Michał Jankowski – strzelał jak karabin maszynowy

29-letni gracz Startu nigdy nie przejmował się selekcją rzutów. Ale żeby oddać 24 trójki i w sumie 36 rzutów w meczu?!

michal_jankowski
(fot. Start Lublin)

W niedzielę rezerwy Startu Lublin grały w Radomiu z trzecim zespołem Rosy i było to spotkanie najsłabszych drużyn grupy B II ligi. Start, wzmocniony dwójką graczy z PLK – Michałem Jankowskim i Bartoszem Ciechocińskim – wygrał 73:66.

A my z niedowierzaniem oglądaliśmy statystyki z tego meczu.

Jankowski zdobył aż 35 punktów, choć trafił tylko 36 proc. rzutów (13/36). Ale to nie wszystko – miał 8/24 za trzy.

24 oddane rzuty z dystansu w jednym meczu, wyobrażacie sobie? Wychodzi średnio po sześć na kwartę. A biorąc pod uwagę wszystkie 36 rzutów z gry – blisko jeden na minutę. Jankowski spędził na boisku 39 minut i 13 sekund.

Nawet jeśli weźmie się poprawkę na to, że słabiutki Start wziął Jankowskiego na mecz II ligi właśnie po to, by ten rzucał na potęgę i trafiając co trzeci rzut poprowadził zespół do wygranej, liczba i tak szokuje.

Skrzydłowy Startu zaczął powoli, w pierwszej kwarcie miał tylko 1/2 z dystansu. Ale już w następnych częściach kolejno 2/7, 4/8 i 1/7. W trzeciej kwarcie, w 1.28 minuty, Jankowski rzucał cztery razy, trafił trzykrotnie. Aż szkoda, że tego meczu nie da się obejrzeć!

Ale uwaga – to nie jest rekord! Przecież nie dalej, jak w marcu tego roku przecieraliśmy oczy ze zdumienia, gdy 27 rzutów za trzy w meczu II ligi oddał Michał Wojtyński. Skrzydłowy, który grał wówczas w Sokole Ostrów Maz. trafił 9 z nich, czyli miał taką samą skuteczność jak Jankowski – 33 proc.

Skrzydłowy Startu musi szukać skuteczności, bo w tym sezonie PLK pudłuje na potęgę – w 8 meczach miał najgorsze wskaźniki w karierze: 26 proc. z gry, 23 proc. za trzy. A dokładnie – 15/58 i 9/39.

NBA, Euroliga, PLK – typuj wyniki i wygrywaj >>

Goście z Radomia przetrzymali napór „Kociewskich Diabłów” w pierwszej połowie, a w końcówce wykazali się większym doświadczeniem. HydroTruck wygrał w Starogardzie Gdańskim 86:78 i umocnił niespodziewaną pozycję w pierwszej ósemce tabeli.
13 / 12 / 2019 22:04

Rekrody głupoty! Dion Waiters nie doczeka się chyba debiutu w tym sezonie. W czwartek Miami Heat zawiesili go już po raz trzeci w trwających rozgrywkach, tym razem za nieprzestrzeganie klubowych reguł i niesubordynację.
13 / 12 / 2019 17:11
Dwie drużyny NBA zaangażowały się w niezwykłe przedsięwzięcie – mecze koszykarzy z więźniami. Pierwsze spotkanie odbędzie się już w czwartek w Kalifornii, ale nazwy i lokalizacji zakładu karnego nie podaje się jeszcze do publicznej wiadomości.
13 / 12 / 2019 13:22
W najnowszym odcinku podcastu Kamila Chanasa gośćmi są młodzi zawodnicy Sląska Wrocław – Aleksander Dziewa i Jakub Musiał. Czym zaskoczyła ich ekstraklasa i jak widzą swoje koszykarskie kariery?

Charles Barkley oraz Shaquille O’Neal mogą działać jako trenerzy motywacyjni. Po ich słowach krytyki wobec Joela Embiida, Kameruńczyk zagrał jeden z najlepszych meczów w karierze, zdobywając 38 punktów, 13 zbiórek i 6 asyst na trudnym terenie w Bostonie. Sixers pokonali Celtics 115:109.
13 / 12 / 2019 9:44
Oglądając koszykówkę Golden State Warriors, momentami można odnieść wrażenie, że w klubie z San Francisco pod względem stylu gry niewiele się zmieniło. Wciąż pojawia się dużo ścięć, akcji po koszyczku czy po zasłonach – w każdej z tych kategorii Dubs znajdują się w top-5 – a drużyna, mimo nieporównywalnie gorszych wykonawców, nadal chce robić to samo.
12 / 12 / 2019 11:24
W Toronto był to wieczór pełen okrzyków „M-V-P” oraz uwielbienia dla Kawhiego Leonarda, któremu kibice Raptors zgotowali fantastyczne przyjęcie i podziękowali za zdobyte mistrzostwo. A on potem wygrał tam mecz ze swoimi LA Clippers.
12 / 12 / 2019 9:30
Koszykarskie derby Poznania – mecz 3. ligi koszykówki mężczyzn: KKS Wiara Lecha – AZS Politechnika Poznańska już w piątek, 20 grudnia (godz. 19.00), będzie okazają do przypomnienia czasów świetności basketu w Wielkopolsce, a szczególnie w słynnej hali Arena.
12 / 12 / 2019 18:02
Rasta Vechta, która nie dała szans Anwilowi w pierwszej rundzie, to na dziś główny rywal Anwilu do miejsca w pierwszej czwórce grupy Ligi Mistrzów. Włocławianie myśląc o awansie muszą zrobić wszystko by wygrać, a idealnym scenariuszem byłoby odrobienie 13-punktowej straty z pierwszego spotkania.