PRAISE THE WEAR

Mantas Cesnuaskis i Czarni – jaka tajemnica sukcesu?

Mantas Cesnuaskis i Czarni – jaka tajemnica sukcesu?

Określenie “wymarzony debiut” pasuje tu idealnie. Perfekcyjne 7 wygranych w 7 meczach STK Czarnych Słupsk odkąd trenerem został Mantas Cesnauskis odbiło się już szerokim echem. Najtrudniejszy test jednak dopiero nadchodzi.

Mantas Cesnauskis / fot. STK Czarni Słupsk

adidas Harden Vol. 2 – w tych butach James Harden gra jak MVP >>

Trudne zadanie

Mantas Cesnauskis obejmował stanowisko trenera STK Czarnych w trudnej sytuacji. Po pierwsze, to debiutancki sezon w 1 lidze mężczyzn klubu ze Słupska. Jak dobrze byś nie był przygotowany do debiutu w nowym otoczeniu pod względem organizacyjnym czy sportowym, zawsze wiele rzeczy będzie stanowiło wyzywanie.

Po drugie, Mantas przejmował drużynę w kryzysie – z bilansem 5-9, podczas gdy oczekiwania były znacznie wyższe. Po pierwszej rundzie można było mieć duże wątpliwości, czy Czarni wypełnią chociaż plan minimum i awansują do playoffów. Możliwa była wręcz gra w play-outach.

1 liga jest nieprzewidywalna i w tym sezonie mocno wyrównana. Dla wielu beniaminków – na różnych poziomach rozgrywkowych – pierwszy sezon w nowym otoczeniu jest z założenia słaby lub co najwyżej przeciętny. Wystarczy spojrzeć na debiutującą Legię, Spójnię, czy KK Warszawa w 1 lidze.

Po trzecie, zawieszając buty na kołku, Mantas paradoksalnie osłabiał swój zespół. Gdy spojrzymy w statystyki to możemy zobaczyć, że w 14 pierwszych meczach z 37-latkiem na parkiecie Czarni zdobywali 2.7 punktu na 100 posiadań więcej niż rywale, a bez niego tracili aż o 15.4 więcej!

Wreszcie jest obrona

W naszym grudniowym wywiadzie (całość TUTAJ>>) na pytanie odnośnie stylu gry Cesnauskis mówił tak:
Nie zaskoczę nikogo jeśli powiem, że każdy trener marzy o tym, aby jego drużyna grała dobrą obronę i skuteczny atak, ja nie jestem wyjątkiem. Ze swojego doświadczenia wiem, że wszystko zaczyna się od obrony i tego w dużej mierze będę oczekiwał od moich zawodników.”

I po niecałych dwóch miesiącach mamy szybką realizację tych planów. Od momentu przejęcia przez Mantasa stanowiska pierwszego trenera, Czarni mają najlepszą obronę w lidze. STK traci tylko 91.8 punktu na 100 posiadań i od trzeciej najlepszej w tym elemencie drużyny jest lepsze o prawie 10 punktów na 100 posiadań.

Gdy poprzedni trener prowadził STK, defensywny rating wynosił 106 i mieścił się w dolnej części tabeli. To spore osiągnięcie ze strony nowego trenera, ale jeszcze większym będzie utrzymanie tego poziomu.

Postęp w obronie jest widoczny nie tylko w cyfrach, ale na również na parkiecie. Zawodnicy lepiej komunikują się w obronie, praktycznie nie ma już sytuacji, gdy po straconym koszu koszykarze patrzą na siebie z wyrzutem i rozkładają ręce, bo to co zostało opracowane w obronie kompletnie się nie sprawdza. Widać także zaangażowanie w grze obronnej szczególnie na obwodzie, gdzie koordynuje wszystko Adrian Kordalski.

Największe wrażenie robi poprawa obrony rzutów z dystansu. Drużyna trenera Jakubiaka pozwalała rywalom na 36 proc. skuteczność z dystansu, a po zmianie na ławce trenerskiej jest to tylko 25.3 proc. To spora defensywna wartość, gdy jesteś w stanie zabrać przeciwnikom wysoko cenione rzuty za 3 oraz zmniejszyć liczbę wizyt na linii rzutów wolnych (spadek z 22 na 19) oraz faulować graczy, którzy gorzej rzucają (spadek z 66 proc. na 58 proc.).
Atak lepszy, ale nie najlepszy

Obrona stworzona przez poprzedniego trenera dawał słabe efekty i wymagała natychmiastowej poprawy co Mantas jako trener dobrze wyegzekwował. I podobnie jest z ofensywą, która jest w czołówce ligowej, ale nie jest najlepsza. STK z nowym coachem zdobywają 109.8 punktów na 100 posiadań i jest to znaczący progres z 104.1 punktów osiągnięte z poprzednim szkoleniowcem.

Cesnauskis zdecydowanie lepiej rotuje składem i dobiera ustawienia w taki sposób, że mniej jest minusowych lineupów. Nowy trener w optymalny sposób korzysta z umiejętności zawodników i korzystniej dobiera graczy, którzy dobrze rozumieją się na parkiecie.

W ostatnich tygodniach małym objawieniem stał się Wojciech Jakubiak, który właśnie po zmianie szkoleniowca nabrał pewności siebie i jest efektywniejszy, również dzięki lepszemu rotowaniu składem. 22-latek w ostatnich 9 meczach zdobywa średnio 13.2 punktu, a do tego trafia 42.2 proc. swoich rzutów za 3. Dobra forma z dystansu zawodników na pozycji 2-3 to szczególnie ważna rzecz w tym składzie, bo z rzutem Adriana Kordalskiego bywa różnie.

Będzie jeszcze trudniej

Czarni wygrali wszystkie 7 meczów z nowym trenerem, ale mieli w tym czasie dużo meczów z drużynami z dołu/środka tabeli, których z tym składem personalnym powinni ogrywać. Prawdziwy test dla Mantas i jego zespołu właśnie rozpoczął. STK w terminarzu ma kilka meczów z samą czołówką 1 ligi: Polonia Leszno (dom) – zwycięstwo, Astoria Bydgoszcz (wyjazd), WKK (d), Sokół Łańcut (w).

Te spotkania powinny dać odpowiedź na pytania: jak mocna jest drużyna ze Słupska i z którego miejsca rozpocznie fazę playoff. Każdy kolejny, wygrany mecz przedłużający serię Cesnauskisa to także podwójna motywacja dla najbliższych rywali, żeby przerwać zwycięską passę rewelacji ostatnich tygodni.

tvcom.pl dziękujemy za udostępnienie meczu

Jacek Mazurek, PulsBasketu

adidas Harden Vol. 2 – w tych butach James Harden gra jak MVP >>
POLECANE

tagi

Jeremy Sochan nie przestaje zadziwiać. Polak rzucił 29 punktów w wygranej 132:114 przeciwko Orlando Magic. Przyćmił swoiim występem Paolo Banchero, numer jeden draftu.
15 / 03 / 2023 7:27
Czas na drugą część raportu z Mistrzostw Polski U-19 2023, tym razem obejmującą zawodników z zespołów, które zajęły miejsca 1-4.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z wynikami i newsami
Tym razem sytuacja dotyczy rezerw, które występują w pierwszej lidze. Dotychczas drużynę prowadził Marcin Grygowicz, jednak za sprawą przeciętnych wyników rozstał się z wrocławskim klubem.
14 / 03 / 2023 13:25
Wydaje się, że zmiana trenera nie przyniosła momentalnej poprawy wyniku, natomiast zdecydowania poprawiła nastroje wśród zawodników, ale i kibiców. Śląsk przegrał z London Lions 76:83, ale chyba nikt z tego powodu nie rozpacza.