ME kadetów: Polacy spadają do Dywizji B

Niestety, reprezentacji Polski do lat 16 mistrzostwa Europy Dywizji A w Radomiu zupełnie nie wyszły. Porażka 71:75 z Bośnią i Hercegowiną oznacza, że drużyna trenera Daniela Puchalskiego spada do Dywizji B.

pilkaTurcja, Niemcy, Chorwacja, Hiszpania, Serbia, a w piątek Bośnia i Hercegowina – Polacy przegrali w Radomiu wszystkie sześć spotkań, większość z nich bardzo wysoko. Okoliczności łagodzące są – kontuzja Aleksandra Balcerowskiego, naszego największego talentu z rocznika 2000, a także siła bezpośrednich rywali, bo grupowi (Turcja i Chorwacja) oraz z 1/8 finału (Hiszpania) awansowały do strefy medalowej. Jednak poziom gry Polaków na tle europejskiej czołówki był po prostu słaby.

W piątek wydawało się, że Polacy wreszcie mogą mecz wygrać. Niby spotkanie kontrolowali – prowadzili od początku z krótkimi przerwami, ale też nie potrafili na dobre odjechać Bośniakom. W połowie trzeciej kwarty, po trafieniu Grzegorza Kamińskiego, było już 46:35 dla Biało-Czerwonych, a jeszcze chwilę później – 51:43. Amar Tiganj zdobył jednak szybkie 8 punktów z rzędu i mecz zaczął się od nowa.

Bośniacy poszli za ciosem – po kolejnej trójce Tiganja jeszcze w trzeciej kwarcie prowadzili 56:51. Paweł Strzępek zmniejszyli straty do punktu, ale ostatnią część rywale zaczęli od pięciu punktów z rzędu. W trudnym momencie dwie bardzo ważne trójki trafił jednak Wiktor Rajewicz, ciągle byliśmy w grze. 5 minut przed końcem Andrzej Pluta znów wyprowadził Polaków na prowadzenie – 63:61.

Świetne wejście Rajewicza dało już cztery punkty przewagi, ale Tiganj trafil kolejną trójkę. A po chwili Bośniacy znów byli na prowadzeniu. Przy wyniku 67:69 Polacy rozegrali ładną akcję po przerwie na żądanie, ale z bliska spudłował Filip Drozdowski. Przeciwnicy trafili wolne, utrzymali niewielkie prowadzenie do końca.

W ostatnim meczu, o 15. miejsce, Polacy zagrają z Grecją, ale to nie ma znaczenia. Spadek jest faktem. A to oznacza, że w przyszłym sezonie wszystkie męskie reprezentacje młodzieżowe – do lat 16, 18 i 20 – grać będą w Dywizjach B.