Marcin Gortat odznaczony przez Prezydenta RP

Share on facebook
Share on twitter

Jedyny polski koszykarz w NBA – Marcin Gortat – odebrał w sobotę odznaczenie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy. To uhonorowanie nie tylko sportowych osiągnięć Polaka, ale również jego działalności w zakresie promocji sportu i samej Polski.

Marcin Gortat (fot. Wikimedia Commons)

W tych butach Stephen Curry zadziwia NBA >>

Ceremonia odbyła się przy okazji wizyty Andrzeja Dudy w Chicago, gdzie prezydent spotkał się z Polonią i wręczył odznaczenia. Wśród wyróżnionych jest także Marcin Gortat, który z rąk prezydenta odebrał Krzyż Oficerki Orderu Odrodzenia Polski.

„Niesamowity moment” – stwierdził środkowy Washington Wizards w rozmowie z Polską Agencją Prasową. Zdradził, że to pierwsze wyróżnienie niecałkowicie związane z „odbijaniem piłki o parkiet”, jak określił swoją działalność sportową.

„Dziś zostałem uhonorowany za to, co robię poza parkietem” – dodał. I rzeczywiście, odznaczenie zostało mu przyznane nie tylko za osiągnięcia sportowe, ale również za „zasługi w rozwijaniu i upowszechnianiu sportu wśród dzieci i młodzieży, promowanie Polski i działalność charytatywną”. Marcin Gortat od lat prowadzi swoją fundację MG13, organizuje obozy w kraju i za granicą, ale też spotkania z żołnierzami czy weteranami wojennymi.

W styczniu tego roku już po raz piąty w Waszyngtonie odbyła się Noc Dziedzictwa Polskiego w ramach Polskiej Nocy NBA. Z kolei w wakacje będzie miała miejsce już 11. edycja campów Gortata w Polsce, która po raz kolejny zakończy się meczem Gortat Team kontra Wojsko Polskie. Nie ma więc żadnych wątpliwości, że 34-latek na takie odznaczenie zasłużył. Jak sam zresztą przyznał, jest to dla niego „ogromny impuls” do tego, aby działać dalej, a teraz nawet podwoić swoje wysiłki.

Brawo, Marcin!

Tomek Kordylewski

W tych butach Stephen Curry zadziwia NBA >>
POLECANE

Zespół z Gdyni, licząc PLK i EuroCup, przegrał 5 meczów z rzędu, a w ostatnich 4 nie zdobył nawet 70 punktów. Brak drugiego rozgrywającego mocno się teraz odbija na zmęczeniu i grze pozostałych zawodników, jednak – naszym zdaniem – decyzja o zatrudnieniu Armaniego Moore’a ma sens.

tagi