Kiepskie końcówki Anwilu – drżące ręce gwiazd

Chase Simon uratował mecz w Ostrowie, ale to nie zmienia faktu, że czwarte kwarty w PLK Anwilowi po prostu nie wychodzą. Obwodowe gwiazdy w ostatnich minutach mają kiepską skuteczność, a Polacy nie są dopuszczani do rzutu.
Tony Wroten / fot. A. Romański, plk.pl

Na niecałe 10 sekund przed końcem spotkania BM Slam Stal Ostrów Wlkp. – Anwil Włocławek Tony Wroten miał 2 rzuty wolne, które potencjalnie mogły dać jednopunktowe prowadzenie gościom. Amerykanin jednak spudłował oba z nich. Ostatecznie zwycięstwo i cały mecz ukradł Chase Simon trafiając trudny rzut z odchylenia za 3 punkty.

Tony Wroten, obok Ricky’ego, Ledo miał być graczem, który w kluczowych momentach będzie zachowywał zimną krew i zapewniał włocławianom zwycięstwa, ale, póki co, z trafianiem w ważnych momentach jest różnie.

W tym sezonie PLK, gdy na zegarze było 6 lub mniej minut do końca spotkania, a wynik oscylował w granicy +/- 6 punktów, Tony Wroten trafił tylko 1/6 rzutów z gry. Spudłował wszystkie 3 rzuty za 3 punkty oraz trafił zaledwie 2/6 rzutów wolnych. Do tego zaliczył 2 straty w 10 minutach crunch time’u w tym miał fatalną sekwencję w meczu z Treflem.

Co więcej, były gracz 76ers trafił tylko 1/9 rzutów we wszystkich czwartych kwartach, gdy wynik był w granicach +/- 7 punktów. To nie są statystyki, jakich oczekuje się od gracza z przeszłością w NBA. To nie są wyniki, jakich oczekuje się po jednym z liderów zespołu. Tu Wroten zawodzi i nie wygląda jak ktoś kto ma robić na boisku różnicę mimo swoich ogromnych umiejętności.

W tym sezonie było już sporo momentów, gdy amerykański combo guard tracił głowę i zaliczał sporo głupich zagrań, jak w końcówce spotkania z Treflem Sopot czy w meczu z AEK.

Równie słabo wypada Chris Dowe, który trafił 1/5 rzutów z gry, w tym 0/2 za 3. Łącznie Dowe i Wroten w crunch time trafili fatalne 2 z 11 rzutów, spudłowali wszystkie 5 prób z dystansu oraz dorzucili 6 z 10 punktów z linii. We wszystkich czwartych kwartach, gdy wynik był w granicach +/- 7 punktów Dowe i Wroten są 2/14 z gry. Rozgrywający Anwilu nie wypadają dobrze w końcówkach meczów PLK, a mieli być w tym elemencie wzmocnieniem w porównaniu do ich poprzedników z ostatnich rozgrywek.

Dla odmiany polskie trio: Sokołowski, Karolak i Szewczyk nie oddało nawet jednego rzutu w kluczowych momentach spotkań PLK.

Rozgrywający Anwilu wpisują się w ogólną tendencję, jaką można zaobserwować w grze całego zespołu. W czwartych kwartach w plus/minus mistrzowie Polski są -53, w ostatnich 6 minutach meczów -48, a gdy dołożymy warunek +/- 6 punktów Anwil jest -11. To tylko pokazuje, jak wielkie problemy z kontrolą meczu, koncentracją oraz dowiezieniem przewagi do końca mają zawodnicy Igora Milicicia.

Jacek Mazurek

.

Początek września przejdzie do historii polskiej koszykówki. Mamy nadzieję, że również ze względu na zwycięstwa biało-czerwonych w mistrzostwach Europy. Jesteśmy pewni, że ze względu na najlepszy wyjazd koszykarski, jaki fani polskiego basketu kiedykolwiek widzieli – „EuroBasket Trip 2022”.

Podkoszowy duet Adam Hrycaniuk – Adrian Bogucki brzmi oryginalnie i na pewno będzie bardzo ciekawił kibiców. Polski środkowy, który ostatnio próbuje też sił w koszykówce 3×3, postanowił zostać na jeszcze jeden sezon w Arce Gdynia.
8 / 08 / 2022 19:46

Znów mamy Polaka o NBA! O drafcie Jeremy’ego Sochana do San Antonio Spurs mówią najlepsi z możliwych ekspertów – gośćmi Kamila Chanasa są Marcin Gortat i Cezary Trybański, dwaj byli gracze NBA. Anegdoty, doświadczenia, rady – bezcenne!
25 / 06 / 2022 9:38
– Mam nadzieję, że Spurs okażą się klubem, który postawi na Jeremy’ego jako na zawodnika ataku. Że trenerzy przygotują dla niego sety, że będą w niego inwestować pod tym względem – mówi ekspert PolskiKosz.pl Radosław Hyży po wyborze reprezentanta Polski w drafcie przez zespół z San Antonio.
24 / 06 / 2022 20:26

Gościem Kamila w najnowszym odcinku podcastu jest Michał Baran, były zawodnik wielu klubów 1. ligi, głównie na Podkarpaciu. Kopalnia anegdot o niższych ligach koszykarskich oraz m.in. informacje o rosnącym w siłę klubie Wilki Rzeszów.
1 / 08 / 2022 23:22
W lutym dał się we znaki reprezentacji Polski w meczach eliminacyjnych, a wcześniej dobrze pokazał się chociażby na tle Legii Warszawa – Janari Joesaar, bo oni mowa, został nowym zawodnikiem Anwilu Włocławek. Reprezentant Estonii ma za sobą grę w lidze VTB, lidze hiszpańskiej, a ostatni sezon spędził w niemieckim Medi Bayreuth.
22 / 07 / 2022 10:16
18 / 07 / 2022 20:54
Planowana zmiana przepisów o cudzoziemcu i młodzieżowcu, znani gracze i debiutanci, roszady trenerskie. Aktualizowane codziennie informacje o oficjalnych kontraktach na zapleczu koszykarskiej ekstraklasie – niezbędnik kibica 1. ligi w sezonie ogórkowym.
13 / 08 / 2022 7:20