), co przełożyło się na ponad 129 straconych punktów na 100 posiadań.

Do analizy dochodzi jednak jeszcze jeden element – jednym z powodów przesunięcia Slaughtera na pozycję rzucającego, była próba gra Waczyńskim na czwórce. Było zaledwie osiem minut, w których Koszarek, Slaughter i Waczyński byli razem na parkiecie i w tym czasie trwał też eksperyment z „Wacą” jako wysokim skrzydłowym – zespół w tym czasie zanotował jednak fatalne -21. Czyli, co najciekawsze, bez „Wacy” dwójka rozgrywających w 31 minut miała bilans 67:65.

Reprezentacja rozegrała także 50 minut z Robertem Skibniewskim (-17) oraz sześć minut bez nominalnego rozgrywającego (-3).

Kto najlepszy pod koszem

Znalazłem dziewięć ustawień, które Taylor testował dla formacji podkoszowej. Wziąłem pod uwagę pięciu graczy (Lampe, Hrycaniuk, Szewczyk, Gielo, Czyż), którzy rozegrali razem co najmniej 10 minut.

podkoszowi

Ustawienie, które nie powinno się pojawiać, to Hrycaniuk – Gielo. Kilka razy sprawdzałem, czy to nie mój błąd, ale liczby nie kłamią: -36 w 55 minut. Teoretycznie ta dwójka nie powinna wypadać tak źle, bo raz, że Gielo był fantastyczny z dystansu i rozciągał grę, a dwa, że Hrycaniuk jest niezły w obronie. Trzeba też wziąć pod uwagę, że panowie sporo czasu spędzili na parkiecie z rezerwowymi i to również mogło rzutować na ich wynik +/-. Warta podkreślenia jest jednak także skuteczność rywali, w momencie, gdy Hrycaniuk i Gielo byli na boisku – odpowiednio 57 proc. z gry i 53 proc. z dystansu. To bardzo wysokie wskaźniki.

Ustawienia, które powinny się pojawiać, to Hrycaniuk – Lampe i Gielo – Czyż.

Pierwszy duet prawdopodobnie będzie rozpoczynał mecze i jest to chyba najlepiej zrównoważone ustawienie pod koszem. +22 w 77 minut i dobra zarówno efektywność ofensywna (103,4) jak i defensywna (90,5). Co ciekawe – 53 z 77 minut duet rozegrał ze Slaughterem i wyglądał w nich całkiem przyzwoicie (+16).

Gielo – Czyż to reprezentacyjny small ball. Jeśli dodamy do niego Michała Sokołowskiego na trójce, to mamy dużą dawkę energii z ławki – takie ustawienie w sparingach grało i efektownie, i efektywnie – w 27 minut gry było +12. Możemy w tym ustawieniu zastąpić Sokołowskiego Ponitką i ciągle będziemy mieli świetną, dynamiczną grę, dobrą rotację w obronie, rzuty z dystansu i mobilność graczy na pozycjach od skrzydłowego, do środkowego.

Pierwsza piątka

Jeżeli miałbym postawić pieniądze na to, jak będzie wyglądała pierwsza piątka w meczu z Portugalią, to jeszcze przed turniejem we Włocławku wszystkie swoje oszczędności „zainwestowałbym” w piątkę Slaughter – Waczyński – Ponitka – Lampe – Hrycaniuk. Po ostatnim turnieju nie jestem pewien czy miejsce Slaughtera nie zajmie Koszarek.

W 10 ostatnich meczach Mike Taylor użył czterech różnych pierwszych piątek

piatki

Dwa główne problemy, z którymi zmaga się reprezentacja, to środkowi rywali – słaba obrona pomalowanego oraz kłopot ze zbiórkami. Dodatkowo – niezbyt dobrze wyglądający w obronie akcji pick and roll Lampe. W trakcie sparingów dużą szkodę w wyrządzali nam m.in. Rasid Mahalbasić (18 punktów, 6 zbiórek), Timofiej Mozgow (21/5) i 19-letni Lauri Markkanen (24/5). W siedmiu meczach (w Austrii nie było pełnych statystyk) Polacy tracili średnio 32 punkty pod koszem, podczas gdy przeciętna drużyna z PLK traci ich przeciętnie 30.

Jacek Mazurek, Puls Basketu

*użyte w tekście statystyki pochodzą z Fiba.com, Koszkadra.pl, a dane turnieju w Austrii zostały od podstaw spisane przez autora i mogą zawierać błędy.

Pięć lat czekali na powrót do europejskich pucharów kibice Śląska Wrocław. W pierwszym meczu tegorocznej edycji EuroCupu podopieczni trenera Andreja Urlepa przegrali jednak 59:70 z litewską drużyną Lietkabelis Panevezys. Bardzo brakowało skuteczności w ataku.
21 / 10 / 2021 11:47

NBA

Nie tak początek swojej przygody w Los Angeles wyobrażał sobie Russell Westbrook. Rozgrywający zawiódł na całej linii, a jego Lakers przegrali na otwarcie 114:121 z Golden State Warriors. Bohaterem zwycięzców oczywiście Stephen Curry, który sezon zaczął od triple-double. Nie pomogła dobra forma LeBrona Jamesa.
20 / 10 / 2021 9:31
Pięknie jest znów przeżywać wielkie koszykarskie emocje w wypełnionych po brzegi halach. W pojedynku Euroligi Zenit okazał się lepszy od Żalgirisu, ale zwycięzcami okazali się wszyscy uczestnicy imprezy organizowanej przez PolskiKosz.pl. Kowno nie zawodzi!

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Pięć lat czekali na powrót do europejskich pucharów kibice Śląska Wrocław. W pierwszym meczu tegorocznej edycji EuroCupu podopieczni trenera Andreja Urlepa przegrali jednak 59:70 z litewską drużyną Lietkabelis Panevezys. Bardzo brakowało skuteczności w ataku.
21 / 10 / 2021 11:47
Nie tak początek swojej przygody w Los Angeles wyobrażał sobie Russell Westbrook. Rozgrywający zawiódł na całej linii, a jego Lakers przegrali na otwarcie 114:121 z Golden State Warriors. Bohaterem zwycięzców oczywiście Stephen Curry, który sezon zaczął od triple-double. Nie pomogła dobra forma LeBrona Jamesa.
20 / 10 / 2021 9:31
Jak wygląda pre-season NBA? Jak budowano składy drużyn tego lata? Rafał Juć, skaut Denver Nuggets i ekspert telewizyjny to idealny gość, aby wyjaśniać detale przed startem najlepszej ligi świata. W studiu z Kamilem i Rafałem jest także Adrian Mroczek – Truskowski, nie brakuje więc ciekawych analiz taktycznych!
15 / 10 / 2021 11:46
Damian Janiak znakomitym wejściem pod kosz w ostatniej sekundzie spotkania zapewnił Decce Pelplin zwycięstwo 85:84 w wyjazdowym starciu z GKS-em Tychy. W czwartej kolejce sezonu Suzuki 1. ligi obejrzeliśmy także pełne zwrotów akcji Derby Podkarpacia i niespodziewane zwycięstwo Dzików Warszawa w Starogardzie Gdańskim.
19 / 10 / 2021 15:10
7Days EuroCup, drugie pod względem prestiżu i poziomu klubowe rozgrywki międzynarodowe w Europie, ruszają już we wtorek. W inauguracyjnym spotkaniu Turk Telekom Ankara zagra na wyjeździe o 19:00 z Boulogne Metropolitans, dzień później o Śląsk Wrocław podejmie u siebie Lietkabelis Poniewież.
FC Barcelona pokonała euroligowych debiutantów – AS Monaco 85:81 w wyjazdowym spotkaniu 4. kolejki Euroligi. Drużyna z Księstwa Monako na 10 sekund przed końcem spotkania prowadziła z ekipą z Katalonii, ale wtedy do dogrywki doprowadził bohater Barcy w tym spotkaniu – Brandon Davies (27 punktów, 10 zbiórek).