• Home
  • NBA
  • Michael Jordan też się kiedyś zgodził na obniżkę pensji!

Michael Jordan też się kiedyś zgodził na obniżkę pensji!

Share on facebook
Share on twitter

Przed sezonem 1990/91 roku gwiazdor Chicago Bulls zgodził się na zarobki niższe o ok. 12 proc., żeby jego klub nie musiał przekraczać pułapu płac podpisując umowę z… Dennisem Hopsonem.

(Fot. Wikimedia Commons)
(Fot. Wikimedia Commons)

Załóż konto w Unibet i zgarnij bonus >>

W obecnej NBA coraz częściej zdarza się, że gwiazdy godzą się na mniejsze zarobki, by zrobić miejsce w budżecie dla klasowych graczy lub dołączyć do drużyny walczącej o mistrzostwo. Ale to nic nowego.

Okazuje się, że w 1990 roku Michael Jordan, gracz kojarzony raczej z targowaniem się o jak najwyższe stawki, był tak spragniony mistrzostwa, że zgodził się na obniżenie pensji z wysokości bliskiej 3 milionów dolarów, do ok. 2,5 mln.

Źródła nie są dokładne – niektóre media pisały wówczas o 300 tys. obniżki, zdaniem innych było to 400 tys., ale rządz wielkości jest zachowany. Jordan zgodził się na obcięcie ok. 12 proc. pensji.

Ciekawsze jest jednak dla kogo. Dennis Hopson, skrzydłowy młodszy od Jordana o dwa lata, w 1987 roku został wybrany w drafcie z nr. 3 przez New Jersey Nets. Został uznany za rozczarowanie, choć w pierwszym sezonie zdobywał po 9,6 punktu na mecz, potem średnia urosła do 12,7, by w sezonie 1989/90 wynieść nawet 15,6 punktu.

Hopson był wówczas najlepszym strzelcem Nets, jednak słaby klub z New Jersey postawił na przebudowę – mając pierwszy wybór w drafcie 1990 roku, z którym potem wybrał Derricka Colemana, Hopsona oddano bez żalu za trzy inne wybory w drafcie.

W Chicago Bulls Hopson się jednak nie odnalazł, nie wniósł wiele do drużyny – w jej pierwszym mistrzowskim sezonie rzucał tylko po 4,3 punktu, grając przez niespełna 12 minut w meczu. W kolejnym sezonie odszedł do Sacramento Kings, gdzie zakończył karierę w NBA – potem grał w Europie.

Ciekawe, że zaraz po tym, jak obniżkę zaakceptował Jordan, na podobny ruch zgodził się Magic Johnson – jego zarobki obniżono o 100 tys. dolarów, by Los Angeles Lakers mogli podpisać umowę z Terrym Teaglem.

Załóż konto w Unibet i zgarnij bonus >>