Łukasz Koszarek wielki w mniejszej roli. Genialne cyferki!

Share on facebook
Share on twitter
Kapitan Stelmetu nie gra tak dużo jak w poprzednich sezonach, ale za to notuje historyczne statystyki w wielu rubrykach - trafia aż 53,3% rzutów za 3 punkty, a jego ofensywny rating wynosi kosmiczne 149,1 punktu na 100 posiadań.
Łukasz Koszarek / fot. A. Romański, plk.pl

Nowa oferta powitalna PZBUK – darmowy zakład 50 zł.! >>

W tym sezonie Łukasz Koszarek jest nieco w cieniu Ludde Hakansona, gra z ławki, ale w tych minutach jest bezwzględnym dominatorem. Średnio w 15 minut spędzanych na parkiecie zdobywa 6,1 punktu i notuje 3,7 asysty, a jego zespół jest w tym czasie średnio +5,7.

Może ta linijka nie robi wielkiego wrażenia (nie zapominajmy o minutach), ale jak pokopiemy dalej w statystykach, wtedy dojdziemy do rzeczy zadziwiających. Koszarek trafia w tym sezonie aż 53,3% rzutów za 3 punkty i jest oczywiście pierwszy w tej klasyfikacji w PLK. 

Od 2003 roku (te statystyki są ogólnodostępne) tylko czterech graczy oddających więcej niż 40 rzutów w sezonie miało skuteczność większą lub równą 50% – Darius Maskoliunas w sezonie 2004/05 (51,2%), Andrzej Pluta w sezonie 2005/06 (53,1%) i 2008/09 (50%), Michał Wołoszyn w 2009/10 (50,8%) i Dominique Johnson w 2014/15 (51,3%).

Niesamowite liczby Łukasz ma także w statystykach zaawansowanych. Jego ofensywny rating Ortg wynosi 149,1 punktów na 100 posiadań (różnica między ofensywnym i defensywnym, NetRtg to aż 42,7). Od sezonu 2011/12 (dane za realgm.com) nie ma lepszego w tym względzie zawodnika, który rozegrałby przynajmniej 200 minut w sezonie.

Koszarek jest także na samym szczycie w statystyce eFG% (Effective Field Gola Percetage), który pokazuje, jak efektywne są  rzuty z gry oddawane przez zawodnika (odpowiednia waga rzutów za 3 punkty). Tylko znany z bardzo wysokiej skuteczności blisko obręczy Paweł Leończyk jest w tej statystyce lepszy niż Koszarek (i rozegrał odpowiednią liczbę minut). 

Test oka zdaje się tylko potwierdzać liczby – Koszarek grając z ławki, krócej a efektywniej, jest po prostu znakomity. Warto także wspomnieć, że system Żana Tabaka wymaga od Łukasza obrony na całym parkiecie, naciskania na kozłującego rywali i, co trochę zaskakuje, Koszarek w tym także się odnalazł.

Grzegorz Szybieniecki

NBA

Pięknie jest znów przeżywać wielkie koszykarskie emocje w wypełnionych po brzegi halach. W pojedynku Euroligi Zenit okazał się lepszy od Żalgirisu, ale zwycięzcami okazali się wszyscy uczestnicy imprezy organizowanej przez PolskiKosz.pl. Kowno nie zawodzi!

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Bardzo doświadczony w PLK zawodnik od dłuższego czasu mocno pożądany przez kluby pierwszej ligi. Teraz okazuje się, że skrzydłowy rzeczywiście znalazł sobie nową drużynę – to WKK Wrocław. Tam właśnie Artur Mielczarek ma zamiar dokończyć trwające rozgrywki.
14 / 01 / 2022 18:51