Marcin Gortat asystuje zasłonami – najlepiej w NBA

Share on facebook
Share on twitter

Środkowy Wizards zalicza średnio 1,5 asysty w meczu, ale sporo punktów jego koledzy zdobywają dzięki temu, że Polak robi im miejsce.

Marcin Gortat (Fot. Wikimedia Commons)
Marcin Gortat (Fot. Wikimedia Commons)

W takich butach grają gwiazdy NBA >>

Statystykę, która sporo mówi o grze Marcina Gortata, wychwycił bloger Bartosz Bielecki na twitterze. Wynika z niej, że bezpośrednio po zasłonach Polaka jego koledzy trafiają 6,1 rzutu z gry.

To najlepszy wynik w NBA na początku tego sezonu – za Gortatem są inni środkowi: Rudy Gobert (6,0), Jonas Valanciunas (5,2), Tyson Chandler (5,0) oraz Mason Plumlee (4,6).

Ta statystyka nie jest zaskakująca – raczej potwierdza to, co wiemy od dawna: Gortat niedocenianą sztukę stawiania dobrych zasłon opanował do perfekcji. Ważne są w niej wyczucie czasu, siła, zajęcie możliwie jak największej powierzchni boiska.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że Polak dobrze się po zasłonach odwraca i ścina w stronę kosza – rywale po prostu muszą mieć na niego oko, więc strzelec z piłką ma trochę więcej czasu na rzut.

Gortat w tym sezonie zdobywa średnio po 11,6 punktu oraz 12,2 zbiórki na mecz – ten drugi wynik jest na razie jego najlepszym w karierze, Polak zajmuje pod tym względem piąte miejsce w NBA.

Gorzej jest jednak, jeśli chodzi o wyniki Wizards – zespół z Waszyngtonu z bilansem 3-8 zajmuje trzecie miejsce od końca na wschodzie NBA.

RW

W takich butach grają gwiazdy NBA >>

POLECANE

Po ostatniej fali zwolnień, odejść i zawieszeń w składzie BM Slam Stali zostało 5 graczy na poziomie ekstraklasy. Już jutro, w sobotę, ostrowianie zagrają w Dąbrowie Górniczej. Debiut Łukasza Majewskiego w roli trenera zapowiada się więc dość egzotycznie.