PRAISE THE WEAR

Kris Dunn – znów debiutant roku z Minnesoty?

Kris Dunn – znów debiutant roku z Minnesoty?

Nie na Bena Simmonsa i nie na Brandona Ingrama, a właśnie na wybranego z 5. numerem rozgrywającego oddali swoje głosy debiutanci zapytani przez NBA.com o to, kto w nadchodzącym sezonie zgarnie nagrodę dla najlepszego pierwszoroczniaka.

Kris Dunn (Fot. Wikimedia Commons)
Kris Dunn (Fot. Wikimedia Commons)

Na oficjalnej stronie internetowej ligi we wtorek pojawiły się wyniki głosowania przeprowadzonego przez jej redakcję wśród 38 zawodników, którzy w rozgrywkach 2016/2017 zaliczą swój debiut. Uwzględniono w nim także m.in. wybranych w 2014 roku, ale dopiero teraz gotowych do gry w NBA Joela Embiida oraz Dario Saricia z Philadelphia 76ers.

Młodzi koszykarze na najlepszego debiutanta w zbliżającej się kampanii nie wytypowali żadnego z dwóch wymienionych, ani także żadnego z Top 3 tegorocznego draftu. Ben Simmons otrzymał raptem 19,4% głosów, co okazało się dopiero trzecim wynikiem wśród ankietowanych. Na drugiego Brandona Ingrama postawiło 25,8%, a pierwszy z 29% był wybrany z piątką przez Minnesota Timberwolves Kris Dunn.

Aby przełożyło się to na prawdziwe wyróżnienie, Dunn musiałby oczywiście najpierw wygryźć z pierwszej piątki Ricky’ego Rubio. Niemniej koledzy w niego wierzą i sądzą, że to właśnie on będzie najjaśniej świecącą gwiazdą wśród pierwszoroczniaków. A o tym, że Minneapolis jest ostatnio idealnym miejscem do rozpoczęcia kariery, świadczyć może fakt, iż we właściwym głosowaniu na koniec rundy zasadniczej przedstawiciele mediów również nie stronią od stawiania na graczy „Leśnych Wilków”. W dwóch poprzednich sezonach statuetkę dla Rookie of The Year otrzymywali przecież dwaj ich zawodnicy – Andrew Wiggins i Karl Anthony-Towns.

To, czy 22-letni rozgrywający będzie miał szansę powalczyć o nagrodę, w dużej mierze zależy od nowego trenera drużyny, Toma Thibodeau. A z czasem gry przeznaczonym dla debiutantów bywało u niego różnie. Chicago Bulls przejmował w 2010 roku, dwa lata po debiucie Derricka Rose’a. Jimmy Butler w pierwszym sezonie grał u niego średnio 8,5 minuty, Tony Snell 16 minut, Nikola Mirotić – 20,2, Doug McDermott – 8,9 (choć jemu akurat sprawę utrudniła kontuzja). Żaden z nich nie został jednak wybrany w pierwszej piątce draftu, dlatego to, jak potraktowany przez Thibsa zostanie absolwent uczelni Providence, będzie bardzo interesujące.

We wspomnianej ankiecie Kris Dunn najwięcej głosów otrzymał także w kategoriach „Najlepszy obrońca” (23,5%), „Najlepszy rozgrywający” (29,4%) i „Najzabawniejszy spośród debiutantów” (15,2%).

Pozostałe pytania zadane przez NBA.com:

Który debiutant będzie miał najlepszą karierę? Brandon Ingram, Los Angeles Lakers – 26,7% (tu Dunn był drygi z wynikiem 16,7%)

Który z debiutantów był największym przechwytem w momencie wybrania go w drafcie? Dejounte Murray, San Antonio Spurs – 16,1%

Który z debiutantów jest najbardziej atletyczny? Jaulen Brown, Boston Celtics – 38,7%

Który z rookies jest najlepszym strzelcem? Buddy Hield, New Orleans Pelicans – 65,7%

Kto jest twoim ulubionym graczem w lidze? Kevin Durant, Golden State Warriors – 29,7%

POLECANE

tagi

Jeremy Sochan nie przestaje zadziwiać. Polak rzucił 29 punktów w wygranej 132:114 przeciwko Orlando Magic. Przyćmił swoiim występem Paolo Banchero, numer jeden draftu.
15 / 03 / 2023 7:27
Czas na drugą część raportu z Mistrzostw Polski U-19 2023, tym razem obejmującą zawodników z zespołów, które zajęły miejsca 1-4.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Niecały rok temu był kapitanem mistrzów Polski, teraz grę w pierwszej lidze łączy z marketingiem sportowym i pisaniem artykułów. Michała Gabińskiego zapytaliśmy o wiele kwestii – m.in. ubiegły sezon, nowe przepisy, ale i ewentualne zakończenie kariery.
21 / 03 / 2023 19:16