Killer Irving – bohater ostatnich akcji

W trzech ostatnich meczach sam Kyrie Irving zdobywał w końcówkach więcej punktów niż całe drużyny rywali. W najważniejszych momentach spotkań z Warriors, Hawks i Mavericks miał 11/15 z gry i 11/12 z wolnych.

Kyrie Irving (fot. Wikimedia Commons)

To są buty, w których wymiana Kyrie Irving – zobacz >>

Pamiętacie, co charakteryzowało poprzedni, świetny sezon Isaiaha Thomasa? Fantastyczne czwarte kwarty. „The King in the Fourth” momentami przewodził lidze w punktach zdobywanych w końcówkach (średnio 9,8), ostatecznie wyprzedził go Russell Westbrook (10,0). Ale kilka świetnych pogoni, w których Thomas sam zapewniał wygraną Celtics, pozostało w pamięci.

W nowym sezonie Celtics mają jednak nowego lidera – Kyriego Irvinga. Wymieniony za Thomasa rozgrywający zdobywa po 22,5 punktu, notuje po 5,3 asysty, prowadzi bostończyków do kolejnych zwycięstw – już 16 z rzędu.

W trzech ostatnich meczach (z Warriors, w Atlancie i w Dallas), Celtics musieli odrabiać dwucyfrowe straty, a końcówki były zacięte. Ale niesamowite, że biorąc ostatnie pięć minut czwartych kwart lub dogrywkę (z Mavs), Irving zdobył więcej punktów niż przeciwnicy – wygrał z nimi 36:34, miał świetną skuteczność:

Pod względem punktów rzucanych w czwartych kwartach Irving jest jednak dopiero piąty w lidze – w całym sezonie zdobywa ich średnio 7,0. W takiej klasyfikacji prowadzi LeBron James (9,1, pewnie dlatego, że nie ma obok siebie Irvinga), a potem są jeszcze DeMarcus Cousins (7,6), Kristaps Porzingis (7,6) oraz Damian Lillard (7,2).

Ale wszyscy są daleko w tyle za Irvingiem, jeśli chodzi o bilans – punkty Kyriego pomogły Celtics wyśrubować go na najlepsze w lidze 16-2.