Łukasz Wilczek prowadzi, Legia bije lidera

Legia pokonała Jamalex Polonię 1912 Leszno 80:58 i zbliżyła się do czołówki tabeli I ligi.

Łukasz Wilczek (Fot. Legiakosz.com)

W niedzielnym meczu na Bemowie koszykarze trenera Piotra Bakuna nie powtórzyli błędów z inauguracyjnego spotkania we własnej hali, przegranego z inną drużyną z Wielkopolski – Biofarmem Basketem Poznań.

Z każdą kwartą powiększali przewagę, która na 8.08 min przed końcem spotkania wynosiła już 26 punktów (68:42). Grali zespołowo (w całym meczu 24 asysty), szybko, płynnie, skutecznie kontrowali, a gdy wymagała tego sytuacja, w ataku pozycyjnym potrafili znaleźć zawodników na dogodnych pozycjach do rzutu z dystansu (9/25 za trzy).

Kto się w Legii wyróżnił?

Łukasz Wilczek – już w pierwszej kwarcie miał 7 asyst, bo napędzał podaniami biegających do kontry kolegów. W całym meczu zdobył 4 punkty, 8 zbiórek, 11 asyst, przechwyt, choć miał też 6 strat.

Zapytany po meczu, z czego się bardziej cieszy – liczby zbiórek czy asyst, Wilczek odpowiedział, że ze zwycięstwa: – To było dzisiaj najważniejsze. Istotne jest też to, że gramy coraz płynniej, lepiej się rozumiemy. Oczywiście, błędy i krótkie przestoje jeszcze się zdarzają, ale uważam, że idziemy we właściwym kierunku.

Tomasz Andrzejewski – najlepszy strzelec spotkania: rzucił 17 punktów, a do tego dodał 5 zbiórek. Od początku meczu swoją skutecznością dawał drużynie pewność i swobodę poczynań na boisku. Te 26 minut, które spędził na parkiecie drużyna wygrała różnicą 22 punktów, a więc taką jak cały mecz.

Grzegorz Kukiełka – drugi strzelec zespołu – zdobył 11 punktów, był aktywny także w walce o zbiórki (5) i w defensywie (2 bloki).

Marcel Wilczek – trzeci strzelec Legii z 10 punktami, miał także 6 zbiórek i 2 asysty. Miał 75 proc. skuteczności z gry, trafił 3 z 4 rzutów, w tym 2 z 3 z dystansu.

Piotr Robak – cichy bohater, superrezerwowy. Wyżej wymienieni rozpoczęli mecz w pierwszej piątce – on, wchodząc z ławki, grał ponad 22 minuty i miał najwyższy w zespole wskaźnik plus/minus: +23. Zdobył 9 punktów, miał 6 zbiórek i przechwyt.

W pokonanym zespole trudno kogokolwiek wyróżnić. Najwięcej punktów, po 11, zdobyli Tomasz Stępień i Jakub Koelner.

Marek Cegliński

Paul George przez dwa mecze w Salt Lake City musiał wysłuchiwać jak kibice Jazz krzyczą, że jest przereklamowany. W sobotę odpowiedział więc im na boisku, prowadząc Clippers do pewnego zwycięstwa 132:106 w meczu numer trzy półfinałów Zachodu. Drużyna z LA przegrywa już tylko 1:2.
13 / 06 / 2021 10:12

Rudy Gobert pokazał, dlaczego jest najlepszym obrońcą ligi, a Donovan Mitchell znów wypadł doskonale i Utah Jazz wygrali 117:111 z Los Angeles Clippers w drugim meczu półfinałów konferencji zachodniej. Dzięki temu do Miasta Aniołów pojadą z kompletem zwycięstw.
11 / 06 / 2021 9:51
Unicaja Malaga pokonała w wyjazdowym spotkaniu wyżej notowany TD Systems Baskonia 79:70 i przedłużyła swoje szanse na awans do fazy play off. Dobry mecz zagrał Adam Waczyński, który w ciągu 19 minut zdobył 10 punktów i zanotował 4 zbiórki.