Kadra U20: Czas pozytywnie zaskoczyć

Share on facebook
Share on twitter

Już od piątku młodzieżowa reprezentacja Polski rozpocznie walkę w mistrzostwach Europy dywizji B. Cel w rywalizacji na tym poziomie może być tylko jeden – awans do elity.

fot. PZKosz

W takich butach finały NBA wygrywał Kevin Durant! >>

W piątek, 13 lipca, powrócą emocje związane z występami polskich kadr młodzieżowych na mistrzostwach Europy. Tradycyjnie jako pierwsi turniej rozegrają juniorzy starsi, którzy w Sofii powalczą w ME U20 dyw. B.

Bilans sparingów nie wypada może okazale (4 zwycięstwa – w tym 2 z Grecją, 1 remis, 3 porażki), jednak tradycyjnie nie należy przywiązywać do nich dużej wagi. Trener Przemysław Frasunkiewicz mógł przetestować wiele wariantów gry w różnych składach, aby jak najlepiej przygotować drużynę do turnieju. Na dodatek w ostatnich dwóch meczach (porażki z Wielką Brytanią) nie grał odpoczywający po kontuzji Łukasz Kolenda.

Rozgrywający Trefla jest jednym z dwóch kadrowiczów, który regularnie grał w zeszłym sezonie w PLK (drugim jest Daniel Gołębiowski z Polpharmy Starogard Gdański). Na szczęście zdążył wyleczyć skręcony staw skokowy i będzie gotowy do gry.

Cel – taki jak zawsze w mistrzostwach dywizji B – awans do elity. Jednak z roku na rok jest to coraz trudniejsze, gdyż poziom reprezentacji w Europie wyrównał się. Kadra Frasunkiewicza będzie więc musiała mocno się postarać, żeby wybić się ponad średnią. A już dwa pierwsze mecze (z Gruzją i Finlandią) delikatnie mówiąc, nie będą spacerkiem.

Częsty scenariusz występów Polaków w dywizji B zawierał niezłe, nawet obiecujące mecze w grupie, i jedną porażkę zamykającą drogę do awansu. Oby Frasunkiewicz wykorzystał doświadczenie zebrane podczas pracy w Asseco i potrafił w trudnym meczu zaskoczyć czymś rywali (historia ME pokazuje, że zwykle bywało odwrotnie).

Polacy zagrają w grupie D i rozpoczną turniej meczem z Gruzją (piątek, godz. 19:30). Następnie zagrają z Finlandią (sobota, godz. 19:30), Portugalią (niedziela, godz. 15:00) oraz Kosowem (środa, godz. 15:00). FIBA niedawno uprościła system rozgrywek – dwie pierwsze drużyny z każdej z 4 grup awansują do ćwierćfinału, gdzie obowiązuje już prosta drabinka turniejowa. Awans do dywizji A wywalczą trzy najlepsze drużyny i trzymajmy kciuki, żeby w następny weekend (21-22.07) Polacy nadal byli w grze. Warto dodać, że o powrót do elity będą walczyć m.in. Słowenia, Rosja czy Łotwa.

Transmisje wszystkich meczów na kanale YouTube FIBA

Skład reprezentacji Polski U20:

Rozgrywający: Jakub Kobel, Łukasz Kolenda

Rzucający: Jakub Musiał, Mateusz Szczypiński

Niscy skrzydłowi: Daniel Gołębiowski, Dominik Rutkowski, Hubert Wyszkowski

Silni skrzydłowi: Rafał Komenda, Mikołaj Kurpisz, Bartłomiej Pietras

Środkowi: Adrian Bogucki, Michał Sasik

Sztab trenerski: Przemysław Frasunkiewicz, Kamil Sadowski, Marcin Woźniak, Hubert Śledziński

Michał Świderski, @miswid

W takich butach finały NBA wygrywał Kevin Durant! >>