Mathias Fischer – czekamy na play-off Turowa

Share on facebook
Share on twitter

Były trener Telekom Bonn poprowadzi zespół ze Zgorzelca, który będzie chciał powalczyć w play-off. W Bundeslidze Fischer w nim tylko przegrywał.

Mathias Fischer (Fot. telekom-baskets-bonn.de)
Mathias Fischer (Fot. telekom-baskets-bonn.de)

45-letni Mathias Fischer urodził się w Koźlu, dzisiejszej dzielnicy Kędzierzyna-Koźla. Na przełomie lat 80. i 90. był w Niemczech ligowym koszykarzem, potem prowadził drużyny żeńskie, pracował jako asystent w niemieckiej młodzieżówce, robił skauting w kadrze seniorów, był trenerem reprezentacji Luksemburga, z sukcesami pracował w lidze austriackiej, gdzie zdobywał trofea z Allianz Swans Gmunden.

Ostatnio Fischer prowadził Telekom. W pierwszym sezonie 2013/14 zajął z zespołem piąte miejsce w rundzie zasadniczej, odpadł w ćwierćfinale play-off przegrywając 2-3. Rok później jego Telekom zajął czwarte miejsce, ale nie wykorzystał przewagi boiska i też przegrał ćwierćfinał 2-3. W grudniu 2015 roku, po serii porażek, Fischer przestał być trenerem zespołu.

W Turowie Niemiec będzie miał do dyspozycji ciekawą ekipę – podpisane kontrakty mają już Denis Ikovlev, Mateusz Kostrzewski, Kacper Borowski, Kirk Archibeque, Robert Tomaszek, Bartosz Bochno, Michael Gospodarek i Michał Marek. W zespole brakuje rozgrywających i rzucających, ich nazwiska poznamy zapewne niebawem.

W rozmowie z oficjalną stroną Turowa, Fischer opowiedział trochę o swojej trenerskiej filozofii: – Najważniejsze pozycje to dla mnie 1 i 5, którzy muszą być tymi doświadczonymi graczami. Są również np. zawodnicy typu „scoring point guards”, ale ja wolę zawodników, którzy kreują graczy obok siebie, którzy więcej podają.

– Dla mnie rozgrywający musi rozumieć, który zawodnik i kiedy powinien dostać piłkę, to jest w końcu „przedłużenie ręki trenera”. Znam również dobrze niemiecką ligę i niewykluczone, że również tam będziemy szukać graczy dla których Zgorzelec i Goerlitz mogą być atrakcyjnym miejscem – zapowiedział Fischer.

Jego asystentem będzie Amerykanin Michael Claxton, który swój największy sukces na ławce trenerskiej odniósł w 2015 roku, gdy z S.C. Rist Wedel zdobył wicemistrzostwo ligi Pro-B. Wcześniej Claxton był przez ponad 14 sezonów zawodnikiem, głównie w niemieckich klubach. Na swoim koncie ma m.in. występy w drugiej dywizji NCAA w barwach Montana State University.

POLECANE