Matt Williams – świetny strzelec w Gliwicach (WIDEO)

Ceniony rzucający obrońca Matt Williams (27 lat, 196 cm) uzupełni skład GTK Gliwice. W karierze zaliczył nawet epizod w NBA (Miami Heat), poprzednio grał w Holandii, ale miał ostatnio roczną przerwę w profesjonalnej karierze.
Matt Williams / fot. UFC Athletes

Superbet – najlepsze kursy na koszykówkę. Cashback 500 i 50 zł na start. Sprawdź! >>

Patrząc na to, jakie kontrakty zgarnęli w ostatnich latach Davis Bertans, Joe Harris czy Duncan Robinson jasne jest, że rzut za trzy stał się w NBA piekielnie wartościowy. Zanim jeszcze Heat w pełni odkryli wspomnianego Robinsona, w ich składzie był Matt Williams, który podobnie jak Robinson jedną rzecz potrafi robić fantastycznie: rzucać za trzy punkty.

Williams karierę na uniwerku we Florydzie (UCF) kończył jako najlepszy strzelec za trzy w historii (274 trójek), w jednym sezonie (126) oraz w jednym meczu (11). Nic więc dziwnego, że po drafcie w 2017 roku szansę dali mu Miami Heat – najpierw wzięli go na ligę letnią, a potem dali kontrakt two-way. Dzięki temu obrońca miał szansę zadebiutować w NBA – ale w trzech meczach zagrał łącznie tylko 11 minut.

Transfery, nazwiska, składy – sezon 2021/22 w PLK – wszystko jest TUTAJ >>

To niedużo, bo po kilku tygodniach Heat bez żalu się z Williamsem pożegnali, by zrobić sobie miejsce w składzie. Od tego czasu bezskutecznie próbuje on wrócić do NBA – na to poświęcił cały ostatni rok, lecz zamiast w NBA, wylądował w Polsce. Jego ostatni sezon to skończone przedwcześnie z powodu pandemii rozgrywki 2019/20 w lidze holenderskiej w barwach zespołu Donar Groningen.

Zdążył tam rozegrać łącznie 29 spotkań (21 w lidze, sześć w rozgrywkach Europe Cup i dwa w eliminacjach do ligi mistrzów), notując średnio 13.1 punktów i 3.5 zbiórek. Co warte podkreślenia, trafił też prawie 40 procent z 222 oddanych trójek – Williams znakomicie czuje się bowiem zarówno w rzutach po dryblingu, jak i spot-up.

Oprócz gry w Danii nowy zawodnik GTK ma także za sobą epizody w Finlandii, Grecji czy Kolumbii, a ostatnio zagrał – tak jak Keyshawn Woods, czyli inny nabytek śląskiego zespołu – w The Basketball Tournament, czyli corocznym turnieju koszykarskim, w którym główna nagroda wynosi okrągły milion dolarów, gdzie kilka razy udało mu się zabłysnąć.

Tym samym GTK Gliwice zamknęły skład na sezon 2021/22 – Williams to piąty obcokrajowiec w drużynie Roberta Witki obok Jabariego Hindsa, Rolandsa Stumbrisa, Adama Ramstedta i wspomnianego Woodsa. Kadrę uzupełniają Mikołaj Adamczak, Bartosz Chodukiewicz, Daniel Gołębiowski, Stanisław Heliński, Filip Put, Kacper Radwański, Szymon Szymański oraz Aleksander Wiśniewski.

Tomek Kordylewski

Bardzo kontrowersyjny prezes PZKosz znów będzie równolegle szefem koszykarskiej ekstraklasy. Jak poinformowała PLK, Rada Nadzorcza ligi wybrała ponownie Radosława Piesiewicza na prezesa zarządu. W RN zasiądą przedstawiciele klubów z Zielonej Góry, Ostrowa, Lublina i Włocławka.
27 / 10 / 2021 10:15

15 kolejnych meczów przegrali New York Knicks z Philadelphia 76ers. Serię udało im się przerwać w poniedziałek: wygrali 112:99, a najlepszy jak do tej pory mecz w barwach NYK rozegrał Kemba Walker. Drużyna z Nowego Jorku zaczyna sezon od bilansu 3-1.
27 / 10 / 2021 9:16
Pięknie jest znów przeżywać wielkie koszykarskie emocje w wypełnionych po brzegi halach. W pojedynku Euroligi Zenit okazał się lepszy od Żalgirisu, ale zwycięzcami okazali się wszyscy uczestnicy imprezy organizowanej przez PolskiKosz.pl. Kowno nie zawodzi!

Szokująca różnica w Eurolidze. Barcelona pokonała Zenit St. Petersburg aż 84:58! Gospodarzy do zwycięstwa poprowadził Nikola Mirotić – autor 20 punktów. Podopieczni Sarunasa Jaskeviciusa mają bilans 5-0 na starcie sezonu. Dla Zenitu 8 punktów i 6 zbiórek zanotował Mateusz Ponitka.
23 / 10 / 2021 16:02
Pięć lat czekali na powrót do europejskich pucharów kibice Śląska Wrocław. W pierwszym meczu tegorocznej edycji EuroCupu podopieczni trenera Andreja Urlepa przegrali jednak 59:70 z litewską drużyną Lietkabelis Panevezys. Bardzo brakowało skuteczności w ataku.
21 / 10 / 2021 11:47
Po zwycięstwie pierwszego dnia rozgrywek European North Basketball League z gospodarzami – łotewskim BK Valmiera, tym razem Anwil pokonał estoński Tartu Ulikool Maks & Morits 81:63. Rywal nie był specjalnie mocny, większą szansę gry mogli dostać także rezerwowi.
Anwil rozpoczął swoje występy w European North Basketball League od wygranej z gospodarzami bańki rozgrywanej na Łotwie. Włocławianie po bardzo dobrej, decydującej czwartej kwarcie wygrali pierwsze spotkanie z Valmiera Glass 85:69.
Rozpoczyna się sezon ENBL czyli European North Basketball League – rozgrywek, w których udział bierze w tym roku Anwil Włocławek. Podopieczni Przemysława Frasunkiewicza na sam początek lecą na Łotwę, do Valmiery.